آیا می‌دانید تفاوت ۴G و LTE چیست؟

این روزها تقریباً همه ما دو کلمه ۴G و LTE را به دفعات در تبلیغات اپراتورها و شبکه‌های موبایل شنیده ایم. این دو کلمه انقدر به گوش‌مان آشنا هستند که حتی از خود نمی پرسیم چه تفاوتی باهم دارند. اما در این میان افرادی هم هستند که این دو واژه را یکسان می‌دانند و به‌جای هم به‌کار می‌برند، که متاسفانه این اتفاق بین متخصصان و کارشناسان کامپیوتر و مخابرات نیز دیده شده است.

وقتی صحبت از ۴G می‌شود، یعنی نسل چهارم شبکه‌های موبایل و یا چهارمین نسل از فناوری‌های ارتباط موبایل. کلمه G نیز به معنای نسل است که از (Generation) گرفته شده است. اما LTE (Long Term Evolution) یک نسل از شبکه‌های موبایل محسوب نمی‌شود. اما این‌ها چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

ماهان‌نت در این مطلب قصد دارد به معرفی و بیان تفاوت‌های اینترنت ۴G و LTE بپردازد.

تفاوت 4G و LTE چیست؟

۴G چیست؟

سال ۲۰۰۸، موسسه ITU-R استاندارد ۴G را ثبت کرد. در استاندارد ۴G، حداکثر سرعت انتقال اطلاعات روی شبکه‌های موبایل به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد، اما در دستگاه‌هایی مانند Hotspot موبایل این سرعت یک گیگابیت بر ثانیه است. البته در سال ۲۰۰۸، چنین استانداردی کمی دور از ذهن به‌نظر می‌رسید. اگرچه ابتدا این هدف به نظر سخت و دراز مدت بود، اما به‌زودی زیرساخت‌های مخابراتی شبکه پیشرفت کردند و فناوری های ارتباطی جهش پیدا کردند. عرضه‌کنندگان شبکه‌های ۳G به سرعت 4G را راه‌اندازی کردند که حداکثر سرعت آن برابر با ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه روی گوشی‌های موبایل است.

 LTE چیست؟

همان طور که قبل‌تر نیز اشاره کردیم، LTE مخفف Long Term Evolution است. درنتیجه این فناوری یک استاندازد و نسل مجزای شبکه‌های موبایل نیست، بلکه شاخه‌ای از ۴G است. وقتی علامت ۴G در بالای صفحه نمایش موبایل به چشم می‌خورد، به این معنا نیست که واقعا از یک شبکه ۴G استفاده می‌کنیم، بلکه زمانی‌که استاندارد ۴G تصویب شد، بیشتر ارائه‌دهندگان سرویس موبایل با پول دادن به شرکت‌های سازنده موبایل، ۴G را وارد مشخصات پشتیبانی محصول کردند تا روی صفحه‌نمایش نشان داده شود. همین‌جا بود که ۴G از مسیر اصلی خود منحرف شد. اما تنظیم‌کنندگان استانداردهای امریکا برای تفاوت بین ۴G تقلبی از ۴G واقعی، LTE را تعریف کردند که به معنای تکامل در بلندمدت است.

درنتیجه زمانی‌که روی یک دستگاه برچسب LTE قرار می‌گیرد در مقایسه با ۴G به این معنی است که نسبت به ۳G بهبود یافته و سرعت بیشتری دارد.

اینترنت TD-LTE

TD-LTE، نسل چهارم اینترنت ثابت است که در مقایسه با نسل‌های پیشین اینترنت از سرعت و کیفیت بالاتری برخوردار است.

TD-LTE فاقد محدودیت‌های مکانی است و بدون نیاز به خط تلفن ثابت، در هر جایی (که تحت پوشش این سرویس باشد) قابل استفاده است. این تکنولوژی جدید، از پایداری بالایی در آپلود و دانلود بهره برده است.

چند مورد از ویژگی‌های TD-LTE که برای هرکاربری جذاب است:

سرعت بالا – درنتیجه می‌توانید به راحتی فیلم دانلود کنید

پایداری بالا و پینگ پایین – از بازی‌های آنلاین در هر مکان و زمانی لذت ببرید

استفاده همزمان چند کاربر – حالا به‌راحتی همراه با اعضای خانواده یا همکاران‌تان به وای‌فای متصل شوید و از اینترنت پرسرعت بهره‌ ببرید

صرفه‌جویی در مصرف باتری موبایل – دیگر شارژ باتری موبایل شما مثل اینترنت خط به سرعت تمام نمی شود

کاهش هزینه‌ها – هزینه‌های TD-LTE به نسبت سرعت بالایی که دارد بسیار کم‌تر از سایر سرویس‌های اینترنت پرسرعت است

برای دریافت اطلاعات بیشتر درخصوص مناطق تحت پوشش TD-LTE ماهان نت، طرح‌ها و تعرفه‌ها و همچنین ثبت‌نام، به صفحه‌های موردنظر هرکدام در سایت مراجعه نمایید و یا با شماره تلفن‌ 021-87277 یا شماره سراسری 1514 تماس حاصل فرمایید.

فرم تماس

جهت دریافت خدمات اینترنتی و کسب اطلاعات بیشتر، فرم زیر را تکمیل فرمایید. کارشناسان ماهان‌نت در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.
خلاصه
تفاوت ۴G و LTE چیست؟
مقاله
تفاوت ۴G و LTE چیست؟
توضیحات
تفاوت 4G و LTE چیست؟ اینترنت 4G به معنای نسل چهارم از اینترنت موبایل است. اما بیشتر ارائه‌دهندگان سرویس موبایل با پول دادن به شرکت‌های سازنده موبایل 4G
نویسنده
نام ناشر
ماهان نت
لوگو ناشر