هوش مصنوعی AI  صنایع متعددی را متحول کرده است و معماری و طراحی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. معماران و طراحان اکنون به ابزارهای پیشرفته هوش مصنوعی دسترسی دارند که خلاقیت آنها را افزایش می دهد، پروسه کارها را ساده می‌کند و بینش‌های بی سابقه‌ای را ارائه می‌دهد. در این مقاله، ابزارهای برتر یا سایت هوش مصنوعی معماری که دستیاران ارزشمندی برای متخصصان در این زمینه ها تبدیل شده اند را معرفی خواهیم کرد. پس تا انتهای این مقاله از سایت همراه سایت ماهان نت باشید.

12 تا از برترین هوش مصنوعی رایگان برای معماری

از ایجاد طرح‌های پیچیده گرفته تا تجسم نوآوری‌های معماری پیشگامانه، حوزه معماری همیشه با فناوری در هم آمیخته است. همانطور که عمیق تر به عصر دیجیتال می پردازیم، جای تعجب نیست که معماران و طراحان از قدرت ابزارهای پیشرفته هوش مصنوعی AI  برای متحول کردن هنر خود استفاده می کنند. اما با وجود انبوهی از ابزارهای هوش مصنوعی موجود در بازار، کدام یک واقعاً متمایز هستند؟

مقالات مرتبط : آینده هوش مصنوعی

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، ‌در ادامه برترین سایت‌های هوش مصنوعی که در زمینه طراحی و معماری ساختمان مناسب هستند را معرفی خواهیم کرد.

 • Autodesk Forma
 • Veras
 • ai
 • BricsCAD BIM
 • ai
 • Spacemaker
 • Sidewalk Labs
 • ARCHITEChTURES
 • ai
 • ai
 • Adobe Firefly
 • Midjourney

1.     سایت Midjourney

میدجرنی یکی از معروف‌ترین پلتفرم‌های AI در جهان است. میدجرنی به عنوان یکی از پیشروان ابزارهای طراحی مفهومی کمک هوش مصنوعی در عصر فناوری معرفی شده است. این ابزار به معماران یک بورد نامحدود برای خلاقیت خود ارائه می‌دهد و با توانایی ترکیب تصاویر واقع‌گرایانه از روی دستورات نوشتاری، آنها را قادر می‌سازد ایده‌های طراحی پیچیده خود را به صورت بصری بیان کنند و به طور مؤثر ارتباط بین بینندگان و سایر نگرانان را در مورد چشم‌اندازشان برقرار کنند. این تکنولوژی مانند داشتن یک هنرمند مجازی در اختیار شماست که آماده است ایده‌های شما را به یک اثر و طرح آماده تبدیل کند.

هوش مصنوعی معماری Midjourney

2.     سایت هوش مصنوعی برای معماری Adobe Firefly

در میان مدل‌های هوش مصنوعی تولیدکننده‌ی محتوا، تازه‌واردی به نام «ادوبی فایرفلای» قرار است شعله‌ی خلاقیت معماران و طراحان را روشن کند. این ابزار هوش مصنوعی به طور یکپارچه با مجموعه نرم‌افزارهای کنونی ادوبی ادغام می‌شود و نویدبخش سرعت بخشیدن و کارآمدتر کردن فرآیند خلق و ویرایش تصاویر است. هرچند فایرفلای هنوز در مرحله‌ی توسعه قرار دارد، اما پتانسیل قابل توجهی برای متحول کردن شیوه‌ی خلق و گسترش طرح‌های معماران از خود نشان داده است.

3.     پلتفرم ArkDesign.ai

ArkDesign.ai در حال دگرگون کردن شیوه‌ی طراحی اولیه‌ی معماران است. این سایت هوش مصنوعی معماری به معماران امکان می‌دهد تا به سرعت طرح‌های اولیه‌ی بهینه شده را بر اساس نیازهای خاص پروژه خود تولید کنند. با استفاده از ابزارهای قدرتمند ArkDesign، معماران و یا حتی کاربران معمولی، می‌توانند بر اساس سودآوری، استفاده بهینه از فضا، بازدهی انرژی و موارد دیگر، پلان‌های دقیق طبقاتی ایجاد کرده و بدین ترتیب، پایه‌ای محکم برای پروژه‌های خود بنا نهند.

4.     سایت هوش مصنوعی معماری Maket.ai

«ماکت» Maket.ai  یک نرم‌افزار مبتنی بر هوش مصنوعی است که به طور خاص برای معماران طراحی شده است. این پلتفرم با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته‌ی تشخیص الگو، می‌تواند طی چند دقیقه هزاران طرح اولیه‌ی مختلف تولید کند. ماکت با خودکار کردن فرایند پر زحمت طراحی گزینه‌های مختلف، به معماران این امکان را می‌دهد تا بر جنبه‌های خلاقانه‌ی پروژه‌های خود تمرکز کنند و در نتیجه در زمان و منابع صرفه‌جویی نمایند.

هوش مصنوعی معماری 	Maket

5.     سایت ARCHITEChTURES: AI for Residential Planning

ARCHITEChTURES یک سایت هوش مصنوعی برای معماری و تحول‌آفرین است که انقلابی در طراحی داخلی و خارجی ایجاد کرده است. این نرم‌افزار با تجزیه و تحلیل شرایط زمین و نیازهای کارفرما، انبوهی از گزینه‌های طراحی را ارائه می‌دهد که به طور کامل فرم و عملکرد را با هم هماهنگ می‌سازند. ARCHITEChTURES با خودکار کردن مؤثر فرآیند برنامه‌ریزی مسکن، باعث ساده‌سازی روند تصمیم‌گیری و به حداکثر رساندن کارایی می‌شود.

مقالات مرتبط : بهترین هوش مصنوعی های رایگان

6.     معرفی پلتفرم Sidewalk Labs

پلتفرم Sidewalk Labs  یک پلتفرم نوآورانه است که با هوش مصنوعی به دنبال هوشمندتر و کارآمدتر کردن شهرهاست. این ابزار هوش مصنوعی که پشتوانه‌ی آن کمپانی گوگل است، با ارائه‌ی نمای کلی از فناوری‌های پیشرفته، ابزارها و تحقیقاتی که می‌تواند به زیست‌پذیرتر شدن مناطق شهری کمک کند، یاری‌رسان است. سایدوالک لبز، از مدیریت ترافیک و صرفه‌ی انرژی تا مقرون‌به‌صرفه بودن مسکن، توصیه‌های عملی درباره‌ی استفاده از فناوری برای ایجاد شهرهایی پایدارتر و عادلانه‌تر ارائه می‌دهد.

7.     هوش مصنوعی معماری رایگان Spacemaker

«اسپیس‌میکر» یک نرم‌افزار مبتنی بر هوش مصنوعی ابری است که به معماران، شهرسازان و توسعه‌دهندگان املاک و مستغلات کمک می‌کند تا سریع‌تر تصمیمات هوشمندانه بگیرند. اسپیس‌میکر با استفاده از هوش مصنوعی پیشرفته‌ی خود، به کاربران کمک می‌کند تا با صرفه‌جویی در زمان و هزینه، ساختمان‌های بهتری طراحی کنند.

8.     پلتفرم هوش مصنوعی معماری Luma.ai

لیوما Luma.ai  پیشگامی برجسته در زمینه‌ی اسکن و مدل‌سازی سه بعدی مبتنی بر هوش مصنوعی است. این سایت هوش مصنوعی معماری ، کار پر زحمت ساخت مدل‌های سه بعدی دقیق را متحول کرده است. لومیا با به‌کارگیری تکنیک‌های پیشرفته‌ی هوش مصنوعی مانند بینایی رایانه‌ای، یادگیری عمیق و شبکه‌های تولید‌کننده‌ی متخاصم (Generative Adversarial Networks)، مدل‌های سه بعدی دقیق و واقع‌گرایانه‌ای را بر اساس عکس‌ها ایجاد می‌کند. این مدل‌ها می‌توانند به معماران، از ساختمان‌ها و مبلمان گرفته تا عناصر معماری پیچیده، دیدگاهی جامع از اشیاء ارائه دهند.

AI معماری Luma.ai

9.     پلتفرم هوش مصنوعی BricsCAD BIM

بریکس‌کد بی‌آی‌ام BricsCAD BIM  نقطه‌ی همگرایی هوش مصنوعی و بی‌آی‌ام (Building Information Modeling)  است که یک فرآیند طراحی معماری یکپارچه و کارآمد را به ارمغان می‌آورد. در حالی که بی‌آی‌ام، معماری، مهندسی و ساخت یک ساختمان را در یک مدل سه‌بعدی تجسم می‌کند و امکان دستیابی به دیدگاهی جامع از پروژه را فراهم می‌سازد، بریکس‌کد بی‌آی‌ام با معرفی هوش مصنوعی، قابلیت‌های خود را تقویت کرده و بدین ترتیب، نقطه‌ی عطفی از نوآوری و کاربردی بودن یک پلتفرم معما را روانه بازار کرده است.

10.  سایت Arko.ai

Arko.ai با ارائه رندرهایی با کیفیت بالا و واقعی در عرض چند دقیقه، به عنوان یک سرویس تبدیل عکس به رندر با هوش مصنوعی وارد صحنه معماری می شود. از طریق قدرت هوش مصنوعی و راحتی یک پلتفرم مبتنی بر ابر، Arko.ai مدل های سه بعدی را به شاهکارهای بصری خیره کننده ای تبدیل می کند که واقعیت را منعکس می کند.

11.  هوش مصنوعی برای رندر معماری Veras

«وراس» Veras  یک سایت هوش مصنوعی معماری دیگر است که با استفاده از هندسه‌ی مدل‌های سه‌بعدی، خلاقیت معماران را برانگیخته و ارتقا می‌بخشد. معماران می‌توانند با استفاده از «وراس» و با بهره‌گیری از توضیحات متنی، رندرهای (تصاویر نهایی) بسیار واقع‌گرایانه‌ای از طرح‌های خود ایجاد کنند. این امر، قدرت هوش مصنوعی را در تجسم‌های معماری به خوبی نمایان می‌کند.

هوش مصنوعی برای معماران Veras

12.  سایت Autodesk Forma

اتودسک فوما  (Autodesk Forma) یک ابزار و یا سایت هوش مصنوعی معماری است که به معماران و شهرسازان امکان می‌دهد تا با دقت بیشتری به طراحی شهرهای پایدار و قابل سکونت بپردازند. فوما از قدرت هوش مصنوعی برای شبیه‌سازی تأثیرات تصمیمات مختلف طراحی بر عوامل حیاتی مانند مصرف انرژی، جریان ترافیک و کیفیت هوا بهره می‌برد. هدف این نرم‌افزار، کمک به طراحان برای اتخاذ تصمیمات آگاهانه‌تر و پایدارتر در حین طراحی و در نهایت ارتقای پایداری و قابلیت سکونت پروژه‌هاست.

جمع‌بندی؛ آیا صنعت معماری با هوش مصنوعی متحول شده؟

ابزارهای هوش مصنوعی در حال بازتعریف صنعت معماری هستند و به معماران این امکان را می‌دهند تا طرح‌های خلاقانه، پایدار و کارآمدی خلق کنند. این ابزارها، از طراحی مولد و واقعیت مجازی گرفته تا یکپارچه‌سازی با BIM و تحلیل انرژی، در حال متحول کردن شیوه‌ی کار معماران و بهبود بهره‌وری، همکاری و تصمیم‌گیری هستند. با نزدیک شدن به انتهای سال ۲۰۲۳، واضح است که هوش مصنوعی همچنان نقش حیاتی در دگرگونی چشم‌انداز معماری ایفا خواهد کرد و به معماران امکان می‌دهد تا مرزهای طراحی را جابجا کرده و سازه‌های استثنایی خلق نمایند.

ماهان نت پلی بدون محدودیت به سمت هوش مصنوعی

در انتهای مقاله معرفی سایت هوش مصنوعی معماری هستیم. ماهان نت ارائه دهنده انواع اینترنت و راهکارهای سازمانی می‌باشد که دارای سابقه‌ای سه دهه‌ای در این زمینه است. یکی خدمات ممتاز ماهان نت در کشور اینترنت اشتراکی برج‌ها و مجتمع‌هاست. ماهان‌نت برای رفع نیازهای مشتریان در برج‌ها و مجتمع‌ها، راه‌حلی جامع ارائه می‌دهد که شامل نصب یک مرکز کوچک سرویس‌دهنده اینترنت پرسرعت در داخل مجتمع است. این مرکز به ‌وسیله خط اتصال بی‌سیم و به‌صورت نقطه به نقطه به مرکز اصلی شرکت متصل می‌شود و پهنای باند اختصاصی را بین واحدهای درخواست‌کننده توزیع می‌کند. ساکنین می‌توانند از طریق خط تلفن ثابت، شبکه محلی کابلی یا بی‌سیم و یا خطوط برق به اینترنت پرسرعت و دیگر خدمات ماهان‌نت با بالاترین کیفیت و امنیت دسترسی داشته باشند. نکته قابل توجه این است که هر واحد به‌صورت مستقل به ماهان‌نت متصل می‌شود و می‌تواند سرعت و حجم ترافیک دلخواه خود را انتخاب کند. برای دریافت این سرویس و همچنین مشاوره می‌توانید از طریق شماره ۱۵۱‍۴ ، سایت و تمام صفحات مجازی مانند پیج اینستاگرام ماهان نت و اکانت لینکدین ماهان نت اقدام کنید.

سوالات متداول

بهترین هوش مصنوعی برای معماری کدام است؟

بهترین سایت هوش مصنوعی معماری یکی نیست و چندین پلتفرم در این صف قرار می‌گیرند که برخی از مهمترین‌ها در لیست زیر آمده است.

 • Autodesk Forma
 • Veras
 • ai
 • BricsCAD BIM
 • ai
 • Spacemaker
0/5 (0 نظر)