خطای DNS معمولا به معنای عدم توانایی سیستم شما در پیدا کردن آدرس IP مربوط به نام دامنه‌ای است که می‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنید ارور dns یا Domain Name System، به عنوان یک سیستم نام دامنه به آدرس IP مربوط به آن ترجمه می‌کند.

به طور کلی، خطای DNS می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله مشکل dns اینترنت، مشکل در تنظیمات DNS، مسدود شدن سایت توسط فایروال یا امنیتی و غیره رخ دهد. برای حل این مشکل، می‌توانید ابتدا اطمینان حاصل کنید که اینترنت شما درست کار می‌کند و سپس سعی کنید تنظیمات DNS خود را بررسی کنید و در صورت لزوم با تنظیمات مربوطه تغییر دهید. همچنین، می‌توانید از خدمات DNS دیگری مثل Google DNS یا OpenDNS استفاده کنید و یا با ارائه دهنده خدمات اینترنت خود تماس بگیرید تا این مشکل را بررسی و حل کنند. با شرکت ارائه دهنده اینترنت ماهان نت همراه باشید.

در ادامه یکسری خطاها رو شناسایی می‌کنیم:

رفع خطای dns server

رفع خطای dns_probe_finished_nxdomain در اندروید

خطای “dns_probe_finished_nxdomain” به معنای عدم توانایی دستگاه شما در پیدا کردن آدرس IP مربوط به نام دامنه مورد نظر است. برای رفع این خطا در اندروید، می‌توانید به روش‌های زیر اقدام کنید:

خرید اینترنت گیمینگ
 1. بررسی اتصال به اینترنت: در ابتدا، مطمئن شوید که دستگاه شما به اینترنت متصل است و اتصال شما قطع نیست.
 2. پاک کردن حافظه کش DNS: برای پاک کردن حافظه کش DNS، به تنظیمات گوشی خود رفته و در قسمت شبکه‌ها و اتصالات، گزینه Wi-Fi را انتخاب کنید. سپس بر روی شبکه Wi-Fi مورد نظرتان کلیک کنید و گزینه “Forget Network” را انتخاب کنید. پس از آن، مجدداً به شبکه Wi-Fi متصل شوید.
 3. تغییر DNS: شما می‌توانید DNS خود را به DNS دیگری تغییر دهید. این کار را می‌توانید از طریق تنظیمات Wi-Fi در دستگاه خود انجام دهید. برای این کار، بر روی شبکه Wi-Fi مورد نظرتان کلیک کنید و سپس گزینه “Advanced” را انتخاب کنید. در این قسمت، گزینه “IP Settings” را انتخاب کنید و سپس گزینه “Static” را انتخاب کنید. در این بخش، DNS جدید خود را وارد کنید و ذخیره کنید.
 4. تنظیمات VPN: در صورت استفاده از VPN، ممکن است تنظیمات آن باعث بروز خطای “dns_probe_finished_nxdomain” شده باشد. برای حل این مشکل، تنظیمات VPN خود را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را تغییر دهید.
 5. استفاده از مرورگر دیگر: در صورتی که با استفاده از مرورگری مشکل دارید، می‌توانید از مرورگر دیگری مانند Google Chrome یا Firefox استفاده کنید و مشکل را بررسی کنید.
رفع خطای dns_probe_finished_nxdomain در ویندوز

خطای dns server is not responding

خطای “DNS server is not responding” به معنای عدم توانایی دستگاه شما در ارتباط با سرور DNS است. این خطا ممکن است به دلیل مشکلات مختلفی از جمله اشتباه در تنظیمات شبکه، مشکل در سرور DNS، مشکل در فایروال و یا مشکل در سیستم عامل شما رخ دهد. برای رفع این خطا، می‌توانید به روش‌های زیر اقدام کنید:

 1. بررسی اتصال به اینترنت: در ابتدا، مطمئن شوید که دستگاه شما به اینترنت متصل است و اتصال شما قطع نیست.
 2. تغییر سرور DNS: ممکن است سرور DNS مورد استفاده شما مشکل داشته باشد. برای حل این مشکل، می‌توانید سرور DNS خود را به سرور DNS دیگری تغییر دهید. برای انجام این کار، به تنظیمات شبکه در سیستم عامل خود مراجعه کنید و سرور DNS جدید خود را وارد کنید.
 3. پاک کردن حافظه کش DNS: برای پاک کردن حافظه کش DNS، به تنظیمات شبکه در سیستم عامل خود مراجعه کرده و گزینه “Flush DNS cache” یا “Clear DNS cache” را انتخاب کنید.
 4. بررسی فایروال: در صورت استفاده از فایروال، ممکن است تنظیمات آن باعث بروز خطای “DNS server is not responding” شده باشد. در این صورت، تنظیمات فایروال خود را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را تغییر دهید.
 5. بررسی درایور شبکه: در صورتی که مشکل از درایور شبکه شما باشد، ممکن است با به‌روزرسانی درایور مشکل برطرف شود. در این صورت، به سایت تولید کننده سخت‌افزار خود مراجعه کرده و درایور شبکه جدید را دانلود و نصب کنید.
 6. دسترسی به سایت DNS: در صورتی که سایت DNS مورد استفاده شما برای ارتباط با سرور DNS قطع شده باشد، ممکن است با دسترسی به سایت DNS این مشکل برطرف شود. به این منظور، می‌توانید با استفاده از یک پروکسی یا VPN به سایت DNS دسترسی پیدا کنید و سپس دوباره اقدام به اتصال به سرور DNS کنید.
 7. برای اینکه در اتصال به اینترنت مشکلی نداشته باشید بهتر است اینترنت پر سرعت با کیفیت را برگزینید.پیشنهاد ماهان نت اینترنت adsl است.
مشکل dns در اتصال به اینترنت

رفع مشکل dns در کروم

برای رفع مشکل DNS در کروم، می‌توانید به روش‌های زیر اقدام کنید:

 1. پاک کردن حافظه کش DNS: برای پاک کردن حافظه کش DNS در کروم، ابتدا برنامه کروم را باز کنید، سپس در نوار آدرس مرورگر، “chrome://net-internals/#dns” را وارد کنید و کلید Enter را بزنید. در صفحه باز شده، گزینه “Clear host cache” را انتخاب کنید تا حافظه کش DNS پاک شود.
 2. تغییر سرور DNS: ممکن است سرور DNS مورد استفاده شما مشکل داشته باشد. برای حل این مشکل، می‌توانید سرور DNS خود را به سرور DNS دیگری تغییر دهید. برای انجام این کار، به تنظیمات شبکه در سیستم عامل خود مراجعه کنید و سرور DNS جدید خود را وارد کنید.
 3. بازنشانی تنظیمات شبکه: برای بازنشانی تنظیمات شبکه در کروم، در نوار آدرس مرورگر “chrome://settings/resetProfileSettings” را وارد کنید و کلید Enter را بزنید. سپس گزینه “Reset” را انتخاب کنید تا تنظیمات شبکه کروم به حالت پیش‌فرض بازگردانده شود.
 4. بروزرسانی کروم: مطمئن شوید که نسخه کروم شما به‌روز است. برای بروزرسانی کروم، به منوی تنظیمات کروم بروید و گزینه “About Chrome” را انتخاب کنید. در این صفحه، اگر بروزرسانی موجود است، آن را دانلود و نصب کنید.
 5. غیرفعال کردن افزونه‌های مرورگر: ممکن است افزونه‌های مرورگر شما باعث مشکل DNS شده باشند. برای بررسی این موضوع، تمامی افزونه‌های مرورگر را غیرفعال کنید و سپس دوباره سعی کنید به اینترنت متصل شوید.
 6. تنظیمات فایروال: در صورت استفاده از فایروال، ممکن است تنظیمات آن باعث بروز خطای “DNS server is not responding” شده باشد. در این صورت، تنظیمات فایروال خود را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را تغییر دهید.

اگر هیچ یک از روش‌های بالا نتیجه ندهد، بهتر است با پشتیبانی فنی خود یا ارائه دهنده اینترنت خود تماس بگیرید. آیا می دانید پینگ تایم چیست؟ پس همین الان در باگ ماهان نت بخوانید.

خرید اینترنت قسطی ماهان نت

تنظیمات dns برای اتصال به اینترنت

برای تنظیمات DNS برای اتصال به اینترنت، می‌توانید به روش‌های زیر اقدام کنید:

 1. استفاده از سرور DNS خود: برای تنظیم سرور DNS خود، به تنظیمات شبکه در سیستم عامل خود مراجعه کنید. در ویندوز، برای تغییر تنظیمات DNS، به Control Panel بروید، سپس Network and Sharing Center را انتخاب کنید. در این صفحه، گزینه “Change adapter settings” را انتخاب کنید. سپس بر روی اتصال اینترنت خود کلیک کنید، گزینه “Properties” را انتخاب کنید و در قسمت “Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)”، گزینه “Use the following DNS server addresses” را انتخاب کنید و سرور DNS خود را وارد کنید.
 2. استفاده از سرور DNS عمومی: می‌توانید از سرور DNS عمومی مانند سرور DNS Google (8.8.8.8 و 8.8.4.4)، سرور DNS OpenDNS (208.67.222.222 و 208.67.220.220)، سرور DNS Cloudflare (1.1.1.1 و 1.0.0.1) و غیره استفاده کنید. برای تغییر تنظیمات DNS به این صورت، به تنظیمات شبکه در سیستم عامل خود مراجعه کنید و سرور DNS مورد نظر را به عنوان DNS اول و دوم وارد کنید.
 3. استفاده از DHCP: برخی از مودم‌ها و روترها از DHCP پشتیبانی می‌کنند. با استفاده از DHCP، مودم یا روتر شما به صورت خودکار تنظیمات DNS را به کامپیوترهای متصل به آن ارسال می‌کند.

توصیه می‌شود که برای تنظیمات DNS از سرور DNS قابل اعتماد و امن استفاده کنید. همچنین، در صورت استفاده از سرور DNS عمومی، از امکانات امنیتی آن‌ها مانند DNS-over-HTTPS (DoH) و DNS-over-TLS (DoT) استفاده کنید.

مقاله مرتبط: رفع خطای SSL

خطای dns server is not responding

ماهان نت ارائه دهنده اینترنت گیمینگ در کشور

ماهان نت یکی از ارائه دهندگان اینترنت گیمینگ مطرح در کشور ایران است. این شرکت با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و پیشرفته در زمینه شبکه‌های ارتباطی، ارائه خدمات اینترنت با کیفیت بالا و پایداری بیشتری در بازی‌های آنلاین فراهم می‌کند. در اینترنت گیمینگ، سرعت انتقال داده‌ها و پایداری شبکه به عواملی حیاتی تبدیل می‌شوند و ماهان نت با ارائه خدماتی با سرعت بالا و پایداری بیشتر، به بازیکنان اینترنتی امکان برتری در بازی‌های آنلاین را می‌دهد. برا اطلاعات بیشتر پیج اینستاگرام ماهان نت را دنبال کنید.

سوالات متداول

خطای dns در اتصال به اینترنت چیست؟

خطای DNS در اتصال به اینترنت به مشکلاتی اشاره دارد که ممکن است در فرآیند اتصال به اینترنت پیش بیاید. این خطا معمولا با پیام “DNS server is not responding” یا “ERR_NAME_NOT_RESOLVED” همراه است. به طور کلی، این خطا به این معنی است که دستگاه شما نمی‌تواند با سرور DNS ارتباط برقرار کند تا آدرس IP مربوط به سایتی که قصد دسترسی به آن را دارید را پیدا کند.

این خطا می‌تواند از دلایل مختلفی ناشی شود، از جمله خطای تنظیمات DNS، مشکلات شبکه، مشکلات سرور DNS، مشکلات فایروال و … باشد. برای رفع خطای DNS، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. تنظیمات DNS را بررسی کنید و در صورت نیاز آن‌ها را تغییر دهید.
 2. مودم یا روتر خود را ریست کنید.
 3. فایروال خود را بررسی کنید و در صورت نیاز، آن را تنظیم کنید.
 4. از سرویس DNS دیگری استفاده کنید.
 5. در صورت عدم رفع مشکل، با پشتیبانی شرکت خدمات اینترنتی یا سرویس دهنده DNS تماس بگیرید.

در صورتی که این خطا به صورت مداوم در اتصال به اینترنت شما رخ داده و مشکل را نتوانید رفع کنید. ممکن است نیاز به مشاوره یا کمک فنی داشته باشید.

خطای dns چیست؟

خطای DNS به معنای بروز مشکل در پیدا کردن آدرس IP مرتبط با نام دامنه است. این مشکل ممکن است. به دلیل مشکل در سرور DNS شما، مشکل در اتصال به اینترنت شما، یا مشکل در سایت مورد نظر باشد. برای رفع این مشکل، شما می توانید از یک سرویس DNS متفاوت استفاده کنید، اتصال اینترنت خود را بررسی کنید و یا با پشتیبانی سایت مورد نظر تماس بگیرید.