سرور گاهی پاسخ درخواست کاربر را به مرورگر ارسال می‌کند و همچنین نسخه‌ای از این صفحه را در حافظه پنهان یا کش سرور ذخیره می‌کند. اگر کاربر بعداً به همان صفحه دسترسی داشته باشد، مرورگر درخواست خود را نه به سرور، بلکه به کش سرور ارسال می‌کند و اینگونه راه اندازی کش سرور صورت می‌گیرد. سپس برای اینکه بفهمد کش سرور چیست آن را بازیابی میکند و در صورتی که صفحه در کش موجود باشد، آن را به مرورگر ارسال می‌کند. این عملیات سریعتر از ارسال درخواست به سرور و صبر برای دریافت پاسخ است، بنابراین زمان بارگذاری صفحه کاهش می‌یابد.

کش چگونه کار می‌کند ؟ کش سرور به طور گسترده در شبکه‌های توزیع محتوا (CDN) استفاده می‌شود، که در آن محتواهای وب در سرورهای متعدد در سراسر جهان ذخیره می‌شوند. این کش سرورها می‌توانند قسمت‌هایی از یک سایت وب را در نزدیکترین سرور به کاربر ذخیره کنند و درخواست‌ها را به سرور اصلی هدایت کنند. این عمل بهبود قابل توجهی در زمان بارگذاری صفحات وب و کاهش بار سرور اصلی ایجاد می‌کند. با شرکت ارائه دهنده اینترنت ماهان نت همراه باشید.

سرور مجازی ماهان نت

کاربرد کش سرور چیست ؟

استفاده از کش سرور به‌منظور دستیابی به اهداف متعددی انجام می‌شود. در زیر به برخی از اهداف اصلی استفاده از کش سرور اشاره می‌کنم:

1.    افزایش سرعت بازیابی داده‌ها

استفاده از کش سرور باعث حذف لایه‌های زمان‌بر و پرهزینه در فرآیند بازیابی داده‌ها می‌شود. با داشتن داده‌های مورد نیاز در حافظه پنهان، سرعت بارگیری و ارسال داده‌ها به کاربران بهبود می‌یابد.

2.    کاهش بار سرور

با استفاده از کش سرور، بار سرور اصلی که ممکن است با درخواست‌های مکرر کاربران مورد بار قرار بگیرد، کاهش می‌یابد. این به معنای کاهش تعداد درخواست‌هایی است که باید به سرور اصلی ارسال شوند، زیرا بخشی از درخواست‌ها توسط کش سرور پاسخ داده می‌شود.

3.    بهبود عملکرد وب سایت

با کاهش زمان بارگذاری صفحات وب و منابع استاتیک، کش سرور بهبود عملکرد کلی وب سایت را تسهیل می‌کند. این امر موجب افزایش رضایت کاربران، افزایش نرخ تبدیل و کاهش نرخ خروج کاربران می‌شود.

4.    کاهش هزینه‌های تمام شده

با استفاده از کش سرور، بار سرور اصلی کاهش می‌یابد و نیاز به سرورهای بزرگتر و پرهزینه تر نیست. این امر منجر به کاهش هزینه‌های نگهداری و ارتقاء سرورها می‌شود.

5.    بهبود مقیاس‌پذیری

با افزایش تعداد کاربران و درخواست‌ها، کش سرور به‌عنوان یک لایه میانی بین کاربران و سرور اصلی عمل می‌کند و از مقیاس‌پذیری سیستم حمایت می‌کند. این امر به سادگی اضافه کردن سرورهای کش جدید به شبکه و توزیع بار بین آن‌ها را تسهیل می‌کند.

با استفاده از کش سرور، می‌توانید عملکرد و سرعت سیستم خود را بهبود بخشید و همچنین هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهید. با این حال، انتخاب صحیح و پیکربندی مناسب کش سرور بسته به نیازها و محدودیت‌های شما ضروری است.

cache server چیست

چگونه یک محتوا کش می شود؟

در ادامه مقاله cache server چیست به چگونگی کش شدن سرور میپردازیم. هنگامی که کاربر محتوایی را در وب سایتی درخواست می کند که از CDN استفاده می کند، شبکه تحویل محتوا یا CDN، محتوا را روی سرور قرار می دهد. این فرآیند باعث می‌شود یک کپی از محتوا برای درخواست‌های بعدی در حافظه پنهان سرور CDN ذخیره شود. این داده ها در حافظه پنهان CDN باقی می مانند و در هر درخواست در دسترس هستند.

سرورهای کش CDN در مراکز داده واقع در نقاط مختلف جهان قرار دارند. این فرآیند تضمین می کند که سرورها در نزدیکی کاربرانی هستند که درخواست دسترسی به محتوای خاصی را داشته اند. هر چه سرور به کاربر نزدیکتر باشد، روند بازیابی محتوا سریعتر خواهد بود. در قسمت بعدی بیشتر با کش سرور آشنا خواهیم شد.

مقاله مرتبط: رک سرور چیست ؟

انواع کش سرور چیست ؟

انواع مختلف کش سرور وجو دارد که در ادامه مقاله کش سرور چیست به آن ها میپردازیم

کش عمومی؛ بهترین کش سرور برای ضبط و بازیابی داده های ارجاع

یکی از انواع رایج کش سرور، کش عمومی است. کش عمومی به عنوان بهترین کش سرور برای ضبط و بازیابی داده های قابل بازیابی مانند: اطلاعات کاتالوگ، دسته بندی محصولات و اطلاعات پروفایل در نظر گرفته می شود. در این نوع سرور کش، نیازی به ذخیره داده ها بر روی دیسک یا پشتیبانی از داده های تراکنش نیست و کش داده ها به عنوان یک پایگاه داده مستقل استفاده می شود. اساساً در فرآیند کش عمومی، داده ها به جای ذخیره شدن در حافظه های کم سرعت در حافظه های سریع ذخیره می شوند.

حافظه پنهان CDN؛ بارگذاری سریعتر محتوای وب از نزدیکترین سرور

یک شبکه تحویل محتوا، به اختصار CDN، از شبکه ای از سرورهای پراکسی توزیع شده برای ارائه محتوای وب به کاربران در سراسر جهان استفاده می کند. این منجر به بارگذاری سریعتر صفحات وب می شود. زیرا محتوا به شکل های مختلف مانند: فیلم، تصاویر و صفحات وب از نزدیکترین سرور در اختیار کاربر قرار می گیرد.

صاحبان وب سایت باید محتوای خود را به شبکه جهانی CDN ارسال کنند تا از کش سرور CDN استفاده کنند. سپس این محتوا باید در سرورهای پروکسی ذخیره شود. هنگامی که کاربر درخواستی را به سرور ارسال می کند، پاسخ از نزدیکترین سرور برای کاربر ارسال می شود.

برخی از مزایای استفاده از کش سرور CDN عبارتند از:

  • سرعت بارگذاری صفحات وب را افزایش دهید
  • کاهش بار پردازش در سرورهای درونی
  • مصرف پهنای باند را کاهش می دهد
حافظه پنهان CDN

معایب سرور کش سرور چیست ؟

جدا از مزایای استفاده از کش سرور باید به معایب آن نیز اشاره کرد. از معایب سرور کش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم دسترسی به آخرین نسخه اطلاعات
  • افزایش پیچیدگی مدیریت سرور
  • امکان دسترسی کاربر به داده های نادرست یا ناقص

ملزومات مدیریت کش سرور چیست ؟

حتی با وجود قابلیت‌های کش هوشمند، اعمال کنترل یک پیش‌نیاز ضروری برای مدیریت بهینه حافظه پنهان باقی می‌ماند.

کنترل های کش ضروری عبارتند از:

1)   Clear Cache

پاک کردن کش به شما امکان می دهد فایل های کش را به روز کنید.

برخی از ارائه دهندگان تنها اجازه می دهند کل حافظه پنهان به روز شود، در حالی که برخی از ارائه دهندگان CDN تعداد فلاش های مجاز را در یک دوره از پیش تعیین شده محدود می کنند.

دلیل آن اقدامات احتیاطی برای بازیابی محتوای قدیمی تر است. با این حال، پاک کردن کش سرور می تواند به بهبود سرعت بازیابی اطلاعات جدید و مفید کمک کند.

2)   هرگز/همیشه کنترل

این کنترل به شما اجازه می دهد تا به صورت دستی بین هدرهای کش و تگ های فایلی که همیشه از حافظه پنهان فراخوانی می شوند یا فایل هایی که هرگز فراخوانی نمی شوند تمایز قائل شوید.

این کنترل در مدیریت حافظه نهان، به خصوص زمانی که با حجم زیادی از فایل های مرتب نشده سروکار دارید، مفید است. در این شرایط، کنترل هرگز/همیشه امکان دسته‌بندی و جداسازی فایل‌ها، تصاویر، پوشه‌ها و پروفایل‌ها را با توجه به تقاضای فراخوان ارائه می‌دهد.

3)   حافظه پنهان دوره ای کش سرور چیست

این تغییری در کنترل حافظه پنهان است که به شما امکان می دهد یک دوره زمانی مشخص را تعیین کنید که در طی آن محتوا یا فایل مورد نظر باید از حافظه پنهان بازیابی شود.

برای آسان‌تر کردن مدیریت فایل‌های خاص، حافظه پنهان دوره‌ای از رابط گرافیکی CDN قابل دسترسی است. این یک گزینه مفید برای مدیریت فایل های انبوه است، به عنوان مثال یک کش دوره ای را می توان به گونه ای تنظیم کرد که تمام فایل های JS حداقل به مدت پنج روز کش شوند.

مدیریت کش سرور

انتخاب و خرید بهترین سرور مجازی در ماهان نت

سرور مجازی یا وی پی اس VPS ماهان نت به شما این امکان را می‌دهد تا نرم افزار و یا وب سایت خود را با هر یک از سیستم عامل های لینوکس و یا ویندوز با دسترسی کامل و بدون هیچ محدودیتی در ماشین خود پیاده سازی و کنترل کنید.

چنانچه در هر زمانی نیاز منابع بیشتر برای سرور مجازی و سرور اختصاصی خود داشتید به سادگی چند کلیک می‌توانید منابع دلخواه خود را با بهره گیری از فناوری ابری از ماهان نت دریافت کنید. ماهان نت با ایجاد و حضور در قوی‌ترین و مهم ترین مراکز داده ایران و استفاده از سرورهای قدرتمند HPE امکان ارائه پایدارترین و با کیفیت ترین سرویس را دارا می باشد. امیدواریم مقاله کش سرور چیست برای شما مفید بوده باشد. برای ارتباط با ما پیج اینستاگرام ماهان نت را دنبال کنید.

با راه اندازی سرور کش سرعت و کارایی سایت خود را افزایش دهید

کش سرور در واقع نوعی حافظه موقت است که درخواست های مکرر را به طور موقت ذخیره می کند. یعنی زمانی که کاربر درخواستی را برای سرور ارسال می کند، سرور ابتدا کش را بررسی می کند تا ببیند داده های مورد نظر کاربر در آن موجود است یا خیر. اگر داده ها در حافظه کش موجود باشد، سرور به جای ارسال درخواست به سرور اصلی، داده ها را از حافظه پنهان به مرورگر کاربر ارسال می کند. این باعث می شود سرعت بارگذاری محتوا به شدت افزایش یابد و تجربه کاربر بهبود یابد.

سوالات متداول

سوالات متداول در مورد کش سرور و پاسخ‌های آن‌ها عبارتند از:

۱. کش سرور چیست؟
کش سرور یک مکانیزم است که برای ذخیره و ارائه سریع داده‌ها در حافظه نهان (Cache) بکار می‌رود. با استفاده از کش سرور، امکان بهبود عملکرد و سرعت دسترسی به داده‌ها و منابع درخواستی فراهم می‌شود.

۲. چگونه کش سرور کار می‌کند؟
کش سرور با ذخیره کردن داده‌های پراستفاده در حافظه نهان، به جای درخواست مجدد از منابع اصلی، به سرعت داده‌ها را ارائه می‌دهد. زمانی که یک درخواست برای داده‌ای ارسال می‌شود، ابتدا کش سرور بررسی می‌کند که آیا داده در حافظه نهان موجود است یا خیر. اگر داده در کش موجود باشد، به صورت سریع ارسال می‌شود و اگر نباشد، درخواست به منبع اصلی ارسال می‌شود و داده‌ها در کش ذخیره می‌شوند تا درخواست‌های آینده به سرعت دسترسی پیدا کنند.