برای جلوگیری از ویروسی شدن سیستم‌تان، حتماً روی آن برنامه‌های معتبر آنتی‌ویروس نصب کنید. اما چه آنتی‌ویروس داشته باشید و چه نداشته باشید، راه‌کارهایی نیز برای جلوگیری از ویروسی شدن وجود دارد که به شما معرفی می‌کنیم.

با کمی آموزش، می‌توانید آسیب‌های ویروس‌ها و بدافزارها را کاهش دهید و از مرور و جستجو در اینترنت لذت ببرید.

۱-  نسبت به کلیدها جعلی دانلود آگاه باشید

این کلیدها را هرجایی ممکن است ببینید، اما معمولاً در صفحات دانلود ظاهر می‌شوند. هرچقدر هم از اعتبار و امنیت آن سایت مطمئن باشید، بازهم ممکن است که با چنین کلیدهایی که شما را به دانلود فایل موردنظرتان هدایت نمی‌کند مواجه شوید. نتیجه آن هم دانلود فایلی (مثل بدافزارها) می‌شود که شما قصد دانلود آن را نداشته‌اید.

درهرصورت به‌منظور اطمینان از دانلود خود، موارد زیر را بررسی کنید:

  • آیا قبلاً از این سایت استفاده کرده‌اید؟
  • آیا به این سایت اطمینان دارید؟
  • آیا از شما درخواست انتخاب مسیر دانلود کرد؟
  • آیا نوع و سایز فونت این قسمت، با سایر بخش‌های سایت هماهنگی دارد؟

۲- از یک مرورگر امن استفاده کنید

مثلاً نسخه قدیمی اینترنت اکسپلورر این روزها اصلاً امنیت ندارد. البته نسخه قدیمی هیچ‌کدام از مرورگرها امنیت ندارد. این برنامه‌ها به‌طور منظم و به‌منظور حفظ و بهبود امنیت برنامه، توسط شرکت تولید کننده به‌روز می‌شوند. برای انجام خریدهای آنلاین و استفاده از بانکداری اینترنتی حتماً نکات امنیتی را باید رعایت کنید.

۳- به پاپ‌آپ‌ها توجه نکنید

اگر پاپ آپ امنیتی از طرف خود آنتی‌ویروس شما ارسال شده، آن را باز کنید. در غیر این‌صورت تمام پاپ‌آپ‌هایی که روی مرورگر باز می‌شوند را نادیده بگیرید. گاهی حتی کلیدهای ضرب‌در نیز جعلی هستند و صفحه را نمی‌بندند بلکه پنجره جدیدی باز می‌کنند.

برای مثال ممکن است پبغام آنتی‌ویروس دریافت کنید، درصورتی‌که هیچ آنتی‌ویروسی هم روی سیستم شما نصب نیست. مراقب این پاپ‌آپ‌ها باشید.

۴-  سایت‌های تورنت را باز نکنید

سایت‌های تورنت از دو نوع عمومی و خصوصی تشکیل می‌شوند. اگرچه از طریق مرورگر می‌توانید به هر دوی این‌ها دسترسی پیدا کنید، اما معمولاً برای ورود به سایت‌های خصوصی نیاز به یک نام‌کاربری و رمزعبور دارید تا حساب کاربری شما ایجاد شود. در سایت‌های عمومی تورنت، که در دسترسی آپلود فایل‌های همه افراد است، احتمال ورود تروژان‌ها، بدافزارها، کرم و ویروس را به سیستم شما افزایش می‌دهد. درنتیجه بهتر است از سایت‌های عمومی تورنت استفاده نکنید.

۵-  پیوست‌های ایمیل‌تان را دانلود نکنید

ایمیل‌ها از بهترین اهداف برای حمله کرم‌ها و ویروس‌ها، هستند. ابتدا به ارسال کننده ایمیل توجه کنید، اگر آن شخص را نمی‌شناسید، پیوست ایمیل  او را اصلاً باز نکنید. اما اگر حتی دوست یا خانواده شما برای‌تان ایمیلی ارسال کرد، بهتر است به نام فایل پیوست شده توجه کنید. همچنین ایمیل‌هایی که به افراد زیادی به جز شما فرستاده شده را بهتر است باز نکنید.

۶-  فقط اپلیکیشن‌های معتبر را دانلود کنید

سایت‌هایی که برنامه‌ برای دانلود گذاشته‌‌اند بسیار دردسرزا هستند. بسیاری از این سایت‌ها به تروجان‌ها و بدافزارها آلوده هستند. درنتیجه اگر می‌خواهید برنامه خاصی را دانلود کنید، بهتر است به وبسایت‌های اصلی ارائه‌دهنده همان برنامه‌ها رجوع کنید.

و تنها در این صورت است که می‌توانید به‌روزترین نسخه برنامه را دانلود کنید.

۷-  تمام فایل‌ها و حتی فلش و هارد جدید را اسکن کنید

درنهایت نیز، هر دستگاه خارجی که به سیستم شما متصل شد، باید اسکن شود. تمام اطلاعات و فایل‌هایی که به‌ازگی دانلود کرده‌اید، فلش، هارد اکسترنال، گوشی‌های موبایل و غیره را پیش از باز کردن، ابتدا اسکن کنید.

منبع: makeuseof

 

0/5 (0 نظر)