آیا می‌دانید تفاوت وای-فای و لای-فای در چیست؟

با ورود «وای‌-فای» به دنیای آنلاین، دسترسی ما به اینترنت بسیار راحت‌تر و بهتر شده است. اما به‌تازگی تکنولوژی جدیدی به‌نام «لای-فای» توسعه یافته که با استفاده از طیف نورمرئی، سرعتی ۱۰۰ برابر سرعت وای-فای ارائه می‌نماید. سرعت این تکنولوژی در شرایط آزمایشگاهی به ۲۲۴ گیگابایت برثانیه نیز رسیده است. لای-فای مثل وای-فای از لامپ‌های رشته‌ای استفاده نمی‌کند. درعوض از لامپ‌های LED بهره می‌برد که سرعت بالایی دارد و درحین انتقال داده، به روشنایی نیز ادامه می‌دهد. این تکنولوژی جدید، از نظر مصرف انرژی نیز کارآمدتر از وای-فای است که به دکل‌های پرهزینه نیاز دارد. شرکت Velmenni، ادعا کرده که بعد از دستیابی به این فناوری، آن را در محیط‌های صنعتی نیز مورد بررسی و  آزمایش قرار داده و تاکنون سرعت ۱ گیگابیت برثانیه را نیز تست کرده است.

کاربردها

لای-فای در سرعت اتصال بی‌سیم تغییری شگرف ایجاد خواهد کرد و نوید پایان تراکم ترافیک اینترنت را می‌دهد. با چنین سرعتی، دانلود یک فیلم HD به تنها چندثانیه زمان نیاز خواهد داشت.

یکی از استفاده‌های این تکنولوژی در هوشمندسازی خانه است و سرعت را درکسری از ثانیه انتقال می‌دهد. در آینده لامپ‌های منزل می‌توانند دوعملکرد داشته باشند؛ تامین روشنایی اتاق و ایجاد شبکه داخلی، برای اتصال لوازم هوشمند به یکدیگر. با این تکنولوژی دیگر نگران آنتن‌دهی مودم‌های بی‌سیم نخواهید بود و درهر مکانی که لامپی روشن باشد می‌توانید از اینترنت استفاده کنید.

نقاط ضعف

اما علی‌رغم تمام مزایایی که لای-فای دارد، به‌نظر نمی‌رسد به زودی جایگزین اتصال وای-فای شود. چرا که نور از دیوار نفوذ نمی‌کند و درنتیجه تنها زمانی‌که مسیر دید با دستگاه گیرنده داشته باشد، عمل خواهد کرد. این محدودیت در برابر وای-فای که هرکجای ساختمان که باشید، متصل هستید، نقطه ضعف بزرگی به حساب می‌آید. اما سرعت بالای لای-فای و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، موجب شده که علاقه‌مندان بسیاری را به خود جذب کند. البته گفتنی است، همین موضوع که نور نمی‌تواند از دیوارها عبور کند، امنیت بیشتری را برای لای-فای به‌وجود آورده است.