بازی‌های استراتژی کامپیوتری (Strategy Games) ، نوعی بازی‌های رایانه‌ای هستند که در آن‌ها برنامه‌ریزی و برنامه‌دهی را می‌توان به صورت استراتژیک انجام داد. این بازی‌ها برای تقویت تفکر استراتژیک و تصمیم‌گیری به کار می‌روند و معمولاً طراحی شده‌اند تا بازیکنان را در مواجه با تهدیدها و صعودهای مختلف قرار دهند. بعضی از این بازی ها قابلیت نصب بر روی انواع گوشی و آیپد را نیز دارند.

فضای بازی استراتژی کامپیوتری ممکن است به صورت دو بعدی یا سه بعدی باشد. در فضای دو بعدی، بازی عموماً در صفحه‌ی نمایش به صورت دو بعدی قابل مشاهده و اجرا می‌شود. نمونه‌هایی از فضای بازی دو بعدی می‌توانند بازی‌های مانند “StarCraft” و “Age of Empires” باشند.

در فضای سه بعدی، بازی‌ها به صورت سه‌بعدی واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده قابل مشاهده می‌باشند. این بازی‌ها اغلب با استفاده از تصاویر سه بعدی و از جمله مولفه‌های محاسبه مثل حرکت، نورپردازی و فیزیک در فضا عمل می‌کند. نمونه‌هایی از فضای بازی سه بعدی می‌توانند بازی‌هایی مثل “Civilization VI” و “Total War: Rome II” باشند.

ما در این مقاله قصد داریم بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر را برای شما معرفی کنیم، با ماهان نت همراه شوید.

انواع بازی های استراتژیک برای کامپیوتر

تعداد بازی‌های استراتژی کامپیوتری بسیار زیاد است و به طبع هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و سبک خود را دارند. در زیر pc انواع بازی های استراتژیک را می‌توان ذکر کرد:

مقاله مرتبط: بهترین بازی های استراتژیک اندروید

استراتژی در زمان واقعی (RTS)

در این نوع بازی‌ها، بازیکنان باید در زمان واقعی تصمیمات استراتژیک اتخاذ کند و منابع را مدیریت کند تا افتخاری دست‌یابند. نمونه‌هایی از این بازی‌ها عبارت‌اند از “StarCraft” و “Warcraft III”.

استراتژی به نوبت (Turn-based)

در این نوع بازی‌ها، بازیکنان نوبت به نوبت تصمیمات خود را اتخاذ می‌کند و سپس به نوبت حرکت می‌کند. نمونه‌هایی از این نوع بازی‌ها عبارت‌اند از “Civilization VI” و “XCOM 2”.

استراتژی تاکتیکی (Tactical)

در این نوع بازی‌ها، بازیکنان به شکل گروهی حرکت می‌کند و راهبردهای تاکتیکی را در نبردها به کار می‌برند. نمونه‌هایی از این بازی‌ها عبارت‌اند از “Total War: Rome II” و “Company of Heroes”.

این فقط نمونه‌هایی از بازی‌های استراتژی کامپیوتری هستند و هنوز بسیاری از نوع‌ها و ژانرهای دیگر نیز وجود دارد.

بازی های استراتژي افلاين

بازی‌های استراتژیک آفلاین یک دسته از بازی‌ها هستند که تمرکز آن‌ها بر روی برنامه‌ریزی، استراتژی و مدیریت منابع است. این بازی‌ها علاوه بر سرگرم کنده بودن، توانایی تصمیم‌گیری، تحلیل و برنامه‌ریزی را در بازیکنان تقویت می‌کند. البته، هر بازی استراتژیک آفلاین دارای قوانین و مکانیزم‌های خاص خود است.

از محبوب‌ترین بازی‌های استراتژیک آفلاین می‌توان به عناوینی مانند “سیویلیزیشن”، “آژکس”، “آنویزیشن” و “فرهاد راج” اشاره کرد. هرکدام از این بازی‌ها قوانین، خصوصیات و موضوعات خاص خود را دارند.

معمولاً در بازی‌های استراتژیک آفلاین، شما به عنوان یک رهبر، پادشاه یا فرمانده تکلیف دارید تا برنامه‌ریزی کنید، منابع را مدیریت کنید، جنگ‌ها و نبردها را برنامه‌ریزی کنید و ارتقاء واحدهای خود را بر عهده داشته باشید. بسته به نوع بازی، شما ممکن است با دشمنان خارجی مبارزه کنید، امپراتوری خود را گسترش دهید و یا حتی به تصمیم‌گیری‌های سیاسی پیچیده و خطرناک بپردازید.

بازی‌های استراتژیک آفلاین معمولاً برای افرادی مناسب هستند که علاقه‌مند به چالش‌های ذهنی و برنامه‌ریزی خوب هستند. آنها می‌توانند تا حدی طولانی باشند و برنامه‌ریزی دقیق و تفکر استراتژیک را از شما می‌طلبند.

در کل، بازی‌های استراتژیک آفلاین می‌توانند تجربه‌ی جذاب و الهام‌بخشی برای شما باشند، با این حال باید به درک قوانین و مکانیزم بازی اختصاص کافی زمان بدهید و تا حد امکان به تحلیل و برنامه‌ریزی توجه کنید.

اگر به بازی علاقه دارید و به دنبال اینترنتی قوی برای بازی هستید، اینترنت گیمینگ را تهیه کنید.

بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر

بهترین بازی های استراتژی کامپیوتر می‌توانند با توجه سلیقه‌ها و علاقه‌های هر فرد متفاوت باشند. اما در زیر ۱۰ نمونه از بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر را می‌توانید بیابید:

 • “Civilization VI” یکی از بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر این بازی است که تمرکز خود را بر تمدن‌سازی، فرهنگ‌سازی، مبارزه، نظام سیاسی و مدیریت منابع قرار داده است.
 • “StarCraft II” یکی دیگر از بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر استار کرفت 2 است که یک بازی استراتژیک در زمان واقعی که تمرکز بزرگی بر استراتژی‌های نظامی و مبارزه دارد.
 • “Total War: Warhammer II” یکی از بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر تاکتیکی که دنیای خیالی و جنگهای استراتژیک را در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • “XCOM 2” یکی از بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر از نوع به نوبت است که در مقابل تهاجم بیگانگان باید تیم تاکتیکی خود را مدیریت کنید.
 • “Crusader Kings III” یکی از بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر تاریخی که در آن شما به عنوان یک فرمانروایی خاندانی باید خود را توسعه دهید و با دیگران رقابت کنید.
 • “Europa Universalis IV” یکی دیگر از بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر تاریخی که به شما اجازه می‌دهد قدرت یک کشور را به دست بگیرید و امپراتوری خود را بسازید.
 • “Company of Heroes 2” یکی دیگر از بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر تاکتیکی جنگ جهانی دوم که در مقابل نیروهای آلمانی می‌جنگید.
 • “Age of Empires II: Definitive Edition” نسخه بهبود یافته از بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر محبوب که شما را به عصر قرون وسطی می برد.
 • “Sid Meier’s Civilization V” یکی از بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر نسخه قبلی بازی Civilization که به تمدن‌سازی و فرهنگ‌سازی در جهان مجازی حواسمان می‌کند.
 • “Homeworld Remastered Collection” از بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر فضایی که شما را به جنگی بزرگ و ماجراجویانه در ابعاد فضایی می‌برد.

مهم است به این نکته توجه کنید که این فقط نمونه‌هایی از بازی‌های محبوب در دسته استراتژیک هستند و هنوز بازی‌های دیگری نیز وجود دارند که بسیار مورد علاقه شدندگان این ژانر هستند.

بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر 2023

در زیر چند نمونه از بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر که در سال 2023 محبوب شناخته شده اند آورده شده:

 • “Crusader Kings III”
 • “Total War: Warhammer II”
 • “Humankind”
 • “Age of Empires IV”
 • “Stronghold: Warlords”
 • “Port Royale 4”
 • “Evil Genius 2: World Domination”
 • “Warhammer 40,000: Battlesector”
 • “Back 4 Blood”
 • “Shadow Tactics: Blades of the Shogun”

برای تهیه سرویس اینترنت LTE به این صفحه مراجعه کنید.

بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر قدیمی

چند بازی استراتژیک کامپیوتر قدیمی را می‌توان به عنوان بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر معرفی کرد. در زیر لیستی از این بازی‌ها را برایتان فهرست کرده‌ام:

 • Age of Empires II: Age of Kings
 • StarCraft
 • Civilization III
 • Command & Conquer: Red Alert 2
 • Warcraft III: Reign of Chaos
 • Total Annihilation
 • Empire Earth
 • Rise of Nations
 • Heroes of Might and Magic III
 • Rome: Total War

بازی‌های مذکور برای اپلیکیشن‌های قدیمی هستند اما هنوز به عنوان کلاسیک‌های استراتژیک کامپیوتری و بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر محسوب می‌شوند. بهتر است قبل از خرید و نصب هر بازی، سیستم مورد نیاز برای آن را برسی کنید تا مطمئن شوید که سیستم شما سازگار است.

بهترین بازی استراتژیک جنگی کامپیوتر

بهترین بازی‌های کامپیوتری استراتژيك جنگي بسیاری هستند که علاقه‌مندان به این نوع بازی‌ها می‌توانند از آن‌ها لذت ببرند. البته، تعیین بهترین بازی استراتژیک جنگی به عمده سلیقه شخصی شما بستگی دارد. اما در زیر لیست معروف‌ترین بازی‌های استراتژیک جنگی را برایتان آورده ایم:

همراهان گرامی، برای تهیه سرویس اینترنت ADSL به این صفحه مراجعه کنید.

سرزمین‌های میانی(Middle-Earth: Shadow of Mordor)

یکی از بهترین بازی استراتژیک جنگی pc این بازی استراتژیک جنگی است که جهان مجازی “اسناد را میانه” را برای شما باز می‌کند و شما را وارد یک رقابت سخت با ارباب تاریکی ساحره‌گون می‌کند.

دوستان و دشمنان :رده‌بندی ناچترین شهرستان‌ها(Friends and Foes: The Unlikeliest Boroughs)

این بازی با الهام از عناوین تاریخی بزرگ می‌باشد و شما را در قلب یک جنگ جهانی قدرت به رقابت می‌برد. در این بازی که از بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر است می‌توانید سیاست‌ها و نیروهای خود را مدیریت کنید و آبادی بزرگی را ساخته و حاکمیت خود را با نیروهای بیگانه به ارمغان بیاورید.

فرماندهی عملیات (Command & Conquer)

این بازی ساخت در ژانر استراتژی همزمان برای شما فراهم می‌کند و شما را وارد جنگی تفنگی با گروه‌های تروریستی می‌کند. شما به عنوان رهبری با استراتژی‌های منحصر به فرد خود را با دشمن می‌جنگانید.

دوره‌های قدیم (Age of Empires)

این سری بازی هیجان‌انگیز که یکی از بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر است شما را به دنیای تاریخی می‌برد و شما را در طول تاریخ و برخورد با امپراطوری‌ها و فرهنگ‌های مختلف قرار می‌دهد. شما قوم‌های مختلف را انتخاب کرده و ساختارهای خود را بنا می‌کنید و در جنگ‌های استراتژیک وارد می‌شوید.

این تنها چند نمونه از بهترین بازی‌های کامپیوتری استراتژیک جنگی است. همچنین زمانی که قصد انتخاب یک بازی استراتژیک را دارید، می‌توانید نظرات و نقدهای دیگران را مشاهده کنید تا بتوانید بهترین بازی متناسب با سلیقه و علایق خود را پیدا کنید.

بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر ویندوز 7

با توجه به اینکه ویندوز ۷ یک سیستم عامل قدیمی است و برخی از بازی‌های جدید ممکن است به طور کامل سازگاری نداشته باشند، هنوز هم برخی بازی‌های عملیاتی بر روی این سیستم عامل وجود دارند که می‌توانند برای شما جالب باشند. بعضی از بهترین بازی های استراتژیک pc ویندوز 7 عبارتند از:

 بازی Civilization V

یکی از بهترین بازی های استراتژی pc این بازی استراتژی امپراطوری‌سازی است که شما را به سرزمین‌های جدیدی می‌برد و شما را به عنوان رهبر یک امپراطوری باستانی قرار می‌دهد. شما باید خردمندانه امپراطوری خود را اداره کنید، تکنولوژی‌ها را پیشرفت دهید، منابع را مدیریت کنید و در قرون مختلف تاریخ پیشرفت کنید.

 بازی استراتژیک Total War: Shogun 2

یکی دیگر از بازی استراتژیک pc قدیمی total war است این بازی استراتژی جنگی در دوران سامورایی‌ها اتفاق می‌افتد. شما باید سوشی سختی را تصمیم‌گیری کنید، استراتژی شما در نبرد، دیپلماسی و اقتصادی بودن خود را نشان دهید و برای کسب قدرت و حکومت بر ژاپن مبارزه کنید.

 بازی جذاب StarCraft II

این بازی استراتژی علمی تخیلی شما را به دنیای فضایی برده و در نبردهای فضایی میان سه نژاد مختلف قرار می‌دهد. شما باید نیروهای خود را مدیریت کنید، استراتژی‌های خود را پیش ببرید و بر روی منابع، نیروها و ساختمان‌های نظامی تمرکز کنید.

بازی Company of Heroes

این بازی جنگی دوم جهانی شما را به نبردهای وحشتناک از نبرد نورماندی و جزیره آرن می‌برد. شما باید نیروهای خود را به راهی که باعث برد شدیدتر می‌شود، هدایت کنید و با استراتژی‌های دقیق وکنترل امپراطوری خود، پیروز شوید.

لطفا توجه داشته باشید که برخی از این بازی‌ها ممکن است نیاز به سیستم عامل ویندوز هفت ۶۴ بیتی داشته باشند و برخی دیگر ممکن است نیاز به بروزرسانی‌ها یا پچ داشته باشند. همچنین، دموی هر بازی را مشاهده کنید و سیستم خود را برسی کنید تا از سازگاری آن با سیستم عامل شخصی خود اطمینان حاصل کنید.

بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر برای سیستم ضعیف

در زیر بهترین بازی های استراتژیک pc برای سیستم ضعیف با نیاز سخت‌افزاری کمتر را معرفی خواهم کرد. این بازی‌ها بر روی سیستم‌های کامپیوتری با سخت‌افزار ضعیف اجرا می‌شوند و لذت بردن از بازی‌های استراتژیک را برای شما ممکن می‌سازند:

“Age of Empires II” – این بازی استراتژی محبوب و پرطرفدار می‌باشد که در دوران قرون وسطی قرار دارد. با استفاده از منابع، ساختمان‌ها، نیروها و تاکتیک‌های استراتژیک، شما برای توسعه امپراطوری خود و مبارزه با دشمنانتان می‌جنگید.

“Civilization IV” –  این بازی استراتژیک به شما اجازه می‌دهد تا به عنوان رهبر یک تمدن از آغاز تاریخ تا زمان مدرن عمل کنید و تصمیم‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی را در جهت پیشرفت تمدن خود بگیرید.

“Stardew Valley” – این بازی استراتژیک و شبیه‌سازی کشاورزی شما را به دنیای روستایی خوشگل و آرام می‌برد. شما می‌توانید مزرعه خود را کشت کنید، حیوانات را پرورش بدهید، روابط اجتماعی برقرار کنید و به تدریج شهرت و ثروت خود را افزایش دهید.

“Prison Architect” – در این بازی، شما مسئولیت طراحی و مدیریت یک زندان را دارید. شما باید ساختمان‌ها را بنا کرده، نیروهای امنیتی را مدیریت کنید و سعی کنید زندانیان را تحت کنترل نگه دارید.

“Europa Universalis IV” –  این بازی استراتژیک تاریخی شما را به دوران قرون وسطی تا اواخر قرن هجدهم می‌برد. شما باید به عنوان یکی از امپراطوری‌های بزرگ تاریخ در قلعه ها، سیاست‌ها، اقتصاد، جنگ و دیپلماسی خود را مدیریت کنید.

“RollerCoaster Tycoon 2” –  در این بازی شبیه‌سازی امپراطوری پارک تفریحی، شما مسئولیت طراحی و مدیریت یک پارک تفریحی را دارید. شما می‌توانید المان‌های مختلف، مانند رولرکوسترها و بازی‌ها، را بسازید و پارک خود را کشف و توسعه دهید.

“Commandos 2: Men of Courage” –  این بازی استراتژی حماسی در دوران جنگ جهانی دوم قرار دارد. شما باید به عنوان یک تیم تاکتیکی ویژه، به وسیله استراتژی‌های نظامی و تاکتیک‌های مختلف، ماموریت‌های مختلف را اجرا کنید.

این تنها چند نمونه از بهترین بازی‌های استراتژیک کامپیوتر برای سیستم‌های ضعیف است. لطفاً توجه داشته باشید که توصیه می‌شود قبل از خرید بازی، سیستم خود را با نیازمندی‌های سیستم عامل و سخت‌افزاری بازی مورد نظر برسی کنید.

اینترنت گیمینگ بدون قطعی و پر سرعت ماهان نت

شما می‌توانید برای دانلود بهترین بازی های فکری اندروید از اینترنت‌های پر سرعت ماهان نت استفاده کنید. همچنین می‌توانید بهترین بازی های فکری اندروید رایگان را با اینترنت های پر سرعت ماهان نت تجربه کنید. اینترنت گیمینگ ماهان نت با پینگ کم و سرعت عالی خود بهترین گزینه برای بازی های آنلاین و استریم است. شما می‌توانید برای دانلود بهترین بازی های فکری اندروید از اینترنت‌های پر سرعت ماهان نت استفاده کنید. همچنین می‌توانید بهترین بازی های فکری اندروید رایگان را با اینترنت های پر سرعت ماهان نت تجربه کنید. برای اطلاع از قیمت ها و سایر اطلاعات مفید در رابطه با انواع اینترنت همانند اینترنت خانگی در کشور می توانید از طریق سایت و صفحه اینستاگرام ماهان نت با ما در ارتباط باشید.

در پایان

گیم پلی استراتژیک می توانند تأثیر قابل توجهی بر روحیه افراد داشته باشند. این نوع بازی ها به شما اجازه می دهند تا مهارت های استراتژیک خود را به چالش بکشید، تصمیمات مهمی را بگیرید و با مشکلات پیچیده روبرو شوید. بازی های استراتژیک معمولاً نیازمند تمرکز و مهارت های تصمیم گیری هستند.

در حین بازی استراتژیک، شما وظیفه دارید تا موارد مختلفی را مدیریت کنید، از جمله منابع، نیروها یا سیستم ها. وقتی که موفقیتی در این بازی ها کسب می کنید، احساس ترجیح شما افزایش می یابد و این می تواند انگیزه و روحیه شما را بهبود بخشد.

بازی های استراتژیک همچنین می توانند معضلات روزمره را به چالش بکشند و از طریق طراحی نقشه ها و راه حل های خلاقانه، شما را در یادگیری روش های جدید برای حل مشکلات همراهی کند. این تجربه می تواند خلاقیت شما را تقویت کند و روحیه شما را در مواجه با چالش های دیگر تقویت کند.

به طور کلی، بازی های استراتژیک می توانند برای افرادی که علاقه مند به تحلیل، برنامه ریزی و مدیریت هستند، جالب و جذاب باشند. این بازی ها می توانند به شما امکان دهند تا مهارت های عمومی خود را تقویت کنید و ذهن خود را تحریک کنید. همچنین، بازی های استراتژیک می توانند به شما احساس توانمندی می دهند و به شما اجازه می دهند که خود را در موقعیت های پیچیده به چالش بکشید و راه حل های مناسب را بیابید.

سوالات متداول

بهترین بازی های استراتژیکpc 2023 کدامند؟

 • “Crusader Kings III”
 • “Total War: Warhammer II”
 • “Humankind”
 • “Age of Empires IV”
 • “Stronghold: Warlords”

بهترین بازی های استراتژیک pc قدیمی  کدامند؟

 • Age of Empires II: Age of Kings
 • StarCraft
 • Civilization III

انواع بازی های استراتژیک pc کدام هستند؟

 1.  استراتژی در زمان واقعی
 2.  استراتژی به نوبت
 3. استراتژی تاکتیکی (Tactical)