گوگل ai چیست ؟ هوش مصنوعی گوگل (Google Bard) یکی از بزرگترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های هوش مصنوعی در دنیا است. پس از منتشر شدن chatgpt توسط openai گوگل از هوش مصنوعی خود استفاده می‌کند و تلاش می‌کند تا با استفاده از این فناوری بهبودهای مداومی در تجربه کاربران خود ایجاد کند. به عنوان مثال، سیستم‌های هوش مصنوعی گوگل در جستجوهای وب، ترجمه‌ی ماشینی، تشخیص گفتار، پرسش و پاسخ خودکار، تشخیص تصاویر، تشخیص الگو و طبقه‌بندی داده‌ها، پیشنهادهای شخصی‌سازی شده و بسیاری از سایر بخش‌های سرویس‌ها و محصولات گوگل استفاده می‌شوند. قبل از شروع، اگر برای شما جالب است که بدانید به طور کلی هوش مصنوعی چیست ،‌می‌توانید مقاله‌ای با همین نام را نیز در سایت ماهان نت بخوانید.

با این وجود هوش مصنوعی گوگل بارد بهتر است یا ChatGPT ؟

ChatGPT چیزی بیشتر از یک چت‌بات معمولی است. شما می‌توانید آن را در همه چیز، از بینگ جدید گرفته تا طیف وسیعی از افزونه‌ها برای وب‌سایت‌ها، مانند Expedia، Instacart و OpenTable و مواردی از این دست پیدا کنید. با این حال، هوش مصنوعی گوگل با هر به‌روزرسانی، به میزان بیشتری با این قابلیت‌ها تطابق پیدا می‌کند.

اکستنشن‌های هوش مصنوعی گوگل به سایر برنامه‌ها اجازه می‌دهد تا قابلیت‌های گسترده این هوش مصنوعی را دریافت کنند و بهترین و بالاترین سطح از خدمات را به کاربران خود ارائه دهند. با این حال، ChatGPT الآن یک برنامه رسمی دارد و هنوز هیچ خبری از برنامه رسمی گوگل بارد نیست!

بسیاری از کارشناسان برای بررسی کیفیت پاسخ‌های مایکروسافت بینگ جدید و گوگل بارد وارد میدان شده‌اند و آزمایش‌های دقیقی را روی آن‌ها انجام داده‌اند. نکته جالبی که اکثر آن‌ها بیان کرده‌اند، این است که گوگل بارد و ChatGPT تقریباً در یک سطح پاسخ می‌دهند؛ اما آن‌ها انتظار داشتند تا جزئیات بیشتری را دریافت کنند. بعضی از قابلیت های این هوش مصنوعی نیاز به تحریم شکن دارد که پیشنهاد ما استفاده از اینترنت ADSL است. با ارائه دهنده اینترنت ماهان نت همراه باشید.

مقالات مفید و مرتبط : chatgpt چیست ؟

کاربردهای هوش مصنوعی گوگل

هوش مصنوعی گوگل در بسیاری از حوزه‌ها و کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر چند کاربرد اصلی گوگل بارد را بررسی می‌کنیم:

1.    موتور جستجو

هوش مصنوعی گوگل در بهبود عملکرد موتور جستجو و ارائه نتایج دقیق و مرتبط برای کاربران بسیار مؤثر است. با استفاده از الگوریتم‌ها و مدل‌های هوش مصنوعی، گوگل توانایی درک مفهوم و معنا را تقویت کرده و پاسخ‌های بهتری را در ارتباط با سوالات و جستجوهای کاربران ارائه می‌دهد.

2.    ترجمه زبان

گوگل از هوش مصنوعی برای بهبود سیستم ترجمه زبان استفاده می‌کند. با استفاده از هوش مصنوعی گوگل ترنسلیت ، گوگل توانایی ترجمه متون را بین زبان‌های مختلف با دقت بالا و بهبود یافته ارائه می‌دهد.

3.    تشخیص تصاویر

هوش مصنوعی گوگل عکس قادر است الگوریتم‌ها و مدل‌های تشخیص تصویر پیشرفته را اجرا کند. این قابلیت تصویر سازی هوش مصنوعی گوگل امکان تجزیه و تحلیل تصاویر را دارد و محتوا و عناصر مختلف آن‌ها را شناسایی می‌کند.

4.    ترکیب با سرویس‌های دیگر

هوش مصنوعی گوگل قابلیت اتصال و ترکیب با سرویس‌ها و نرم‌افزارهای دیگر را دارد. این امکان به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا از قابلیت‌ها و توانایی‌های هوش مصنوعی گوگل در برنامه‌ها و سرویس‌های خود استفاده کنند.

5.    هوش مصنوعی مبتنی بر صدا

هوش مصنوعی گوگل تغییر صدا در سیستم‌های مبتنی بر صدا نیز استفاده می‌شود، از جمله در سیستم‌های تشخیص گفتار و تبدیل صوت به متن.

کاربردهای هوش مصنوعی گوگل

پشتیبانی از زبان فارسی

یکی از ویژگی‌های مهم گوگل بارد این است که پشتیبانی از زبان فارسی را دارد. بنابراین، هنگامی که شما شروع به چت با هوش مصنوعی گوگل به زبان فارسی می‌کنید، پاسخ‌ها و نتایجی که گوگل بارد نمایش می‌دهد، به زبان فارسی خواهد بود. این امکان به شما اجازه می‌دهد تا به راحتی و بدون نیاز به تنظیمات خاصی از گوگل بارد به زبان فارسی استفاده کنید. توجه داشته باشید که گوگل بارد فارسی در ترجمه متون یا ترجمه صفحات وب نیز قابل استفاده است.

مقاله مفید: ساخت ویدیو با هوش مصنوعی

آموزش تولید محتوا با هوش مصنوعی گوگل بارد

می‌توانید از گوگل بارد برای تولید محتوا با هوش مصنوعی استفاده کنید. برای این کار، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

1.   دسترسی به گوگل بارد

برای شروع، به وبسایت Google AI بروید و درخواست دسترسی به گوگل بارد را ثبت کنید. پس از تأیید درخواست، شما به ابزار گوگل بارد دسترسی خواهید داشت.

2.   استفاده از گوگل بارد برای تولید محتوا

پس از دسترسی به گوگل بارد، می‌توانید با استفاده از آن متن مورد نظر خود را تولید کنید. به عنوان مثال، برای نوشتن یک مقاله درباره “اینترنت ADSL چیست؟” می‌توانید دستور “یک مقاله 500 کلمه درباره ADSL چیست بنویس” را وارد کنید.

3.   تنظیم پارامترها

شما می‌توانید پارامترهای مختلفی را برای تولید محتوا درگوگل بارد تنظیم کنید، مانند تعداد کلمات، سبک نوشتاری، و دیگر پیکربندی‌ها. این پارامترها به شما امکان می‌دهند تا خروجی را به دلخواه و نیازهای خود تنظیم کنید.

4.   بررسی و خروجی

پس از اجرای دستور، گوگل بارد متن مورد نظر را تولید خواهد کرد. شما می‌توانید خروجی را بررسی کنید و در صورت نیاز، آن را ویرایش یا بهینه‌سازی کنید.

تولید محتوا با هوش مصنوعی گوگل بارد

Gemini ؛ نام هوش مصنوعی جدید گوگل

گوگل اخیراً چت بات خود را که با نام Bard شناخته می شود، به Gemini Advanced تغییر نام داده است. این چت بات یک نسخه پولی است که ویژگی های پیشرفته تری دارد و قدرتمندترین مدل هوش مصنوعی گوگل یعنی Ultra 1.0 است که می تواند مکالمات طولانی تر و عمیق تری را با قابلیت به خاطر سپردن متن از چت های قبلی حفظ کند. این هوش مصنوعی گوگل به 40 زبان در وب موجود است و به گفته گوگل، Gemini Advanced برای کارهای پیچیده ای مانند کدنویسی، چیزهایی که نیاز به استدلال دارند و پروژه های خلاقانه قدرتمندتر از نسخه قبلی است.

دستیار هوشمند Google Gemini نیز به عنوان یک برنامه مستقل برای گوشی های اندرویدی موجود است و کاربران می توانند با ابزارهای هوش مصنوعی گوگل در گوشی های خود کار کنند. در واقع نسخه اندروید جمینی جایگزینی برای assistant هوشمند گوگل است که از گوگل پلی قابل دانلود است. اما در حال حاضر برنامه جداگانه ای برای سیستم عامل IOS ندارد.

مقاله مرتبط : هوش مصنوعی bing

نقاط ضعف هوش مصنوعی گوگل نسبت به ChatGPT

با توجه به اطلاعات موجود، گوگل بارد و ChatGPT هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. در ادامه، نقاط ضعف گوگل بارد نسبت به ChatGPT را بررسی می‌کنیم:

1.   پشتیبانی از زبان‌ها

گوگل بارد در حال حاضر به زبان انگلیسی بسیار قوی عمل می‌کند، اما در پشتیبانی از زبان‌های غیرانگلیسی و گویش‌های محلی ممکن است ضعف داشته باشد. در مقابل، ChatGPT قادر است به طور گسترده‌تری زبان‌های مختلف را پشتیبانی کند و در تعداد زبان‌هایی که برای آنها آموزش دیده است، محدودیت کمتری دارد.

2.   پاسخ به سؤالات چالشی

ChatGPT به طور کلی در پاسخ به سؤالات چالشی و پیچیده بهتر عمل کرده است. این موضوع به دلیل معماری و آموزش این مدل بر مبنای تعداد بیشتری از داده‌های متنی پیچیده است که در آموزش آن استفاده شده است. در عملکرد گوگل بارد، ممکن است پاسخ‌های آن به سؤالات چالشی کامل و صحیح‌تری نباشد.

3.   محدودیت آدرس IP

گوگل بارد تنها از آدرس IP آمریکا و کانادا پشتیبانی می‌کند و افرادی که از خارج از این محدوده آدرس IP دارند، نمی‌توانند از این ربات استفاده کنند. در مقابل، ChatGPT از هر جای دنیا با هر آدرس IP قابل دسترسی است.

مقاله مرتبط برای والدین گرامی: قفل کودک گوگل

نقات قوت هوش مصنوعی گوگل

با توجه به نقاط ضعف بارد به نقاط قوتش هم میشه اشاره کرد.

1.    توانایی در کدنویسی

گوگل بارد توانایی قابل قبولی در کمک به برنامه‌نویسان در کدنویسی دارد. این امکان به برنامه‌نویسان کمک می‌کند تا از مهارت‌ها و قابلیت‌های بارد در توسعه نرم‌افزارها و پروژه‌های خود بهره ببرند.

2.    نوشتن شعر و موسیقی

گوگل بارد توانایی بسیار خوبی در نوشتن شعر و موسیقی دارد و می‌تواند در سبک‌ها و روش‌های مختلف موسیقی و شعر معنا دار پاسخ‌هایی ارائه کند. این امکان به کاربران علاقه‌مند به هنر و ادبیات کمک می‌کند تا از خلاقیت بارد در این زمینه بهره ببرند.

3.    پاسخ‌های جستجو محور

گوگل بارد توانایی بالایی در ارائه پاسخ‌های جستجو محور دارد. این به کاربران کمک می‌کند تا به سؤالات خود پاسخ دقیق‌تری دریافت کنند و از توانایی بارد در پردازش و فهم سوالات برای بهبود تجربه کاربری خود بهره ببرند.

4.    آدرس IP جمیل

یکی از نقاط قوت گوگل بارد آسانی دسترسی به آن با یک آدرس IP جمیل است. این ویژگی باعث می‌شود کاربران بتوانند به راحتی و با استفاده از یک آدرس IP خاص به گوگل بارد دسترسی پیدا کنند.

نحوه استفاده از هوش مصنوعی گوگل

حتی تحریم هم مانع سرعت ماهان نت نیست

بسیار از سایت ها و خدمات گوگل برای ما ایرانی ها تحریم شده اند و دسترسی به آن ها تنها با فیلترشکن امکان پذیر است. اما همانطور که می‌دانید استفاده از فیلترشکن باعث بالا رفتن حجم مصرف، پایین آمدن سرعت اینترنت و دردسر های زیادی دارد. اما سرویس های اینترنت ماهان نت مانند اینترنت TD LTE از قابلیت تحریم شکنی پشتیبانی می‌کند. و شما می‌توانید به راحتی از سایت ها و خدمات گوگل استفاده کنید. برای دیدن ترفند های اینترنتی پیج اینستاگرام ماهان نت را دنبال کنید.

سوالات متداول

 1. گوگل بارد چیست؟
  هوش مصنوعی گوگل gemini یک مدل زبانی است که توسط گوگل توسعه داده شده است.
 2. کاربرد گوگل بارد چیست؟
  گوگل بارد می‌تواند در بسیاری از وظایف پردازش زبان طبیعی مفید باشد، از جمله:
 • ترجمه ماشینی: با استفاده از بارد، می‌توان بهبود قابل توجهی در کیفیت ترجمه ماشینی داشت.
 • تشخیص موجودیت‌ها: بارد قادر است به شناسایی و تشخیص موجودیت‌های مختلف در یک متن، مانند اسامی شخص‌ها، مکان‌ها، شرکت‌ها و غیره کمک کند.
 • پاسخ به سؤالات: با استفاده از گوگل بارد، می‌توان سؤالات متنی را مطرح کرده و پاسخ‌های مناسب را دریافت کرد.
 • تشخیص هم‌معنی و متضاد: بارد قادر است به تشخیص کلمات هم‌معنی و متضاد در یک متن کمک کند.
 • تولید جملات معنادار: می‌توان از بارد برای تولید جملاتی با مفهوم و معنی مناسب استفاده کرد.