تمام مشکلات امنیتی روترها توسط کاربران قابل حل شدن نیستند، اما فعالیت‌های بسیاری وجود دارد که می‌تواند از بروز آسیب‌ها و حملات جلوگیری کند.

برای بسیاری از مردم، مودم و روتر اینترنت، یکی از مهم‌ترین وسایل الکترونیکی در منزل است. این ابزار می‌تواند به تمام گجت‌های موجود در خانه متصل شده و آن‌ها را به یکدیگر و به جهان مرتبط کند. از همین‌رو مودم‌های خانگی می‌توانند بهترین هدف نفوذ هکرها باشند.

متاسفانه بیشتر کاربران و شرکت‌ها، روی تنظیمات مودم خود به‌درستی کار نمی‌کنند و خطر نفوذ هکرها را بیش از پیش افزایش می‌دهند. مودم‌ها نیز مانند سایر گجت‌های موجود در دنیای فناوری، باگ‌های امنیتی بسیاری دارند. با ماهان‌نت در معرفی چگونگی ایمن کردن شبکه‌خانگی و مودم‌ها همراه باشید.

از مودم‌های بی‌نام و نشان استفاده نکنید

مودم‌های بی‌نام و نشان بسیاری در بازار وجود دارد. این مودم‌ها ازلحاظ امنیتی در مقایسه با مودم‌های معتبر بسیار ضعیف‌تر هستند. درنتیجه بهتر است مودم‌ خود را از شرکت‌های معتبر تهیه کنید.

رمزعبور ورود به ‌تنظیمات را تغییر دهید

تمام مودم‌ها یک رمزعبور پیش‌فرض برای ورود به تنظیمات دارند که اغلب بدون تغییر از آن استفاده می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود که هکرها به‌سادگی به مودم نفوذ پیدا کنند. درنتیجه اولین کاری که بعد از راه‌اندازی مودم انجام می‌دهید، باید تغییر رمزعبور پیش‌فرض ورود به تنظیمات باشد.

دسترسی به تنظیمات مودم از طریق اینترنت را قطع کنید

دسترسی به تنظیمات مودم از طریق اینترنت ثابت adsl برای بیشتر کاربران بی‌استفاده است. درنتیجه بهتر است Remote Management را غیرفعال کرده و یا با راه‌اندازی VPN، دسترسی به شبکه داخلی را ایمن کنید.

IPهایی که می‌توانند به تنظیمات مودم دسترسی داشته باشند را محدود کنید

اگر مودم شما این امکان را داشته باشد، بهتر است مودم را طوری تنظیم کنید که تنها یک IP به تنظیمات مودم دسترسی داشته باشد. درنتیجه برای دسترسی به تنظیمات مودم، باید آن IP را به‌صورت دستی وارد کنید. و اگر کسی از آن آی‌پی اطلاع نداشته باشد، نمی‌تواند وارد تنظیمات سیستم شود.

برای تغییر تنظیمات مودم، از حالت Incognito مرورگر استفاده کنید

در زمان استفاده از مرورگر برای ورود به تنظیمات مودم، از حالت incognito یا Private در مرورگر استفاده کنید تاردپایی از شما نماند. همچنین به‌یاد داشته باشید که بهتر است نام‌کاربری و رمزعبور ورود به تنظیمات را ذخیره نکنید.

آدرس IP مودم را تغییر دهید

تمام مودم‌ها یک آدرس پیش‌فرض برای ورود به تنظیمات دارند که معمولا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ است. برای بهبود امنیت دستگاه، بهتر است آدرس پیش‌فرض دسترسی به تنظیمات را تغییر دهید.

WPS را غیرفعال کنید

WPS کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قابلیت از طریق کلیدی که در قسمت پشت یا زیر مودم قرار دارد و یا با استفاده از عبارتی که زیرمودم نوشته شده، امکان برقراری ارتباط با گجت‌ها را بدون نیاز به رمزعبور، فراهم می‌کند. اگر مودم شما از WPS پشتیبانی می‌کند، بهتر است این قابلیت غیرفعال شود.

  Firmware مودم را به‌روزرسانی کنید

برخی مودم‌ها به‌روزرسانی مودم را دراختیار کاربر می‌گذارند، اما برخی دیگر، این امکان را به‌صورت چک کردن دستی برای کاربر ممکن می‌کنند. ولی مودم‌هایی نیز هستند که هیچ‌کدام از این امکانات را نداشته و باید نام و مدل مودم را در سایت تولید کننده دستگاه جستجو کنید، تا به جست‌جوی فرم‌ویر، بپردازید.

0/5 (0 نظر)