بعد از گذشت حدودا 50 سال از ظهور مجازی سازی سرور ، این فناوری همچنان محبوب و کارآمد به شمار می رود.مجازی سازی سرور برای پنهان کردن منابع سرور از کاربران سرور استفاده می شود. این می تواند شامل تعداد و هویت سیستم عامل ها، پردازنده ها و سرورهای فیزیکی فردی باشد. تا انتهای این مقاله از سایت شرکت ارائه دهنده اینترنت ماهان نت همراه ما باشید تا به طور مفصل به این فناوری بپردازیم.

تعریف مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور فرآیند تقسیم یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی منحصر به فرد و ایزوله با استفاده از یک برنامه نرم افزاری است. هر سرور مجازی می تواند سیستم عامل های خود را به طور مستقل اجرا کند.

تعریف مجازی سازی سرور

انواع مجازی سازی سرور

همانطور که می دانیم این روش همیشه رو به تکامل است و برای انجامش هم روش های متنوعی طی بازه های زمانی مختلف برای آن ایجاد شده است.

در این بخش از مقاله مجازی سازی سرور به طور مفصل انواع روش های مجازی سازی یک سرور را شرح می دهیم.

مجازی سازی کامل

مجازی سازی کامل از Hypervisor استفاده می کند، نوعی نرم افزار که مستقیماً با فضای دیسک و CPU یک سرور فیزیکی ارتباط برقرار می کند. hyper v منابع سرور فیزیکی را نظارت می کند و هر سرور مجازی را مستقل و بی اطلاع از سرورهای مجازی دیگر نگه می دارد. همچنین منابع را از سرور فیزیکی به سرور مجازی صحیح هنگام اجرای برنامه ها رله می کند. بزرگترین محدودیت استفاده از مجازی سازی کامل این است که هایپروایزر نیازهای پردازشی خاص خود را دارد. این می تواند برنامه ها را کاهش دهد و بر عملکرد سرور تأثیر بگذارد.

سرور مجازی ماهان نت

 

مجازی سازی Paravirtualization

برخلاف مجازی سازی کامل، Paravirtualization شامل کل شبکه به عنوان یک واحد منسجم است. از آنجایی که هر سیستم عامل در سرورهای مجازی از یکدیگر در Paravirtualization مجازی سازی آگاه است، هایپروایزر نیازی به استفاده از قدرت پردازش زیادی برای مدیریت سیستم عامل ندارد.

مجازی سازی در سطح سیستم عامل

برخلاف مجازی سازی کامل و پارا مجازی سازی، در تجسم سطح سیستم عامل از Hypervisor استفاده نمی شود. در عوض، قابلیت مجازی سازی که بخشی از سیستم عامل سرور فیزیکی است، تمام وظایف یک هایپروایزر را انجام می دهد. با این حال، تمام سرورهای مجازی باید همان سیستم عامل را در این روش مجازی سازی سرور اجرا کنند.

مزایای مجازی سازی سرور

مجازی سازی طیف وسیعی از مزایای تکنولوژیکی و تجاری را برای سازمان به ارمغان می آورد. تعدادی از مهم ترین و رایج ترین مزایای مجازی سازی را در نظر بگیرید.

مقاله مفید: امنیت سرور مجازی

مزایای مجازی کردن سرور

ادغام سرور

از آنجایی که مجازی‌سازی یک سرور فیزیکی را قادر می‌سازد تا کار چندین سرور را انجام دهد، می‌توان تعداد کل سرورهای شرکت را کاهش داد. این فرآیندی است به نام یکپارچه سازی سرور. به عنوان مثال، فرض کنید در حال حاضر 12 سرور فیزیکی وجود دارد که هر کدام یک برنامه را اجرا می کنند. با معرفی مجازی سازی، هر سرور فیزیکی ممکن است میزبان سه ماشین مجازی باشد که هر ماشین مجازی یک برنامه کاربردی را اجرا می کند. سپس، سازمان تنها به چهار سرور فیزیکی برای اجرای همان 12 بار کاری نیاز دارد.

مقالات مرتبط : سرور مجازی میکروتیک چیست ؟

زیرساخت فیزیکی ساده شده

با تعداد سرورهای کمتر، تعداد رک ها و کابل ها در مرکز داده به طور چشمگیری کاهش می یابد. این امر استقرار و عیب یابی را ساده می کند. سازمان می تواند اهداف محاسباتی یکسانی را تنها با کسری از فضا، توان و سرمایش مورد نیاز برای مکمل سرور فیزیکی انجام دهد.

کاهش هزینه های سخت افزاری و امکانات

یکپارچه‌سازی سرور هزینه سخت‌افزار مرکز داده و همچنین امکانات را کاهش می‌دهد – به یاد داشته باشید، انرژی و خنک‌کننده کمتر. یکپارچه سازی سرور از طریق مجازی سازی یک تاکتیک صرفه جویی قابل توجه در هزینه برای سازمان هایی با تعداد سرورهای بزرگ است.

خرید اینترنت قسطی ماهان نت

تطبیق پذیری سرور بیشتر

از آنجا که هر VM به عنوان نمونه مستقل خود وجود دارد، هر vmware باید یک سیستم عامل مستقل را اجرا کند. با این حال، سیستم عامل می‌تواند بین ماشین‌های مجازی متفاوت باشد و سازمان را قادر می‌سازد تا هر ترکیب دلخواه از ویندوز، لینوکس و سایر سیستم‌عامل‌ها را بر روی همان سخت‌افزار فیزیکی مستقر کند. چنین انعطاف پذیری در استقرار سرورهای فیزیکی سنتی بی نظیر است.

مدیریت بهبود یافته

مجازی سازی کنترل منابع و ایجاد نمونه VM را متمرکز می کند. مجازی‌سازی مدرن ابزارها و ویژگی‌های زیادی را اضافه می‌کند که به مدیران فناوری اطلاعات کنترل و نظارت بر محیط مجازی‌شده را می‌دهد. به عنوان مثال، ویژگی‌های مهاجرت زنده، یک ماشین مجازی را قادر می‌سازد تا بین دو سرور فیزیکی بدون توقف بار کاری جابه‌جا شود. ویژگی‌های حفاظت از داده‌ها، مانند عکس‌های فوری، می‌توانند وضعیت یک ماشین مجازی را در هر نقطه از زمان ثبت کنند و این امکان را فراهم می‌کنند که ماشین مجازی به سرعت و به راحتی از خطاها یا بلایای غیرمنتظره بازیابی شود. مجازی‌سازی به خوبی به مدیریت متمرکز کمک می‌کند، و مدیران را قادر می‌سازد تا تمام ماشین‌های مجازی را در محیط ببینند و وصله‌ها یا به‌روزرسانی‌ها را با احتمال کمتری خطا اجرا کنند.

مقالات مفید : رفع خطای اتصال به سرور مجازی

معایب مجازی سازی سرور

اگرچه مجازی‌سازی سرور مزایای بالقوه‌ای را برای سازمان به ارمغان می‌آورد، نرم‌افزار اضافی و پیامدهای مدیریتی نرم‌افزار مجازی‌سازی مضرات احتمالی متعددی را به همراه دارد که سازمان باید در نظر بگیرد.

معایب مجازی کردن سرور

ریسک و در دسترس بودن

اجرای بارهای کاری متعدد بر روی یک کامپیوتر فیزیکی خطراتی را برای سازمان به همراه دارد. قبل از ظهور مجازی سازی، خرابی سرور تنها بر حجم کاری مرتبط تأثیر می گذاشت. با مجازی سازی، خرابی سرور می تواند بر بارهای کاری متعدد تأثیر بگذارد و به طور بالقوه باعث اختلال بیشتر در سازمان، کارمندان، شرکا و مشتریان آن شود. رهبران فناوری اطلاعات باید مسائلی مانند توزیع حجم کار را در نظر بگیرند – ماشین های مجازی باید روی کدام سرورهای فیزیکی قرار گیرند – و تکنیک های بازیابی و انعطاف پذیری را برای اطمینان از در دسترس بودن VM های حیاتی پس از عواقب سرور یا سایر خطاهای زیرساخت فیزیکی پیاده سازی کنند.

گسترش مجازی سازی سرور

منابع فناوری اطلاعات برای ردیابی در دسترس بودن، استفاده، سلامت و عملکرد منابع به مدیریت دقیق بستگی دارد. دانستن اینکه چه چیزی وجود دارد، چگونه از آن استفاده می شود و چگونه کار می کند، کلیدهای کارآمدی مرکز داده است. یک چالش دائمی با مجازی‌سازی و ماشین‌های مجازی، ایجاد و در نهایت کنار گذاشتن – هرچند ناخواسته – ماشین‌های مجازی است. ماشین های مجازی استفاده نشده یا غیر ضروری همچنان منابع ارزشمند سرور را مصرف می کنند، اما فقط کمی کار ارزشمند انجام می دهند. در همین حال، این منابع برای سایر ماشین های مجازی در دسترس نیستند. با گذشت زمان، ماشین‌های مجازی تکثیر می‌شوند و سازمان با کمبود منابع مواجه می‌شود و آن را مجبور می‌کند تا سرمایه‌گذاری‌های برنامه‌ریزی نشده‌ای در ظرفیت اضافی انجام دهد. این پدیده به نام Sprawl VM یا Sprawl مجازی سازی سرور server virtualization است. ماشین های مجازی غیر ضروری باید شناسایی و از رده خارج شوند تا منابع برای استفاده مجدد آزاد شوند.

مقاله مرتبط: کش سرور چیست

کمبود منابع

مجازی سازی سرور این امکان را فراهم می‌کند که از منابع معمولی سرور، عمدتاً در حافظه و شبکه، فراتر رود. به عنوان مثال، ماشین‌های مجازی می‌توانند فضای حافظه فیزیکی یکسانی را با تکیه بر تعویض صفحه معمولی به اشتراک بگذارند – به طور موقت صفحات حافظه را به یک هارد دیسک منتقل می‌کنند تا فضای حافظه توسط برنامه دیگری استفاده شود. مجازی سازی می تواند حافظه بیشتری نسبت به سرور اختصاص دهد. به این تعهد بیش از حد حافظه می گویند. تعهد بیش از حد نامطلوب است زیرا تأخیر اضافی دسترسی به دیسک می تواند عملکرد ماشین مجازی را کاهش دهد. پهنای باند شبکه همچنین می تواند به یک گلوگاه تبدیل شود زیرا چندین ماشین مجازی روی یک سرور برای دسترسی به شبکه رقابت می کنند. هر دو مشکل را می توان با ارتقای سرور میزبان یا با توزیع مجدد ماشین های مجازی بین سرورها برطرف کرد.

صدور مجوز

هایپروایزرها و ابزارهای مدیریتی مرتبط با قابلیت مجازی سازی هزینه های اضافی را به سازمان تحمیل می کنند و مجوزهایپروایزر باید به دقت نظارت شود تا شرایط و ضوابط قراردادهای مجوز نرم افزار رعایت شود. تخلفات مجوز می تواند موجب دعوی قضایی و جریمه های مالی قابل توجهی برای سازمان متخلف شود. علاوه بر این، ماشین‌های مجازی بدون فلز به سیستم‌عامل‌های مستقل نیاز دارند که برای هر استقرار سیستم‌عامل به مجوز نیاز دارند.

خرید اینترنت ADSL

ماهان نت تمام آن چیزی که از اینترنت انتظار می رود

ماهان‌نت، به عنوان یک شرکت زیرمجموعه هلدینگ انتقال داده ماهان، با بیش از ۴۰۰۰۰ مشترک، به عنوان یکی از پرسابقه‌ترین و موفق‌ترین ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت پرسرعت، ADSL2 ، اینترنت LTE و اینترنت گیمینگ در کشور فعالیت می‌کند. شرکت دریافت پروانه سراسری ServCo از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را نیز دریافت کرده است.

یکی از هدف‌های اصلی ماهان‌نت، ایجاد بازار کار مناسب برای جوانان و کارشناسان بومی در حوزه فناوری اطلاعات است. هم اکنون بیش از ۳۰۰ نفر پرسنل ماهان‌نت در واحدهای مختلف فعالیت می‌کنند و خدمت‌رسانی به مشتریان را بر عهده دارند. این موفقیت‌ها به تلاش کارشناسان شرکت در شناخت نیازهای بازار IT، شناخت امکانات مخابراتی کشور و تحقیق و پژوهش در زمینه راهکارهای پیشرفته برای دسترسی به اینترنت، خدمات VoIP و غیره برمی‌گردد. برای ارتباط و دریافت مشاوره می توانید علاوه بر سایت، صفحه اینستاگرام ماهان نت را نیز دنبال کنید.

سوالات پرتکرار

چیست Server Virtualization ؟

مجازی سازی سرور فرآیند تقسیم یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی منحصر به فرد و ایزوله با استفاده از یک برنامه نرم افزاری است. هر سرور مجازی می تواند سیستم عامل های خود را به طور مستقل اجرا کند.

انواع مجازی سازی سرورها کدام اند؟

سه نوع اصلی مجازی سازی سرور وجود دارد: مجازی سازی کامل، مجازی سازی Paravirtualization  و مجازی سازی در سطح سیستم عامل.