رک سرور که نام دیگرش کابین سرور است به طور خاص برای نگهداری و سازماندهی تجهیزات فناوری اطلاعات طراحی شده است. در واقع بسیاری از عملیات برای انجام وظایف ضروری خود به بیش از یک قطعه سخت افزار نیاز دارند. چیدن سرورها و سایر تجهیزات فناوری اطلاعات در یک قفسه به سازماندهی چیز کمک می کند و کنترل جریان هوا را آسان تر می کند. تا انتهای مقااله همراه شرکت ارائه دهنده اینترنت ماهان نت باشید تا به طول مفصل به پرسش رک سرور چیست پاسخ دهیم.

کارکرد رک سرور چیست ؟

سرورهای رک طوری طراحی شده اند که به صورت عمودی در یک رک سرور استاندارد نصب شوند ( به همین خاطر به آنها رک دیواری یا رک ایستاده  می گویند )، که یک کابینت رک ریا قاب تخصصی است که راه استانداردی برای ذخیره و سازماندهی چندین سرور در یک مرکز داده یا اتاق سرور فراهم می کند. در اینجا یک نمای کلی از نحوه عملکرد سرورهای رک آورده شده است.

کارکرد رک سرور

برق و شبکه

سرورهای رک معمولاً توسط یک منبع تغذیه اضافی تغذیه می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که حتی در صورت خرابی یکی از منابع تغذیه، فعال باقی می‌مانند. آنها همچنین معمولاً با استفاده از کابل‌های اترنت پرسرعت اضافی به شبکه متصل می‌شوند تا امکان برقراری ارتباط بین سرورها و کاربران را فراهم کنند.

سیستم عامل و برنامه های کاربردی

رک سرور طیف گسترده ای از سیستم عامل ها (مانند ویندوز یا لینوکس) یا هایپروایزر (مجازی سازی سیستم عامل) را پشتیبانی می کنند. آنها برای حجم کار محاسباتی بزرگ یا به اشتراک گذاری منابع و خدماتی مانند ایمیل، همکاری و وب طراحی شده اند. هنگامی که سرور روشن می شود، سیستم عامل و برنامه ها در حافظه بارگذاری می شوند و به کاربران این امکان را می دهند تا از طریق یک کنسول راه دور یا رابط دیگر با سرور تعامل داشته باشند.

ذخیره سازی داده ها

رک سرور معمولاً چندین هارد دیسک یا درایوهای حالت جامد (SSD) برای ذخیره داده ها دارند. داده ها را می توان به صورت محلی بر روی سرور یا در یک سیستم ذخیره سازی متمرکز مانند شبکه منطقه ذخیره سازی (SAN) یا ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) ذخیره کرد.

مقالات مرتبط : خطای dns 

قدرت پردازش

رک سرور دارای پردازنده های قدرتمند (CPU) با چندین هسته برای انجام وظایف محاسباتی پیچیده هستند. آنها همچنین دارای مقادیر زیادی حافظه (RAM) برای پشتیبانی از پردازش مجموعه داده ها و برنامه های کاربردی بزرگ هستند.

مجازی سازی

از رک سرور می توان برای مجازی سازی استفاده کرد که به چندین سیستم عامل و برنامه اجازه می دهد تا روی یک سرور فیزیکی واحد اجرا شود. این می تواند به سازمان ها کمک کند تا در هزینه های سخت افزاری صرفه جویی کنند و کارایی زیرساخت محاسباتی خود را بهبود بخشند.

سرور مجازی ماهان نت

مزایای انواع رک سرور چیست ؟

فرقی نمی‌کند صاحب یک کسب‌وکار باشید یا در خانه کار کنید، رک‌های سرور می‌توانند یک تغییر بازی برای راه‌اندازی فناوری شما باشند.

در اینجا نگاهی دقیق تر به برخی از مزایای استفاده از قفسه های سرور برای کسب و کار یا خانه شما آورده شده است.

افزایش امنیت

برخی از رک‌های سرور دارای کابینت‌های قفل‌شونده هستند که امنیت تجهیزات فنی و اطلاعات ذخیره‌شده شما را افزایش می‌دهد و به شما آرامش می‌دهد.

ذخیره سازی سازمان یافته

در کنار هر فناوری، شبکه‌ای از سیم‌های برق و کابل‌ها وجود دارد. قفسه های سرور اینها را به خوبی سازماندهی می کنند و ردیابی سیم ها را در طول تعمیر و نگهداری سیستم یا هنگام بروز مشکل آسان می کنند. چیدمان ایمن کابل ها نیز خطر خطرات سفر را کاهش می دهد.

مزایای رک سرور

تهویه بهتر در رک سرور چیست ؟

قفسه های سرور برای حفظ فضای بین دستگاه ها برای تهویه بهتر طراحی شده اند و استفاده از مش و درب های سوراخ دار به افزایش جریان هوا کمک می کند. با تهویه مناسب و جریان هوا، تجهیزات فنی شما از گرمای بیش از حد در امان هستند و می توانند عملکرد مطلوبی داشته باشند.

 

برخی از قفسه ها همچنین دارای عملکرد خنک کننده هستند تا تجهیزات شما را در بهترین حالت خود نگه دارند. این به ویژه در یک قفسه بسته مفید است.

صرفه جویی در فضا

داشتن تمام تجهیزات فنی یا وسایل الکترونیکی لازم که در یک منطقه به راحتی در دسترس قرار دارند، بهترین استفاده را از فضای شما و بهبود کارایی در محیط کار شما می کند.

رک شبکه ایستاده سرور چیست ؟

رک‌های سرور در اندازه‌های مختلفی وجود دارند که برای انواع تجهیزات و کاربردها مناسب هستند، که رایج‌ترین اندازه استاندارد آن 19 است. تجهیزاتی که ذخیره می کنند، در حالی که هنوز امکان اتصال سیم و جریان هوا را فراهم می کنند.نمونه ای از یک رک سرور اصلاح شده سفارشی می تواند فرمت مدولار Aeroflex ERack باشد که برای BAE Systems  و RAF توسط CP Cases توسعه یافته است.

برخی از رک های سرور که رک های قاب باز نامیده می شوند، تجهیزات را از هر طرف محصور نمی کنند و بنابراین انعطاف پذیری و دسترسی را برای کابل ها فراهم می کنند. اینها اغلب در اتاق های سرور امن یافت می شوند. رک های سرور قفل شده یا محصور دارای اضلاع محکم هستند و می توان آنها را قفل کرد تا سطح بالاتری از امنیت را فراهم کند. آنها معمولاً گران تر هستند، اما می توان از آنها در مکان های غیر ایمن یا برای حمل و نقل تجهیزات مهم استفاده کرد. سرورهای رک مقاوم، محکم‌ترین نوع ذخیره‌سازی سرور هستند و اغلب به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که ضربه‌گیر و محافظ باشند.

سرورهای ماهان نت قضیه ش فرق داره

ماهان نت یک شرکت فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که در سال 1387 تأسیس شده است. شرکت ماهان نت با تمرکز بر ارائه خدمات متمایز و با استفاده از استانداردهای بالا، بهره‌گیری از نیروهای ماهر و سرمایه‌گذاری مناسب در فناوری‌های نوین، به عنوان یکی از پیشروان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شناخته می‌شود.

هسته مرکزی شرکت ماهان نت از تیمی متشکل از متخصصان IT با تجربه حرفه‌ای و مدیران با سابقه تشکیل شده است. شرکت با بیش از 40000 مشترک، به عنوان یکی از پیشروان در ارائه خدمات اینترنت پرسرعت، اینترنت LTE ،  اینترنت گیمینگ و adsl2 در کشور شناخته می‌شود. در انتهای مقاله رک سرور چیست  باید به اطلاع شما برسانیم که برای ارتباط با ماهان نت می توانید علاوه بر سایت صفحه اینستاگرام ماهان نت را نیز دنبال نمایید.

سوالات متداول

رک سرور چیست ؟

رک سرور ( سرور rack ) یک سازه فلزی است که برای نصب رک  و مونتاژ سرورها و تجهیزات شبکه استفاده می‌شود. این سازه شامل قفسه‌ها و فضاهای استاندارد برای قرار دادن و مدیریت سرورها، سوئیچ‌ها، روترها و تجهیزات دیگر است. رک سرورها از نظر سیم‌کشی، خنک‌کننده و مدیریت کابل‌ها بهینه‌سازی شده‌اند.

تفاوت بین سرور رک سرور تاور و سرور بلید چیست؟

Blade  سرورها و رک سرورها رایج ترین تجهیزات مورد استفاده در مراکز داده هستند، در حالی که سرورهای برج معمولاً در شرکت های کوچک و متوسط یا مناطق اداری استفاده می شوند. این سه نوع سرور مزایا و معایب خود را دارند.