شما با استفاده از شبکه خصوصی مجازی می‌توانید حتی با استفاده از وای‌-فای و اینترنت خانگی نیز اطلاعات خود را امن نگه دارید. اما چطور با استفاده از VPN از امنیت اطلاعات اطمینان داشت؟ از کجا بفهمید که اطلاعات از شما به بیرون درز نمی‌کند و عکس‌های خصوصی شما در دسترس دیگران قرار نمی‌گیرد؟ با ماهان‌نت همراه باشید.

اولین و ساده‌ترین راه برای اطمینان از امنیت VPN، جستجوی عبارت «what is my IP» در گوگل است. در پنجره‌ای که باز شد، اولین نتیجه آدرس آی‌پی شما است. اگر از VPN استفاده کنید، باید آدرس آی‌پی سرور VPN را نشان دهد، اگر نشان نداد پس حتما یک مشکلی وجود دارد و احتمالا در معرض خطر هکرها قرار گرفته‌اید.

نکته: اگر نسبت به آدرس IP خود مطمئن نیستید، می‌توانید نتیجه گوگل را در گوگل جستجو کنید مانند: ۱۰۷٫ ۱۵۲ . ۹۸ . ۱۶۵٫  چند نتیجه ابتدایی که نمایش داده شد، نمایشگر موقعیت مکانی آدرس آی‌پی است. اگر شما تهران هستید و موقعیت مکانی‌ای که گوگل پیدا کرد برای مثال کانادا بود، مشخص می‌شود که VPN به‌درستی کار کرده است.

آدرس آی‌پی شما یکی از راه‌هایی است که اطلاعات خصوصی شما ممکن است بیرون برود، برای اینکه نسبت به وضعیت VPN خود آگاهی بیشتری داشته باشید، به وب‌سایت IPLeak.net سری بزنید. این سایت با استفاده از راه‌های مختلف، امنیت اطلاعات خصوصی شما را بررسی می‌کند. این سایت به‌مراتب حرفه‌ای‌تر و دقیق‌تر از راه‌ اول است و موقعیت مکانی کاربر را نیز آزمایش می‌کند.

البته تمام این تست‌ها به‌طور خودکار انجام نمی‌شوند. برای مثال برای تست torrent، کاربر باید یک فایل torrent  را نیز در اختیار سایت قرار دهد. تست موقعیت مکانی در آزمایش عملکرد VPN بسیار کارآمد است اما زمانی‌که از VPN استفاده می‌کنید به هیچ سایتی اجازه ندهید از موقعیت مکانی شما استفاده کند. برای غیرفعال کردن موقعیت مکانی در مرورگر خود باید به قسمت تنظیمات آن مرورگر بروید.

منبع: PCworld