روش های استفاده از کاربرد جستجوی صوتی گوگل چگونه است؟ جستجوی صوتی گوگل چیست؟ چجوری با جستجوی صوتی گوگل آهنگ پیدا کنم؟ با ما در ماهان نت همراه باشید تا یک قدم به آینده مدرن نزدیک‌تر شوید و بتوانید از قابلیت‌های جذاب دستيار گوگل (google assistant) استفاده کنید.

تا همین اواخر تنها از طریق تایپ یک عبارت می‌توانستیم محتوای موجود در دهکده جهانی اطلاعات را بدست آوریم. همچنین برای ارتقا جایگاه یک وبسایت تنها راه تهیه یک یا چند محتوای متنی شایسته بود که می‌بایست کلمه کلیدی در آنها بسیار تکرار شود تا بخوبی بتواند وبسایت را به کاربر نشان دهد. اما با توجه به تاریخچه پیشرفت تکنولوژی کامپیوتری و پیدایش فناوری جذاب و هیجان‌انگیز هوش مصنوعی همچون الکسا و سری، سبب شد تا کاربران بتوانند به غیر از تایپ متن با استفاده از جستجوی صوتی گوگل با این دنیای بی انتها ارتباط برقرار کرده و به نتایج مورد نظر دست پیدا کنند. اما تاریخچه پیدایش voice search چیست و چه نکاتی لازم است برای بهتر استفاده کردن از سرچ صوتی گوگل بدانیم، عنوان مطالبی هستند که در این مقاله می‌خواهیم به آنها رسیدگی کنیم.

با شرکت ارائه دهنده اینترنت ماهان نت همراه باشید.

سرچ ویس در گوگل

تاریخچه پیدایش سرچ صوتی گوگل چیست؟

روزگاری ایجاد ارتباط کلامی و صوتی با کامپیوتر فقط یک رویای شیرین در فیلم‌های تخیلی بود اما با پیدایش و پیشرفت هوش مصنوعی همچون الکسا، سری و نیز دستيار گوگل این امکان پیش آمده است تا بدون نیاز به فشردن دکمه‌ای یا تایپ عبارتی و تنها با voice search به اهداف خود برسیم.

جستجوی صوتی گوگل توسط google assistant یا همان دستيار گوگل امکان پذیر شد که زندگی خود را به عنوان یک بازیکن در برنامه ALLO GOOGLE شروع کرد. وظیفه آن در ابتدا این بود که در صورت نیاز یا به درخواست کاربر ظاهر شده و خود را نشان دهد. اگر چه این کار بی‌عیب و نقص نبود اما در مقام گام ابتدایی بسیار عالی به چشم آمد. روند پیشرفت و توسعه google assistant متفاوت از هر چیز دیگر پیشرفت.

خیلی زود google assistant یا همان دستيار گوگل از زنجیره خود رها شد و در ابتدا به عنوان یک امکان و ویژگی مستقل برای GOOGLE PIXEL اصلی نمایان گشت.

به گفته ویکی پدیا؛ دستيار گوگل یا google assistant یک دستیار مجازی مجهز به هوش مصنوعی است که توسط شرکت گوگل ایجاد و توسعه داده شده است که از سال 2016 برای موبایل و دیگر دستگاه‌های خانگی قابل اجرا شده است. google assistant قادر است یک مکالمه دوطرفه با کاربر را ایجاد و برقرار سازد که از 42 زبان زنده جهان پشتیبانی می‌کند.

برای استفاده از این هوش مصنوعی ها و بسیاری از قابلیت های گوگل نیاز به اینترنت پرسرعت دارید از این رو ماهان نت پهنای باند اختصاصی خود را به شما پشنهاد می‌دهد.

مقاله مرتبط : هوش مصنوعی گوگل

فعال سازی سرچ صوتی گوگل

ترفند جستجوی صوتی گوگل در کروم

همانطور که حتما می‌دانید مرورگر کروم یکی از سریع‌ترین و مطمئن‌ترین مرورگرهای موجود در بازار است. تنظیمات پیش‌فرض اکثر سیستم‌های کامپیوتری بر استفاده از کروم تنظیم شده‌اند. مرورگر کروم دارای فضایی جذاب و امکانات منحصر به فردی است که به وسیله آن می‌توانیم اغلب کارهای روزانه خود را انجام دهیم.

خرید اینترنت قسطی ماهان نت

یکی از این قالبیت‌های جذاب ترفند جستجو صوتی گوگل است (VOICE SEARCH) با استفاده از آن به راحتی می‌توانیم مطلب مورد نظر خود را بدون تایپ کردن و با صدا جستجو کنیم. این قابلیت در نسخه‌های جدید کروم به صورت پیش‌فرض فعال شده است اما چگونه و چطور آن را برای نسخه‌های قدیمی فعال کنیم؟ در این قسمت از مقاله ” آموزش جستوجوی صوتی گوگل” می‌خواهیم نحوه فعال سازی و غیر فعال کردن جستجوی صوتی گوگل به صورت دستی را آموزش دهیم.

مقاله مرتبط: سرچ حرفه ای در گوگل

فعال سازی سرچ صوتی گوگل

  • در قدم اول وارد مرورگر کروم می‌شویم. در قسمت بالا سمت راست سه نقطه عمودی را کلیک کرده تا تنظیمات نمایان شود. در این صفحه SETTING را بزنید تا وارد تنظیمات شوید.
  • در SETTING وارد گزینه SHOW ADVANCED شده .
  • سپس در قدم بعدی به بخش PRIVACY شده و گزینه Enable “Ok Google” to start a voice search را فعال کنیدو وارد HOME شوید.
  • بعد از رفتن به HOME علامت میکروفن را مشاهده خواهید کرد. بعد از این می‌توانید با زدن این میکروفن شروع به جستجو کنید.

مقاله برای والدین محترم که به دنبال قفل کودک گوگل هستند!

غیر فعال کردن جستوجوی صوتی گوگل

و اما به منظور مسدود کردن جستجوی صوتی گوگل لازم است همین مسیر را رفته و Enable “Ok Google” to start a voice search را غیر فعال کنید.

جستجوی صوتی آهنگ در گوگل

کاربرد جستجوی صوتی گوگل در سئو سایت

پس از آموزش روش فعال کردن جستوجوی صوتی گوگل، بد نیست بدانیم این امکان جذاب گوگل در سئو سایت هم تاثیری دارد؟ جستجوی صوتی گوگل تاثیر بسیاری بر توسعه محتوای سئو خواهد داشت در این سیستم به مفاهیم محتوا اهمیت بیشتری داده خواهد شد تا به تکرار بی هدف کلمه کلیدی! این سبب می‌شود تا کیفیت محتوا تولید شده بالارفته و تولید محتوا به سوی القای راحتر مفاهیم پیش خواهد رفت.

نحوه استفاده از جستجوی صوتی گوگل در گوشی موبایل

در زمان رانندگی اگر لازم شود چیز تایپ کنید بیسار سخت و خطرناک خواهد بود، در اینجاست که کاربرد جستجوی صوتی گوگل بیشتر به چشم خواهد آمد وقتی لازم است خیلی سریع چیزی را در اینترنت جستجو کنید اما همزمان در حال رانندگی هستید. وقتی نحوه فعال سازی جستجوی صوتی گوگل در گوشی موبایل را به درستی انجام داده باشید با برداشتن و گفتن عبارت مورد نظرتان به سرعت و بدون پرتی حواس از جاده، به محتوای مورد نظر خود خواهید رسید. لازم به ذکر است که این قابلیت برای گوشی‌های مدل جدید به صورت پیش فرض تعبیه شده است و نیازی به فعال سازی ندارد.

برای مشاهده قیمت adsl ضربه بزنید.

 

استفاده از voice search

تا این جا فهمیدیم که از گفتار برای عمل‌های مختلفی همچون جستجو، دریافت مسیر، ایجاد یادآوری و.. در یک دستگاه اندروید، ویندوز، IOSو…می‌توانیم استفاده کنیمبه طور مثال برای دیدن پیش بینی آب و هوای یک روز مشخص یا اینکه آیا فردا هوا بارانی است یا نه لازم است بگویید؛ «Hey Google, do I need an umbrella tomorrow?‎» این یعنی؛ هی گوگل آیا فردا به چتر نیاز خواهم داشت؟! لازم به یادآوری است که در بعضی از موارد باید بگویید OK GOOGLE

روش و نحوه فعال سازی سرچ صوتی گوگل در اندروید چیست؟

به منظور راه‌اندازی یک مکالمه مفید با گوشی اندروید خود لازم است تا در گام اول برنامه گوگل را باز کنید، در بالا سمت چپ صفحه باز شده روی نمایه‌ای که با اول حرف اسمتان نمایش داده می‌شود زده و وارد تنظیمات شوید، سپس در قسمت گفتار، در بخش  VOICE MATCH روی همین عبارت ضربه بزنید. OK GOOGLE را فعال کرده و خارج شوید، لازم به ذکر است در بعضی از برند‌های مختلف ممکن است به جای عبارت OK GOOGLE از دستیار GOOGLE استفاده شده باشد.

لازم است بدانید در بعضی از موارد وقتی با حساب Google Workspace for Education به سیستم وارد شوید ممکن است نتوانید OK GOOGLE را در گوشی خود روشن کنید زیرا در این موارد سرپرست تنظیمات لازم برای فعال کردن جستوجوی صوتی را خاموش کرده است. برای فعال کردن جستجوی صوتی گوگل لازم ایت با سرپرست خود تماس گرفته و جویای رفع مشکل شوید.

پس از روشن کردن OK GOOGLE لازم است تا پیام‌های google assistant یا همان دستيار گوگل را دنبال کنید تا با گفتن عبارت OK GOOGLE گوشی بتواند گفتار و صدای شما را تشخیص دهد.

یکی از ترفندهای جالب google assistant در گوشی اندروید استفاده از آن در زمان قفل بودن گوشی است. به این منظور لازم است مطمئن شوید تنظیمات دستیار در صفحه قفل روشن باشد.

سرچ صوتی گوگل چیست

ماهان نت

ماهان نت با ارائه خدمات اینترنت‌ پرسرعت و نسل جدید راه‌های ارتباطی و نیز ابزارهای جانبی لازم برای آنهابرای آنها؛ آماده است تا به هموطنان عزیز در جهت مدرنیزه کردن سیستم مودم و تجهیزات خود یاری رساند. در وبسایت معتبر گروه ماهان نت، از جدیدترین اخبار روز دنیای فناوری و اطلاعات باخبر خواهید شد. همکاران با تجربه و متبحر در علم ارتباطات در این شرکت آماده اند تا برای مشاوره با شما زمان بگذارند.

برای اطلاعات بیشتر پیج اینستاگرام ماهان نت را دنبال کنید.

سخن آخر

شاید بر ای شما هم پیش آمده باشد که ساعت‌ها درگیر تکرار و مرور یک قطعه آهنگ قدیمی شده‌باشدی و دوست‌دارید بدانید اسم آهنگ چه بود و چگونه باید ان را پیدا کنید. با این وجود که نه اسم آن آهنگ را یادتان است و نه خواننده آن را می‌شناسید. سرچ صوتی آهنگ در گوگل یکی از جذابترین امکانات این ابر قدرت دنیای مجازی است که در قالب جستجوی صوتی گوگل در اختیار کاربران خود قرار داده است تا به جای تایپ کردن تنها از طریق میکروفون با دستيار گوگل ارتباط صوتی برقرار کند و اصطلاحا VOICE SEARCH انجام گیرد. در این مقاله با شما از تاریخچه پیدایش GOOGLE ASSISTANT  گفتیم و سعی کردیم برای آن دسته از دوستان که با این قابلیت گوگل کروم آشنا نیستند آن را موشکافی و کشف رمز کنیم.

سوالات پر تکرار

  • جستوجوی صوتی آهنگ در گوگل کروم چگونه است؟

یکی از کاربردی‌ترین امکانات گوگل سرچ یا جستجوی صوتی گوگل است. با این ویژگی می‌توانید در عوض تایپ کردن و تنها از طریق گفتار انگلیسی سرچ خود را انجام دهید. لازم است بدانید جستوجوی صوتی فارسی در گوگل کروم امکان پذیر نیست زیرا از این زبان پشتیبانی نمی‌کند.

  • آیا کسی با جستجوی صوتی گوگل یا همان voice search آشنا هست؟

بنا به گزارش آماری حدود 70 درصد از کاربران آنلاین در کل دنیا برای سرچ‌های اینترنتی خود از جستجوی صوتی گوگل استفاده می‌کنند.

  • آیا سئو مطالب یک وبسایت در جستجوی صوتی گوگلتاثیری دارد؟

بله بسیار تاثیر دارد . اگر در هنگام بهینه سازی مطالب وبسایت خود، آنها را برای سرچ ویس در گوگل بهینه نکنید امکان دارد مطالب وبسایت شما به صورت مطلوب به کاربران نمایش داده نشود

3.5/5 (2 نظر)