آیا امواج مودم و تلفن‌های بی‌سیم باهم تداخل دارند؟

با پیشرفت تکنولوژی، کاربرد ارتباطات بی‌سیم هر روز در حال افزایش است. ارتباطات بی‌سیم در انواع فرکانس‌ها صورت می‌گیرد و هر دستگاه نیز، از یک نوع فرکانس استفاده می‌کند. اما نکته مهم این‌جاست که گاهی این فرکانس‌ها از هم متمایز نمی‌شوند و ممکن است فرکانس‌های دستگاه‌های موجود در یک محل، باهم یکسان باشد و اختلالات رادیویی ایجاد کند.

تلفن‌های بی‌سیم از انواع فرکانس‌ها استفاده می‌کنند که اگر نگاهی به تاریخچه آن‌ها بیندازیم می‌بینیم که از ۱٫۷ مگاهرتز تا ۵٫۸ گیگاهرتز استفاده می‌کنند.

  • ۷ مگاهرتز
  • ۲۷ مگاهرتز
  • ۴۳ تا ۵۰ مگاهرتز (۱۹۸۴میلادی)
  • ۹۰۰ مگاهرتز (۱۹۹۳ میلادی)
  • ۹ گیگاهرتز (۱۸۸۰ تا ۱۹۳۰ میلادی)
  • ۴ گیگاهرتز (۱۹۹۸ میلادی)
  • ۸ گیگاهرتز (۲۰۰۳ میلادی)

البته تلفن‌هایی که از فرکانس ۱٫۷ مگاهرتز استفاده می‌کردند، اولین تلفن‌های بی‌سیم بودند که آنتن‌های تلسکوپی داشتند. از ویژگی‌های فرکانس ۴۳ تا ۵۰ مگاهرتزی این بود که آنتن‌های کوچک‌تری داشتند و امکان انتخاب خودکار کانال رادیویی برای آن‌ها فراهم بود. تلفن‌هایی که از فرکانس ۹۰۰ مگاهرتزی استفاده می کنند، هنوز هم در بازار موجود بوده و به فروش می‌رسند. گفتنی است که این تلفن‌ها در دو نوع آنالوگ و دیجیتال عرضه می‌شوند و نسبت به انواع پیشین، مقاومت بیشتری به اختلالات رادیویی نشان می‌دهند.

اما تلفن‌های بی‌سیم که امروز در بازار وجود داشته و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، فرکانس‌های ۹۰۰ مگاهرتز تا ۵٫۸ گیگاهرتز را تشکیل می‌دهند. این فرکانس‌ها نسبت به سایر فرکانس‌های ذکر شده از امنیت بالاتر و اختلالات کمتری برخوردار هستند. اغلب تلفن‌های بی‌سیمی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند، دیجیتال هستند و از کیفیت صدای بالایی برخوردارند. اما فرکانسی که در این تلفن‌های باکیفیت استفاده می شود، تنها مختص این‌ها نیست و دستگاه‌هایی نظیر مایکروویو، بلوتوث و اتصالات وای‌فای نیز از همین فرکانس ۹۰۰ مگاهرتزی تا ۲٫۴ گیگاهرتزی استفاده می‌کنند. درنتیجه اگر تلفن‌ بی‌سیم در مجاورت با این دستگاه‌ها قرار بگیرد، احتمال شنیده شدن نویز و اختلالات رادیویی وجود دارد.

تجربه استفاده از اینترنت پرسرعت با اینترنت td lte ماهان نت امکان پذیر است.

گاهی ممکن است تداخل فرکانس تلفن بی‌سیم و مودم وای‌فای موجب قطع کامل امواج Wi-Fi شود. یکی از راه‌حل هایی که توصیه می‌شود استفاده از تلفن‌های بی‌سیم با فرکانس ۱٫۹ گیگاهرتز است که تداخل کمتری دارند و راه دیگر، تغییر فرکانس مودم در صورت امکان است. اگر هم واقعا خسته‌ شده‌اید، می‌توانید از تلفن‌های سیم‌دار استفاده کنید تا هیچ‌ یک از این مشکلات رخ ندهد.

 

0/5 (0 نظر)