ساتیا نادلا، مدیرعامل شرکت مایکروسافت گفته که هوش مصنوعی باید در اختیار همه افراد قرارگیرد و به‌منظور ابزاری برای سهولت درکارهای آن‌ها استفاده شود. نه‌اینکه شغل و حرفه افراد را در معرض خطر قرار دهد.

تکنولوژی هوش مصنوعی در سال‌های اخیر پیشرفت بسیاری داشته و به‌عنوان ابزاری در ساخت محصولات جدید شرکت‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. نادلا در مورد استفاده از این تکنولوژی نیز نظریه جالبی دارد و گفته که شرکت‌ها باید در استفاده از هوش مصنوعی، تصمیمات جدی بگیرند.
او در یکی از سخنرانی‌های خود در مونیخ گفت: “هدف اصلی هر فردی باید این ‌باشد که از زمان خود به بهترین شکل استفاده کند، نه اینکه بگوید بگذار تورا با ربات جایگزین کنم. چیزی که برای من ارزشمند است، استفاده از هوش مصنوعی تنها در محصولات خودمان نیست، بلکه باید این فناوری را با سایر توسعه‌دهندگان و سازمان‌ها به اشتراک گذاشت”.

مدیرعامل شرکت مایکروسافت قبلا نیز عنوان کرده بود که از ماموریت‌ها و اهداف اصلی این شرکت، قدرت بخشیدن به افراد و سازمان‌هاست تا بتوانند به دستاوردهای بیشتری دست پیدا کنند.

این موضوع که مدیرعامل یک شرکت ‌چنین نظریه‌های بشردوستانه‌ای نسبت به فناوری‌های جدید دارد، بسیار جالب است. اما به‌هرحال نمی‌توان این امر را انکار کرد که اگرچه کمترین استفاده‌ای از هوش مصنوعی منجر به پیشرفت‌های بزرگی خواهد شد، اما در این میان شغل‌های بسیاری نیز از میان خواهند رفت.

استفاده از هوش مصنوعی در اتوماسیون بسیاری از سازمان‌ها در حال اجرا است و موقعیت شغلی کارمندان بسیاری را نیز تحت شعاع قرار داده. با تمام نظریه‌هایی که درخصوص استفاده از هوش مصنوعی توسط فعالان دنیای فناوری مطرح شده، اما به‌سرعت درحال جایگزینی شغل‌های بسیاری است، که نمونه‌های آن را نیز می‌توانیم در فروشگاه‌های آمازون مشاهده کنیم.

منبع: engadget