شاید از خود بپرسید که vpn مخفف چیست؟ VPN به معنای شبکه خصوصی مجازی (Virtual Private Network) است. یک VPN به کاربران این امکان را می‌دهد که بتوانند از طریق یک اتصال امن به اینترنت، از یک شبکه خصوصی و امن برای انجام فعالیت‌های آنلاین خود استفاده کنند. تا انتهای این مقاله از سایت شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی ماهان نت همراه باشید تا به طور خلاصه و مفید این اصطلاح یعنی شبکه خصوصی مجازی را برای شما شرح دهیم.

از طریق یک شبکه خصوصی مجازی vpn ، ترافیک اینترنتی شما به صورت رمزنگاری شده انتقال پیدا می‌کند و هرگونه دسترسی غیرمجاز و کنترل ناخواسته به فعالیت‌های آنلاین شما را کاهش می‌دهد. به علاوه، با استفاده از یک VPN، شما می‌توانید به سایت‌ها و خدماتی که ممکن است به دلیل محدودیت‌های جغرافیایی یا سیاست‌های فیلترینگ قابل دسترسی نباشند، دسترسی پیدا کنید. بسیاری از شرکت‌ها، سازمان‌ها و کاربران حرفه‌ای از VPN برای ارتباطات خود استفاده می‌کنند تا از اطلاعات خود محافظت کنند و دسترسی آنها را به منابع شبکه خود از راه دور بهبود بخشند.

شبکه خصوصی مجازی چیست و چگونه کار می کند ؟

VPN به کاربران این امکان را می‌دهد که از طریق یک اتصال امن به اینترنت، از یک شبکه خصوصی و امن برای انجام فعالیت‌های آنلاین خود استفاده کنند. برای این کار، یک نرم‌افزار VPN روی دستگاه شما نصب می‌شود و شما می‌توانید از طریق آن به شبکه خصوصی مجازی متصل شوید.

برای وصل شدن وی پی ان به    Tunneling یا تونل سازی نیاز است. Tunneling به برقراری ارتباط در یک کانال امن گفته می شود. برای Tunneling از سه پروتکل زیر استفاده می شود:

Encapsulating protocol پروتکل کپسوله ساز

این پروتکل بسته اطلاعاتی را آماده سازی می کند.

Carrier protocol پروتکل حامل

این پروتکل برای به مقصد رساندن اطلاعات از شبکه حامل اطلاعات استفاده می کند.

Passenger protocol پروتکل مسافر یا عابر

از این پروتکل برای انتقال داده های اولیه استفاده می شود.

شبکه خصوصی مجازی چیست

وقتی که شما از یک شبکه خصوصی مجازی استفاده می‌کنید، ترافیک اینترنتی شما به صورت رمزنگاری شده انتقال پیدا می‌کند و هرگونه دسترسی غیرمجاز و کنترل ناخواسته به فعالیت‌های آنلاین شما را کاهش می‌دهد. در این روش، اطلاعات شما از طریق یک تونل امن انتقال می‌یابد و از نظر منابع شبکه، شما محدودیت‌های یک شبکه خصوصی داخلی را دارید.

اینترنت خصوصی یعنی چه؟

باید بگوییم که هر چقدر شما از یک شبکه خصوصی مجازی استفاده می‌کنید، ترافیک اینترنتی شما به صورت رمزنگاری شده انتقال پیدا می‌کند و هرگونه دسترسی غیرمجاز و کنترل ناخواسته به فعالیت‌های آنلاین شما را کاهش می‌دهد. در این روش، اطلاعات شما از طریق یک تونل امن انتقال می‌یابد و از نظر منابع شبکه، شما محدودیت‌های یک شبکه خصوصی داخلی را دارید.

بهترین راه حفظ امنیت با vpn های شرکتی

VPN های شرکتی به کاربران اجازه می‌دهند تا به صورت امن به شبکه داخلی شرکت خود دسترسی پیدا کنند. این شبکه خصوصی مجازی معمولاً شامل منابعی همچون فایل‌ها، برنامه‌ها و سایر منابع شبکه هستند که تنها به کاربران داخلی شرکت دسترسی دارند.

همچنین، فیلتر شکن شبکه خصوصی مجازی شخصی نیز به کاربران این امکان را می‌دهند که به صورت رمزنگاری شده به اینترنت دسترسی پیدا کنند و از تهدیدات امنیتی و محدودیت‌های جغرافیایی جلوگیری کنند. هنگامی که شما از یک VPN استفاده می‌کنید، داده‌های شما به صورت رمزنگاری شده ارسال می‌شوند و فقط کسی که دارای کلید رمزگشایی است، می‌تواند آنها را بخواند. به علاوه، IP شما نیز پنهان می‌شود و افراد نمی‌توانند به راحتی مکان جغرافیایی شما را تعیین کنند.

مقالات مفید: تست امنیت vpn

vpn آنلاین چیست؟

در شرایط کنونی که برخی از منابع دانلود فیلتر شکن مانند گوگل پلی برای ایرانیان از دسترس خارج شده اند، یافتن یک برنامه فیلتر شکن مناسب برای گوشی اندروید شاید کمی سخت باشد. یکی از راه های بسیار مناسب برای حل این مشکل استفاده از vpn آنلاین است.

این فیلترشکن ها در فضای مجازی وجود دارند اما نکته ای که باید به آن توجه کنید امنیت پایین و قدرت کم آنها عنوان می شود. در این صورت احتمال از دسترس خارج شدن آنها بعد از استفاده بسیار بالا است. به همین دلیل برای رفع فیلترینگ سایت ها و برنامه ها بهتر است از فیلترشکن های قابل دانلود استفاده شود. با این حال فیلتر شکن های آنلاین دارای مزایای زیر هستند:

دسترسی راحت

این نوع از vpn ها به راحتی در دسترس قرار دارند و سرعت آنها نیز برای جستجو در سایت های فیلتر شده مناسب است. همچنین این فیلترشکن ها به راحتی قابل استفاده هستند.

وجود تعداد زیاد فیلتر شکن آنلاین در اینترنت

یکی دیگر از مزایای استفاده از این فیلترشکن ها تعداد زیاد آنها است که در صورت از دسترس خارج شدن، از فیلتر شکن آنلاین دیگر استفاده شود. همچنین با استفاده از vpn آنلاین امکان دانلود سایر فیلترشکن ها از گوگل پلی وجود دارد.

رمز نگاری های vpn چیست ؟

هش، رمزنگاری متقارن و رمزنگاری نامتقارن سه نوع اصلی رمزگذاری هستند و هر کدام نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. البته غیر از این روش انواع دیگری از رمزنگاری وجود دارند مانند رمز نگاری وای فای که در مقاله ( بهترین روش رمز گذاری وای فای ) به طور مفصل به آن پرداخته شده است.

رمز نگاری ” هش ” vpn چیست ؟

یک روش رمزگذاری یک طرفه است که یک متن را به یک کد خروجی فیکس تبدیل می‌کند. این رمزگذاری به طور معمول برای بررسی اصالت داده‌ها استفاده می‌شود. یکی از نقاط قوت هش این است که تولید کد خروجی همواره یکسان است و به عنوان یک خلاصه برای داده‌های بزرگ استفاده می‌شود. اما این نوع رمزگذاری قابلیت بازگشت به متن اصلی را ندارد.

رمز نگاری متقارن

رمزنگاری متقارن یک روش رمزگذاری دوطرفه است که برای رمز کردن و رمزگشایی اطلاعات استفاده می‌شود. در این روش، یک کلید مشترک بین فرستنده و گیرنده استفاده می‌شود. یکی از نقاط قوت رمزنگاری متقارن این است که فرایند رمزگشایی سریع و آسان است و معمولاً برای ارتباطات امن از آن استفاده می‌شود. با این حال، یکی از ضعف‌های این نوع رمزنگاری این است که کلید مشترک بین فرستنده و گیرنده باید به صورت امن انتقال داده شود.

رمز نگاری نا متقارن یا عمومی خصوصی

رمزنگاری نامتقارن یا رمزنگاری عمومی-خصوصی یک روش رمزگذاری دوطرفه است که برای رمز کردن و رمزگشایی اطلاعات استفاده می‌شود. در این روش، دو کلید متفاوت برای رمزگذاری و رمزگشایی استفاده می‌شود. یکی از نقاط قوت رمزنگاری نامتقارن این است که کلید رمزگشایی در اختیار فرد خاصی قرار دارد و کلید رمزگذاری به‌صورت عمومی در دسترس همگان است. با این حال، یکی از ضعف‌های این نوع رمزنگاری این است که فرایند رمزگشایی کندتر و پیچیده‌تر از رمزنگاری متقارن است.

شرکت های ارائه دهنده vpn از چه نوع رمزنگاری استفاده می کنند؟

ارائه‌دهندگان شبکه خصوصی مجازی همچنین از درجات مختلفی از رمزگذاری برای حفاظت از داده‌های کاربران خود استفاده می‌کنند. بسیاری از VPN ها از رمزنگاری 256 بیتی AES استفاده می‌کنند که به عنوان یکی از قوی‌ترین روش‌های رمزگذاری در دنیای امنیتی شناخته می‌شود. همچنین، برخی VPN ها از رمزگذاری RSA نیز استفاده می‌کنند که یک روش رمزگذاری نامتقارن است و برای تأیید هویت و تبادل کلید‌های رمزنگاری استفاده می‌شود.

به طور کلی، رمزگذاری قوی‌تر به معنای افزایش امنیت است، اما همچنین ممکن است باعث کاهش سرعت ارتباط شود. لذا، برای انتخاب یک VPN مناسب، باید توازنی بین امنیت و سرعت داشته باشیم.

پروتکل های vpn چیست ؟

پروتکل‌های VPN نوعی پروتکل شبکه هستند که برای برقراری ارتباط امن بین دستگاه شما و سرورهای VPN استفاده می‌شوند. برخی از پروتکل‌های معروف شبکه خصوصی مجازی  عبارتند از:

پروتکل های vpn

پروتکل Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP)

در جواب به این پرسش که pptp چیست؟ باید بگوییم که pptp به مخفف Point-to-Point Tunneling Protocol می گویند که یکی از پروتکل های رایج و منسوخ شده شبکه های vpn است.  این پروتکل، یکی از اولین پروتکل‌های استفاده شده در VPN بوده و بسیار رایج است. این پروتکل، برای رمزگذاری داده‌ها از یک کلید 128 بیتی استفاده می‌کند.

این پروتکل به واسطه یک کانال کنترل TCP و یک تونل محفظه مسیریابی عمومی به کپسوله کردن بسته های PPP کمک می کند. پروتکل مورد نظر روی پورت TCP 1723 وصل می شود و در دسته بندی قدیمی ‌ترین پروتکل‌ های VPN قرار می گیرد.

PPTP با هدف پشتیبانی شبکه های کامپیوتری برای اتصال کارشناس پشتیبانی به شبکه از راه دور به وجود آمده است.  این پروتکل برای ارتباط نقطه به نقطه در اکثر روتر ها قابل استفاده است. با این حال، این پروتکل از نظر امنیتی ضعیف است و به راحتی قابل هک است. بنابراین، استفاده از این پروتکل توصیه نمی‌شود.

پروتکل OpenVPN چیست؟

این پروتکل، یکی از پر استفاده‌ترین پروتکل‌های شبکه vpn  است. این پروتکل، ترکیبی از پروتکل‌های SSL/TLS و UDP است و برای رمزگذاری داده‌ها از کلیدهای AES و Blowfish استفاده می‌کند. این پروتکل قابلیت اتصال به سرورهای VPN از طریق درگاه‌های TCP و UDP را دارد و برای انواع سیستم‌عامل‌ها موجود است. از آنجایی که این پروتکل از SSL/TLS استفاده می‌کند، بسیار امن است و می‌تواند در برابر حملات مختلف مانند حملات MITM (Mid-Attack) و DNS hijacking مقاومت کند. فایل کانفیگ Openvpn یک فایل متنی (TXT) است که در آن اطلاعات لازم برای اتصال به سرور OpenVPN وجود دارد.

این اطلاعات شامل پورت، الگوی رمزنگاری، آدرس سرور، نام کاربری، روت، رمز، سرور پورکسی و گواهی SSL می شوند. برای باز کردن فایل کانفیگ کافی است که از برنامه Notepad یا سایر برنامه های تکست ادیتور استفاده کنید.

پروتکل L2TP/IPSec

در پاسخ به این سوال که ipsec چیست؟ باید بگوییم این پروتکل، ترکیبی از پروتکل‌های L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol) و IPSec است. این پروتکل، برای رمزگذاری داده‌ها از الگوریتم‌های DES و 3DES استفاده می‌کند. با این حال، این پروتکل در مقابل حملات MITM و DNS hijacking ضعیف است و برای امنیت بیشتر نیاز به ترکیب با پروتکل‌های دیگر دارد.

از این پروتکل برای انجام کارهای زیر استفاده می شود:

  • تشخیص هویت بدون انجام رمزگذار
  • برای رمزگذاری داده‌های application layer
  • ایجاد امنیت برای روترهایی ارسال کننده داده‌های مسیریابی از طریق اینترنت عمومی
  • محافظت از داده‌های شبکه ارسال شده بین دو نقطه با استفاده از تنظیم مدارهایی از طریق پرتکل IPSec

پروتکل SSTP

این پروتکل، توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده شده است و برای اتصال به سرورهای VPN از طریق فایروال‌های SSL استفاده می‌کند. این پروتکل، برای رمزگذاری داده‌ها از کلیدهای 256 بیتی استفاده می‌کند و در برابر حملات MITM و DNS hijacking مقاومت کند.

پروتکل WireGuard

این پروتکل، یکی از جدیدترین پروتکل‌های شبکه خصوصی مجازی است و برای اتصال به سرورهای VPN از طریق فایروال‌های UDP استفاده می‌کند. این پروتکل، برای رمزگذاری داده‌ها از کلیدهای 256 بیتی استفاده می‌کند و بسیار سریع و کارآمد است. با این حال، به دلیل جدید بودن آن، در برخی سیستم‌ها پشتیبانی نمی‌شود و تنها در برخی از سرویس‌های VPN قابل استفاده است

پروتکل IKEv2 (Internet Key Exchange version 2)

این پروتکل، توسط شرکت مایکروسافت و سیسکو توسعه داده شده است و برای اتصال به سرورهای VPN از طریق فایروال‌های UDP و TCP استفاده می‌کند. این پروتکل، برای رمزگذاری داده‌ها از کلیدهای 256 بیتی استفاده می‌کند و در برابر حملات MITM و DNS hijacking مقاومت کند. این پروتکل بسیار سریع و کارآمد است و برای استفاده در دستگاه‌های موبایل و تبلت‌ها مناسب است.

سرورهای وی پی ان

پروتکل Shadowsocks

این پروتکل، یک پروتکل بسیار ساده و کم حجم برای VPN است و برای اتصال به سرورهای VPN از طریق فایروال‌های TCP و UDP استفاده می‌کند. این پروتکل، برای رمزگذاری داده‌ها از الگوریتم‌های RC4 و ChaCha20 استفاده می‌کند و به دلیل سادگی و کارآمدی آن، در برخی کشورها برای دسترسی به سایت‌های مسدود شده استفاده می‌شود. با این حال، این پروتکل در برابر حملات MITM و DNS hijacking ضعیف است و نیاز به ترکیب با پروتکل‌های دیگر دارد.

کانفیگ vpn چیست؟

زمانی که می‌خواهید به سرور فیلترشکن متصل شوید، برای اتصال نیاز به وارد کردن یک سری اطلاعات دارید. این اطلاعات شامل: آدرس سرور، پورت، پروتکل ارتباطی، نام کاربری، گواهی SSL و رمز  می شوند.

در صورت دریافت اطلاعات به صورت فایل جداگانه باید آن را روی روتر یا مودم وارد کنید. در برخی از مواقع نیز این اطلاعات به صورت یک فایل متنی در اختیار شما قرار می‌گیرند. در واقع به تنظیم کلاینت و سرور و برقراری ارتباط بین آنها کانفیگ کردن vpn می‌گویند.

کاربرد vpn  چیست ؟

سپر vpn در حفاظت از امنیت و حریم شخصی در فضای آنلاین است و می تواند در بسیاری از موارد مفید باشد. کاربرد شبکه خصوصی مجازی عبارتند از:

 رمزگذاری داده ها

با استفاده از VPN، داده های شما رمزگذاری شده و از دید دیگران مخفی می شوند، به عنوان مثال هنگامی که از Wi-Fi عمومی استفاده می کنید.

اتصال ایمن به اینترنت و حفظ حریم شخصی آنلاین

با استفاده از شبکه خصوصی مجازی ، اتصال شما به اینترنت ایمن می شود و به شما اجازه می دهد تا بدون اینکه اطلاعاتتان در معرض دید دیگران قرار گیرد، از اینترنت استفاده کنید و حریم شخصی خود را حفظ کنید.

 برقراری ارتباط سریع و ایمن میان شعب مختلف شرکت ها

با استفاده از VPN، شعب مختلف یک شرکت می توانند به یکدیگر متصل شوند و برای انتقال داده ها از یک شبکه ایمن استفاده کنند.

محافظت از داده های ارسالی و دریافتی در هنگام استفاده از وای فای عمومی

در هنگام استفاده از وای فای عمومی، داده های شما در معرض دید دیگران قرار می گیرد. با استفاده از VPN، داده های شما رمزگذاری می شوند و از دید دیگران مخفی می شوند.

·       عدم شناسایی موقعیت مکانی

با استفاده از VPN، می توانید از شناسایی موقعیت مکانی خود در فضای آنلاین جلوگیری کنید.

·       دسترسی به سایت ها و اپلیکیشن های مسدود شده

با استفاده از VPN، می توانید به سایت ها و اپلیکیشن هایی دسترسی داشته باشید که در محل شما مسدود شده اند، به عنوان مثال در برخی کشورها.

شرکت خدمات اینترنتی ماهان نت

شرکت “ماهان نت” یکی از ارائه دهندگان خدمات اینترنت و مخابراتی در ایران است. این شرکت در سال 1385 با هدف ارائه خدمات اینترنت پرسرعت و مخابراتی به مشتریان در سراسر ایران تاسیس شد. خدمات این شرکت شامل اینترنت پرسرعت ADSL، اینترنت پرسرعت از طریق فیبر نوری، شبکه خصوصی مجازی  (VPN) ، خدمات ابری، پهنای باند اختصاصی و همچنین خدمات مخابراتی مانند تلفن ثابت، تلفن همراه و اینترنت همراه می باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد خدمات و شرایط عضویت در شرکت ماهان نت می توانید به شماره 1514 تماس حاصل فرمایید برای اطلاع از جشنواره ها و تخفیفات ماهان نت پیج اینستاگرام ماهان نت را دنبال کنید.

جمع بندی vpn چیست ؟

VPN (Virtual Private Network) یک ابزار امنیتی است که امکان برقراری اتصال ایمن و رمزگذاری داده ها بین دستگاه شما و اینترنت را فراهم می کند. با استفاده از VPN، امکان دسترسی به سایت ها و سرویس های مسدود شده، حفاظت از حریم شخصی آنلاین، جلوگیری از شناسایی موقعیت مکانی، محافظت از داده ها در هنگام استفاده از وای فای عمومی و برقراری ارتباط سریع و ایمن میان شعب مختلف شرکت ها وجود دارد. در کل، سرور شبکه مجازی خصوصی یک ابزار کلیدی در حفاظت از امنیت و حریم شخصی در فضای آنلاین است که می تواند در بسیاری از موارد مفید باشد.

سوالات متداول vpn چیست ؟

در زیر به برخی از سوالات متداول در مورد VPN پاسخ داده شده است:

  1. VPN چیست؟
    VPN ( vpn مخفف Virtual Private Network) یا شبکه خصوصی مجازی یک ابزار امنیتی است که امکان برقراری اتصال ایمن و رمزگذاری داده ها بین دستگاه شما و اینترنت را فراهم می کند.
  2. چگونه VPN کار می کند؟
    VPN با استفاده از یک سرور و یک پروتکل امنیتی، اطلاعات شما را رمزگذاری کرده و به سرور ارسال می کند. سپس سرور این اطلاعات را رمزگشایی کرده و به سایت مورد نظر شما ارسال می کند. بدین ترتیب، داده های شما از دید دیگران مخفی می شوند.