نوآوری‌ها در زمینه هوش مصنوعی همچنان آینده بشریت را در تقریباً هر صنعتی تحت تاثیر قرار داده است. هوش مصنوعی در حال حاضر محرک اصلی فناوری های نوظهور مانند داده های بزرگ، روباتیک و اینترنت اشیا است و از طرفی هوش مصنوعی مولد (generative AI) امکانات و محبوبیت AI را بیشتر گسترش داده است. در این مقاله از سایت ماهان نت می‌خواهیم به طور مفصل آینده هوش مصنوعی را پیش‌بینی کرده و بگوییم در صنعت چه تاثیری خواهد داشت.

طبق نظرسنجی IBM در سال 2023، 42 درصد از مشاغل در مقیاس سازمانی هوش مصنوعی را در عملیات خود ادغام کردند و 40 درصد نیز AI  را برای سازمان خود در نظر گرفتند. علاوه بر این، 38 درصد از سازمان‌ها هوش مصنوعی مولد را در جریان کار خود پیاده‌سازی کرده‌اند در حالی که 42 درصد در حال بررسی این کار هستند.

تغییرات زیاد با چنین سرعتی، می‌تواند تغییرات گسترده‌ای را در هر زمینه ایجاد کند. پس برای خواندن یک پیش‌بینی با ارزش در مورد این موضوع بسیار ترند در جهان امروزی تا انتهای این مقاله همراه ماهان نت باشید.

بهترین اینترنت adsl را از ماهان نت بخواهید.

سیر تکامل هوش مصنوعی از ابتدا تا به الآن

هوش مصنوعی از سال ۱۹۵۱، زمانی که کریستوفر استراچی برنامه ای را نوشت که به عنوان اولین موفقیت مستند در زمینه AI شناخته شد، تاکنون یک مسیر طولانی را طی کرده است. او در دانشگاه منچستر با استفاده از کامپیوتر Ferranti Mark I برنامه چکرز را پیاده سازی کرد که یک بازی کامل به شمار می‌رفت.

پیشرفت در زمینه ماشین لرنینگ نیز بسیار عجیب و گسترده بوده است. برای مثال کمپانی IBM با ساخت یک ابررایانه به نام دیپ بلو، رقیبی سرسخت برای گری گاسپاروف استاد بزرگ شطرنج جهان ایجاد کرد. آنها سه مسابقه با یکدیگر دادند که سهم دیپ بلوی IBM دو پروزی بود که یکی از آنها در یک تورنمنت رسمی بود.

سیرتکامل AI نوین

<p>هوش مصنوعی سالهاست به عنوان رهبر تکامل هوش مصنوعی معرفی شده و OpenAI  در سال ۲۰۱۸ مدل اولیه GPT خود را منتشر کرد. پس از آن، اوپن ای آی به اوج خود رسید و مدل GPT-4 را توسعه داد. این پیشرفت‌ها منجر به ظهور ژنراتورهای AI شد که قادر به تولید محتواهای مختلف مانند متن، صوت و تصاویر هستند.

مقالات مفید : بهترین هوش مصنوعی برای یادگیری زبان

علاوه بر این، هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلفی مانند توالی RNA برای واکسن‌ها و مدل‌سازی گفتار انسان استفاده شده است. این فناوری‌ها بر اساس یادگیری ماشینی و الگوریتم‌های مبتنی بر مدل سازی تکیه دارند و تمرکزشان روی ادراک، استدلال و تعمیم قرار دارد. با تمام این تفاسیر باید به حالا به مسئله آینده هوش مصنوعی اشاره کنیم؛ چه اتفاقی خواهد افتاد؟

چگونه هوش مصنوعی بر آینده تأثیر می گذارد ؟

در آینده همانطور که بالاتر هم اشاره شد، هوش مصنوعی بر روی تمامی سطوح و بیزینس‌ها تاثیر مستقیم خواهد داشت. انسان امیدوار است تا این تاثیرات در جهت کمک به انسان نه برعکس آن بر علیه انسان باشد.

بهبود فزاینده اتوماسیون در کسب و کارها

حدود 55 درصد از سازمان‌ها AI را به درجات مختلف پذیرفته‌اند که نشان‌دهنده افزایش اتوماسیون برای بسیاری از مشاغل در آینده نزدیک است. با ظهور ربات‌های چت و دستیارهای دیجیتال، شرکت‌ها می‌توانند برای انجام مکالمات ساده با مشتریان و پاسخ به سؤالات اساسی کارمندان به هوش مصنوعی تکیه کنند.

مقاله مرتبط: برنامه هوش مصنوعی چهره

=”1″ /></p>

توانایی هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل حجم عظیمی از داده ها و تبدیل یافته های آن به فرمت های بصری مناسب نیز می تواند روند تصمیم گیری را تسریع کند. رهبران شرکت مجبور نیستند زمان خود را صرف تجزیه و تحلیل داده ها کنند، در عوض از بینش های فوری برای تصمیم گیری آگاهانه استفاده می کنند.

<h3>آینده شغلی هوش مصنوعی

یکی از بزرگترین نگرانی‌ها در مورد <strong>آینده هوش مصنوعی اتوماسیون کسب و کار است که به طور طبیعی به ترس از دست دادن شغل منجر شده. در واقع، کارمندان بر این باورند که تقریباً یک سوم از وظایف آنها می تواند توسط هوش مصنوعی انجام شده و دیگر به آنها در آینده‌ای نزدیک احتیاجی نخواهد بود. اگرچه هوش مصنوعی در محیط کار دستاوردهایی داشته است، اما تأثیر نابرابر بر صنایع و حرفه های مختلف داشته است. به عنوان مثال، مشاغلی مانند منشی‌گری در معرض از بین رفتن و خطر خودکار شدن هستند، اما تقاضا برای مشاغل دیگر مانند متخصصان ماشین لرنینگ و تحلیلگران امنیت اطلاعات ( information security analysts ) افزایش یافته است.

مقالات مفید : l=”noopener”>چگونه از هوش مصنوعی استفاده کنیم ؟

همچنین افرادی که در موقعیت‌های حرفه‌ای‌تر برای مثال در بخش‌های کارکتینگ هستند، به جای جایگزین شدن، به احتمال زیاد وظایفشان با هوش مصنوعی افزایش می‌یابد.

هوش مصنوعی چه صنایعی را بیشتر تحت تاثیر قرار خواهد داد؟

تقریباً هیچ صنعت بزرگی وجود ندارد که قبلاً تحت تأثیر هوش مصنوعی مدرن  قرار نگرفته باشد. در اینجا چند مورد از صنایعی که در نتیجه هوش مصنوعی بیشترین تغییرات را تجربه می کنند را آورده‌ایم.

  1. AI در آموزش
  2. هوش مصنوعی در امور مالی
  3. هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی
  4. AI در تولید
  5. AI در رسانه ها</li>

هوش مصنوعی در تولید

<p>تولید سال‌هاست که از Artificial Intelligence سود می‌برد. با بهره‌گیری از بازوهای رباتیک مجهز به هوش مصنوعی و سایر ربات‌های تولیدی که قدمت آنها به دهه‌های 1960 و 1970 برمی‌گردد، این صنعت به خوبی با قدرت‌های هوش مصنوعی سازگار شده است. این روبات‌های صنعتی معمولاً در کنار انسان‌ها کار می‌کنند تا طیف محدودی از وظایف مانند مونتاژ و چیدمان را انجام دهند.

هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی

ممکن است بعید به نظر برسد، اما مراقبت های بهداشتی به واسطه هوش مصنوعی نحوه تعامل انسان با بهداشت جمعی و فردی، بسیار پیشرفت داشته است. به لطف قابلیت‌های تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ، Artificial Intelligence به شناسایی سریع‌تر و دقیق‌تر بیماری‌ها، سرعت بخشیدن و ساده‌سازی کشف دارو و حتی نظارت بر بیماران از طریق پرستاری مجازی کمک می‌کند.

بهترین پیشنهاد ما به شما پهنای باند اختصاصی ماهان نت است.

هوش مصنوعی در مراقبت های پزشکی

ارتباط امور مالی و AI

بانک‌ها، موسسات بیمه و مؤسسات مالی از هوش مصنوعی برای طیف وسیعی از کاربردها مانند کشف تقلب، انجام حسابرسی و ارزیابی مشتریان برای وام استفاده می‌کنند. معامله گران همچنین از توانایی ماشین لرنینگ برای ارزیابی میلیون ها نقطه داده به طور همزمان استفاده کرده‌اند تا بتوانند به سرعت ریسک را بسنجند و تصمیمات سرمایه گذاری هوشمندانه ای اتخاذ کنند.

هوش مصنوعی در آموزش

هوش مصنوعی در آموزش، روش یادگیری انسان ها در تمام سنین را تغییر خواهد داد. استفاده هوش مصنوعی از ماشین لرنینگ، پردازش زبان طبیعی و تشخیص چهره به دیجیتالی کردن کتاب‌های درسی، تشخیص سرقت ادبی و سنجش احساسات دانش‌آموزان کمک می‌کند تا مشخص شود چه کسی در حال حله مسئله و چه کسی کسل است.

مقاله مفید: چگونه هوش مصنوعی بسازیم

هوش مصنوعی در آموزشeight=”400″ />

هوش مصنوعی در رسانه ها

<p>روزنامه نگاری نیز از AI استفاده می کند و همچنان از آن بهره خواهد برد. یک مثال را می‌توان در استفاده آسوشیتدپرس از Automated Insights مشاهده کرد که سالانه هزاران گزارش درآمد تولید می‌کند. اما با ورود ابزارهای مولد نوشتن هوش مصنوعی، مانند ChatGPT، سوالاتی در مورد استفاده از آنها در روزنامه نگاری زیاد می شود.<h2>جمع‌بندی؛ آیا آینده هوش مصنوعی مثبت خواهد بود ؟

Artificial Intelligence  را یک انقلاب در زندگی انسان باید در نظر گرفت. <strong>آینده ی هوش مصنوعی به طرز فزاینده‌ای با نوع زندگی بشر در آینده در هم تنیده شده است. با توجه به اهمیت <strong>آینده هوش مصنوعی در جهان باید در نظر گرفت که ممکن است هر سال یک جهش از Artificial Intelligence بسیاری از مسائل مهم زندگی انسان را خدشه دار کند مانند از بین رفتن مشاغل در فازی گسترده که منجر به بیکاری بسیاری از انسان‌ها می‌شود.

ماهان نت انتخابی هوشمندانه

حال که با یکی از دقیق‌ترین پیش‌بینی‌ها در مورد AI آشنا شدید بهتر است بدانید که اینترنت یکی از مرتبط‌ترین فناوری با هوش مصنوعی به شمار می‌رود. از همین رو شرکت ارائه دهنده ماهان نت با تمرکز بر روی ارائه اینترنتی بدون محدودیت برای کاربران ایرانی فضای نت، تمام سرویس‌های خود اعم از اینترنت گیمینگ ، اینترنت TD-LTE و انواع راهکارهای سازمانی دیگر سعی در ارتقا و بهبود ارتباط مشترکین کشور عیزمان با جهان ارتباطات و هوش مصنوعی ارتقا داده و ارائه می‌دهد. برای ارتباط با متخصصین این حوزه لینکدین ماهان نت به همراه صفحه اینستاگرامی ماهان نت به عنوان دو پلتفرم آنلاین در خدمت شما می‌باشند.

سوالات متداول

آینده هوش مصنوعی چیست؟

انتظار می‌رود <strong>آینده هوش مصنوعی در پزشکی ، تولید و خدمات مشتری را بهبود بخشد و منجر به تجربه‌های با کیفیت بالاتر هم برای کارگران و هم برای مشتریان شود. با این حال، با چالش هایی مانند افزایش مقررات، نگرانی های مربوط به حفظ حریم خصوصی داده ها و نگرانی در مورد از دست دادن شغل مواجه است.

یا هوش مصنوعی در آینده جایگزین انسان خواهد شد؟

هوش مصنوعی جایگزین انسان ها نمی شود، اما افرادی که می توانند از آن استفاده کنند، جایگزین خواهند شد

به عنوان مثال، بسیاری از کارشناسان فناوری در حال حاضر استفاده از هوش مصنوعی را به عنوان ابزاری می دانند که به افراد کمک می کند بهره وری خود را افزایش دهند. یک مهندس نرم‌افزار ممکن است از هوش مصنوعی برای سرعت بخشیدن به فرآیند بررسی کد و شناسایی خطاهای احتمالی که خود یا افراد دیگری ممکن است از قلم افتاده استفاده کند.