در این مقاله می‌خواهیم بدانیم سوئیچ شبکه چیست، چه کاربردی دارد، در کجا استفاده می‌شود و در نهایت انواع سوئیچ شبکه کدامند. با ماهان نت همراه باشید تا در دنیای ارتباطات گشتی زنیم.

در گذشته قبل از پیدایش و رواج روترهای پهن باند، استفاده از دستگاه‌های اترنتی سویئچی مجزا و مستقل در شبکه‌های کوچک یا خانگی بسیار کارآمد و معمولی بود. اما در گذر زمان با پیشرفت تکنولوژی و فن‌آوری سوئیچهای اترنتی بخشی از هسته‌ی حافظه درون روتر‌ها درنظر گرفته و تعبیه شد.

منظور از سویئچ شبکه، سخت افزاری بسیار کوچک است که امکان متمرکز سازی ارتباطات بین چندین دستگاه را دارد و ابزاری ارتباطی در یک شبکه lan محسوب می‌شود.

اگرچه امروزه سوئیچهای شبکه درون روتر تعبیه شده‌اند اما هنوز در بعضی موارد سوئیچهای شبکه‌ای سطح بالا در بسیاری از موارد در شرکت‌ها و مراکز داده استفاده دارند. در این مبحث شما را با انواع سوئیچ های شبکه و موارد استفاده از آنها آشنا خواهیم کرد. با شرکت ارائه دهنده اینترنت ماهان نت همراه باشید.

سوئیچ شبکه چیست ؟

سخت افزارهایی که دستگاه‌های مختلف را در یک شبکه lan به هم متصل و مرتبط می‌سازد را سوئیچ های شبکه می‌نامند. switch در شبکه دیتاهای بسته‌بندی شده را از ورودی گرفته و به مقصد مورد نظر منتقل می‌کند.در این اتصال کامپیوترهای موجود شبکه می‌توانند با یکدیگر تبادل اطلاعات و دیتا داشته باشند. لازم به ذکر است که سوییچ های شبکه فقط کامپیوترها را به هم متصل نمی‌کنند، بلکه هرچه دستگاه در یک پرتکل در آن شبکه وجود دارد و پشتیبانی می‌شود خواهند توانست برای کاربرد‌های خاص و سوئیچ های شبکه وصل شوند و همین مطلب سبب می‌شود تا تعداد زیادی از دستگاه‌های وصل شده به شبکه به وسیله سوئیچینگ پشتیبانی شود. برای اتصال بی دردسر به اینترنت و سرعت فوق العاده آن پیشنهاد می کنم اینترنت وایرلس ماهان نت را ازدست ندهید.

انواع سوئیچ شبکه یکی از ابزارهای اکتیو  است که در عین شباهت بسیار به هابhub، با آن متفاوت بود و بسیار هوشمندتر است.با توجه به اساس مدل osl سوئیچها عموما در لایه دو یا همان بخش data link کار می‌کند.

انواع سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه چگونه کار میکند

سویچ های شبکه یکی از مهمترین سخت افزارهای یک مجموعه به حساب ‌آیند. در بالا به تعریف سوئیچها پرداختیم زمان آن رسیده تا بفهمیم انواع سوییچ های شبکه کامپیوتری چگونه کارمی‌کنند!

همانطور که گفتیم اطلاعات و داده‌ها در شبکه به طورت بسته دیتا و فریم جابجا می‌شود و می‌دانیم که هر فریم شامل اطلاعات مهمی همچون آدرس مبدا، آدرس مقصد و… است. switch با توجه به mac address موجود در بخش مقصد، می‌تواند پورت مقصد را تشخیص داده و بسته را به آنجا تحویل دهد.

می‌دانید که مک آدرس هر دستگاه و سخت افزاری منحصر به فرد و مخصوص آن دستگاه است. پس طبیعی است که سوئیچها همچون ماموران پست با داشتن مک آدرس مقصد، اطلاعات و بسته داده را به صاحب آن برسانند. جایگاه مک آدرس‌ها در جدولی است به نام جدول مک آدرس. به عبارت ساده‌تر وظیفه این سخت افزار انتقال بسته‌های داده از یک دستگاه به جای دیگر است که از طریق شبکه و بر اساس آدرس موجود در فریم است.

مقاله مرتبط: اینترنت کابلی

جدول مک آدرس در سوئیچ شبکه چیست؟

اجازه دهید با هم بفهمیم سوئیچهای شبکه جدول مک آدرس را چگونه ایجاد می‌کنند.زمانی که سخت افزار ارسال کننده داده یک فریم به سوئیچ می‌فرستد؛ مک آدرس مبدا از آن خوانده شده و اگر در جدول وجود نداشته باشد به آن اضافه می‌شود.از سوی دیگر مک آدرس مقصد هم در این فریم وجود دارد. سوئیچها آن را در جدول جستجو می‌کنند و در صورت پیدا کردن موردی که با این آدرس مطابقت داشته باشد، داده و بسته دیتا را به آن پورت می‌فرستد. اما اگر هیچ آدرسی مطابق آن پیدا نکرد بسته را به تمام پورت‌ها به غیر از فرستنده می‌فرستد.اما این به آن دلیل است که فقط گیرنده آن را دریافت می‌کند و از طرف بقیه fail می‌شود. در گذر زمان این جدول بروز و کامل شده و هرزمان سخت افزار جدید به سوئیچ های شبکه وصل شود، مک آدرس آن به جدول اضافه می‌شود.

انواع سوئیچ شبکه

همانطور که تا اینجا متوجه شدیم سوئیچ شبکه یک ابزار و سخت افزار مهم با سرعت بسیار بالا است که سوئیچینگ داده‌ها و بسته‌های packet را در مسیر دریافت و ارسال آنها به چند ابزار در یک شبکه استفاده می‌کنند. سوئیچها به سه دسته تقسیم می‌شوند

 • سوئیچهای غیر مدیریتی
 • سویئیچهای مدیریتی
 • سوئیچهای تحت شبکه

اما این که هر کدام از این سوئیچها چه هستند و در کجا به کار می‌روند و یا اینکه تفاوت سوئیچهای مختلف با هم در چیست مواردی هستند که در ادامه مبحث ” سوئیچ شبکه چیست” به آنها خواهیم پرداخت.

براساس این که اندازه شبکه شما چقدر است و میزان کنترلی که می‌خواهید برروی شبکه داشته باشید تا چه حد باشد مشخص می‌کند چه سوئیچی مناسب شبکه شماست.

بهترین سوئیچ های شبکه

سوئیچهای غیر مدیریتی

سوئیچهای غیر قابل مدیریتی از انواع سوییچ های شبکه هستند که نیازی به پیکره بندی ندارند. این نوع سوئیچ پس از روشن شدن شروع به کار می‌کند. انواع سوئیچ شبکه غیر قابل مدیریت امکان نظارت از راه دور، پیکره بندی و مدیریت را ندارند این درصورتی است که بسیاری از این سوئیچها می‌توانند به صورت محلی نظارت شوند و به کمک شاخص‌های led و سوئیچهای dip پیکره بندی شوند. لازم به ذکر است که انواع سوئیچ شبکه غیر مدیریتی هزینه کمتری دارند. به همین دلیل در شبکه‌های کوچک یا در گروه‌های کاری موقت که به یک شبکه بزرگتر وصل می‌شوند، بکار گرفته می‌شوند.

همانطور که گفتیم انواع سوئیچ شبکه غیر مدیریتی ابزارهای کوچکی هستند که نیازی به پیکره‌بندی نداشته و به محض اتصال به برق فعال خواهند شد. این نوع switch به تنظیمات پیچیده نیاز ندارد.

انواع سوئیچ شبکه غیر مدیریتی به تمام ابزرک‌های اترنتی اجازه می‌دهند تا با یکدیگر تعامل داشته باشند همچون کامپیوترها با یک پیرینتر در یک شبکه. آنها شرایطی فراهم می‌کنند تا اتصالات لازم برای ردو بدل کردن داده‌ها به محلی که لازم است امکان پذیر باشد. این قبیل سوئیچها دارای یک پیکره‌بندی ثابت و خاص هستند که اجازه‌ی تغییر به پیکره‌بندی را نمی‌دهند. به این صورت نیازی به اولویت بندی سفارشات، بسته‌ها و.. نیست. انواع سوئیچ شبکه غیر مدیریتی می‌توانند بر روی دسک تاپ یا در رک جایگذایر شده و سبب شود تا هزینه‌ها برای سوئیچینگ کمتر شود.

سوئیچهای قابل مدیریت

انواع سوئیچ شبکه مدیریتی شرایطی را فراهم می‌کند تا configure کردن شبکه، توانایی شناسایی و مدیریت عملکردها را داشته باشد. این عملکر در زمان شناسایی مشکلات بسیار مهم است.زمانی که شما یک ترافیک multi-cast در شبکه خود دارید و مشکلات متعددی برای شما هزینه‌های گزافی به دنبال خواهد داشت، استفاده از انواع سوئیچ شبکه مدیریتی بسیار توصیه می‌شود.اگرچه انواع سوئیچ شبکه غیر مدیریتی بسیار مناسبتر و ارزان تر هستند اما این ویژگی را به شما ارائه نخواهند داد.

انواع سوئیچ شبکه مدیریتی برای افرادی مناسب هستند که زمان پاسخ دهی آنها لازم است میلی ثانیه باشد.مخصوصا برای سازمانهایی که مجبورند شبکه‌های خود را از راه دور مدیریت،عیب‌یابی و محافظت کنند. این نوع سوئیچینگ به مدیران اجازه می‌دهد تا به یک عملکرد شبکه بهینه و قابل اعتماد دسترسی داشته باشند. سوئیچهای مدیریتی شبکه اجازه و امکان کنترل کامل دیتا، ترافیک و پهنای باند را می‌دهند.

کار سوئیچ در شبکه چیست

انواع سوئیچ شبکه web smart

Smart یا  web managed نام دیگر انواع سوئیچهای تحت شبکه است. به سبب وجود ویژگی‌های متعدد همچون دسترسی به مدیریت سوئیچینگ، نظارت برپورت‌ها و… یک انتخاب بسیار مناسب برای شبکه‌های متوسطی است که نیاز به مدیریت دارند. همچنین انواع سوئیچ شبکه smart می‌توانند تجمع لینک و vpn را به واسطه یک رابط وب ساده مدیریت و جاسازی کنند.

تنها ویژگی که انواع سوئیچ شبکه web smart معمولا ندارند توانایی مدیریت snmp یا cli است.در نظر داشته باشید که سوئیچهای تحت شبکه باید به صورت تک به تک مدیریت شوند و نه به صورت گروهی.

با وجود ویژگی‌های مدیریتی که در انواع سوئیچ شبکه web smart وجود دارد در مقابل با انواع سوئیچ شبکه مدیریتی بسیار کمتر است، در حال حاضر از آنها استفاده بیشتری م‌شود زیرا انواع سوئیچ شبکه smart هوشمند تر شده و اغلب ویژگی‌هایی که یک سوئیچ مدیریتی دارد را در اختیار ما می‌گذارد.

تفاوت سوئیچ و هاب چیست؟

وقتی متوجه شدیم وظیفه سوئیچ در شبکه چیست و با توجه به وجود شباهت‌های بسیار بین انواع هاب و سوئیچ سوال پیش می‌آید تفاوت این دو در چیست؟

در یک نگاه کلی شاید همه این دستگاه‌های متصل به نود یا گره خیلی بهم شبیه باشند اما با توجه به محلی که قرار می‌گیرند و نوع استفاده ما از آنها باهم فرق دارند.

تفاوت سوئیچ، هاب و انواع router  که بسیار مهم است این است که هاب بر عکس سوئیچ و روتر، نمی‌داند که چه دستگاهی درخواست دیتا داده است. به طور مثال هر پورت هاب هر اطلاعاتی دریافت کند آنرا برای تمام پورت‌ها می‌فرستد تا گیرنده در مقصد از آن استفاده کند. این درصورتی است که در سوییچ، بسته دیتای ارسال از پورت مبدا به پورت مقصد فرستاده می‌شود.همین شرایط باعث می‌شود تا رافیک شبکه نسبت به هاب کمتر باشد.شاید این مورد در شبکه‌های کوچک و خانگی خیلی قابل مشاهده نباشد اما برای مراکز بزرگ با تبادلات داده بالا بسیار حس خواهد شد و کارایی شبکه را کاهش خواهد داد.

چه برندهایی از سوئیچ شبکه در بازار موجود است؟

پس از مطالعه مطالب بالا سوالی که هست این است که برای هر کاربر چه سوئیچینگی با کدام برند و چه مشخصاتی مناسب است؟! در ادامه تعدادی از معتبر ترین سوئیچینگ‌های موجود در بازار را نام خواهیم برد؛

 1. Netgear
 2. TP-Link
 3. CISCO
 4. Amcrest Gigabit Uplink
 5. Linksys Business
 6. TRENDnet

برای انتخاب بهترین سوئیچ لازم است تا با یک تحلیل مناسب از شرایط و نیاز خود و نیز بررسی ویژگی‌های انواع مختلف سوئیچهای موجود اقدام به به خرید هر یک به نماییم. از انواع سوئیچینگ برای کارهای گیمینگ نیز می‌توان استفاده کرد.

انواع برندهای سوئیچ شبکه

چرا ماهان نت بهترین سرویس های اینترنت را دارد؟

شما در ماهان نت همواره می‌توانید از مشاوره رایگاه و مفید با کارشناسان متبحر و کاربلد استفاده کنید. شرکت معتبر ماهان نت ارائه دهنده انواع اسنترنت‌های نسل جدید و پرسرعت است که تمام خدمات مربوط به حوزه ارتباطات را با قیمت‌های مناسب در اختیار شما قرار خواهد داد. برای اطلاع بیشتر از تخفیفات و جشنواره های ما به پیج اینستاگرام ماهان نت سر بزنید.

سخن آخر

در این مقاله گفتیم سوئیچ شبکه چیست و چه کاربردی برای ما دارد. در ادامه از انواع سوئیچ شبکه برایتان گفتیم و موارد استفاده هرکدام را به اختصار توضیح دادیم. سوئیچهای شبکه که امروزه در بازار وجود دارند مناسب با شغل یا دفترهای مختلف که از شبکه شلوغی برخوردارند لازم و ضروری هستند به همان اندازه که خرید یک سوئیچینگ مناسب و سازگار ترافیک را پایین آورده و مشکلگشاست، انتخاب یک سخت افزار نامناسب پر ضرر و بیفایده است. بنابراین لازم است برای خرید مناسبترین قطعه کمی وقت گذاشته و در صورت نداشتن وقت یا اطلاعات انجام این وظیفه را به کارشناسان متخصص این موضوع در ماهان نت بسپاریم.

سوالات پرتکرار

 1. انواع برند سوئیچ شبکه کدام است؟
 • Netgear
 • TP-Link
 • CISCO
 • Amcrest Gigabit Uplink
 • Linksys Business
 • TRENDnet
 1. وظایف سوئیچ در شبکه چیست؟

انواع سوییچ شبکه وظیفه رساندن بسته‌های اطلاعاتی از پورت مبدا به پورت مقصد را دارند.

 1. انواع سوئیچ شبکه های کامپیوتری کدامند؟
 2. Fixed
 3. ماژولار
 4. Stsckabale
 5. Poe
 6. فیبرنوری
 7. غیرمدیریتی
 8. مدیریتی
 9. هوشمند
 10. 3لایه
 11. دیتاسنتر