یادگیری تعاملی یک رویکرد عملی با تمرکز بر مشارکت است که برای جلب توجه یادگیرنده به ایجاد تجربه موثرتر و کارآمدتر طراحی شده است. ظهور تکنولوژی و گیمیفیکیشن در آموزش، ویژگی‌های آموزشی یک تجربه یادگیری را می‌گیرد و مشارکت فعال یادگیرنده را می‌طلبد. 74 درصد از معلمان از یادگیری مبتنی بر بازی دیجیتال برای تقویت یا همراهی دروس استفاده می‌کنند.

یادگیری مبتنی بر بازی دیجیتال در دستگاه‌های مختلف برای کودکان، از کنسول‌های بازی گرفته تا کامپیوتر‌ها، تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند امکان‌پذیر است. شبکه‌های نسل بعدی 5G و اینترنت پرسرعت می‌توانند سرعت‌های سریع‌تر و عملکرد کلی بهتری نسبت به 4G LTE ارائه دهند و مزایای بالقوه‌ای برای کسانی دارند که دوست دارند به صورت مشترک یا در حال حرکت بازی کنند یا بیاموزند. تحقیقات در مورد این که بازی‌های ویدیویی چگونه بر مغز تأثیر می‌گذارند، فواید متعددی برای سلامت انسان دارد و همچنین بیان می‌کند که «بازی‌های ویدیویی می‌توانند به عنوان معلم عمل کنند». تجربه نشان داده است که بازی‌های مختلف با اهداف مختلف باعث بهبود آمادگی جسمانی، بهبود رفتار اجتماعی و حتی تغییر و سود برای شناخت و ذهن می‌شوند.

بازی‌های بی‌شماری برای والدینی وجود دارد که به دنبال بهینه‌سازی یادگیری فرزندشان از طریق گرایش‌های آموزشی-فناوری هستند. از سواد مالی و فنی گرفته تا مهارت‌های اولیه خواندن و نوشتن، از هنر و علوم تا تقویت رشد شناختی، این مطلب بهبررسی بازی‌های آموزشی را برای کودکان خردسال تا دانش‌آموزان راهنمایی ارائه می‌کند. با ما همراه باشید.

بازی های ویدیویی آموزشی ریاضی و یادگیری دخل و خرج

رشد اولیه مهارت‌های ریاضی به اندازه خواندن ضروری است و ممکن است پیش‌بینی‌کننده موفقیت تحصیلی باشد. یادگیری ریاضی اولیه فراتر از به خاطر سپردن اعداد و شمارش به یادگیری متنی اندازه گیری، ترتیب، حساب، زبان فضا و الگوها است. بازی‌های ریاضی دیجیتال راهی مؤثر برای والدین است تا ریاضیات را وارد برنامه‌های روزمره و سرگرمی کنند.

در کنار یادگیری مفاهیم اساسی ریاضی، سواد مالی نیز برای آموزش دوران کودکی ضروری است. بسیاری از مفاهیم سواد مالی را می‌توان به عنوان دانش اساسی یاد گرفت و به کار برد که بعداً می‌تواند در طول تمرینات و آموزش در کلاس درس و همچنین یادگیری مالی در خانه بر اساس آن‌ها ساخته شود. منابع زیر را برای بازی‌های آموزشی دیجیتالی ریاضی و آموزش مالی و پول در نظر بگیرید.

خرید اینترنت ADSL

 

 • PBS Kids: کتابخانه‌ای از بازی‌های ریاضی رایگان را ارائه می‌دهد که به صورت آنلاین و در چندین دستگاه موجود است. بسیاری از بازی‌های موجود برای کودکان پیش دبستانی تا ابتدایی طراحی شده‌اند. هر بازی بر یادگیری یک مفهوم خاص از جمله شمارش، درک شکل‌ها، اندازه‌گیری، مرتب‌سازی، شناسایی و موارد دیگر تمرکز دارد.
 • MathGameTime: وب‌سایتی است که بازی‌های آنلاین رایگان را برای کودکان از کلاس هفتم در همه دستگاه‌ها در دسترس قرار می‌دهد. بازی‌ها در مفاهیم مختلف از جمع و تفریق اولیه تا یادگیری حل معادلات پیچیده در حین ایجاد منطق و مهارت‌های تفکر انتقادی متفاوت هستند.
 • Moose Math by Duck Duck Moose: یک برنامه قابل دانلود است که در Google Play و همچنین فروشگاه App Apple در دسترس است. این بازی برای زبان‌آموزان 2 تا 7 ساله با چندین فعالیت متنوع طراحی شده است که بر درک اعداد، شمارش، جمع و تفریق، هندسه و اندازه‌گیری تمرکز دارد.
 • FunBrain Math Zone: وب سایتی است که بازی‌های ریاضی رایگان برای دانش آموزان کلاس هشتم دارد. بازی‌ها به صورت آنلاین و در همه دستگاه‌ها قابل دسترسی هستند.
 • com: بازی‌های ریاضی آموزش نحوه مدیریت پول را به صورت رایگان برای والدینی ارائه می‌دهد که در وب سایت ثبت نام می کنند. بازی‌های موجود برای گروه های سنی ابتدایی خاص هدف قرار می‌گیرند. بازی‌ها شامل شناسایی و یادگیری نحوه سفارش سکه بر اساس ارزش و همچنین نحوه شمارش و مبادله پول از طریق خرید صوری است.
 • MathGames: یک وب‌سایت است که بازی‌های مربوط سواد مالی را در قالب طرح درس برای بچه‌های کلاس دوم تا هفتم ارائه می‌دهد. بازی های ویدیویی آموزشی اصلی به صورت رایگان با اتصال به اینترنت در دسترس هستند، اما والدین باید برای بازی‌های پریمیوم و بدون آگهی هزینه پرداخت کنند.
 • com: یک بازی در این سایت به نام Peter Pig’s Money Counter وجود دارد. این بازی رایگان، برای دستگاه‌های اندروید و اپل قابل دانلود می باشد. این بازی کودکان 5 تا 8 ساله را هدف قرار می‌دهد و به عنوان یک بازی تعاملی عمل می‌کند که به کودکان می‌آموزد چگونه پول مجازی را شناسایی کنند، بشمارند، پس انداز کنند و در حین یادگیری اطلاعات در مورد دلار، پول را به صورت مجازی خرج کنند.

بازی های ویدیویی آموزشی علم و فناوری

 • تقاضا برای مشاغل مرتبط با STEM (مشاغل مربوط به علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) به سرعت در حال رشد است و تنها 78 درصد از فارغ‌التحصیلان دبیرستان معیار آمادگی برای دوره‌های پایه کالج را دارند. مشاغل STEM در تمام سطوح تحصیلی بین 12 تا 30 درصد در زمینه‌های غیر STEM درآمد کسب می کنند. آموزش STEM برای نیروی کار آینده بسیار مهم است و مفاهیم و کاربردهای STEM را می‌توان به یادگیرندگان جوان آموزش داد و مورد مطالعه قرار داد. بازی های ویدیویی آموزشی زیر را در نظر بگیرید که کودکان می توانند از آنها برای یادگیری مفاهیم اساسی علم و فناوری استفاده کنند.
 • PBS: یک کتابخانه رایگان از بازی‌های علمی را برای کودکان مقطع پیش‌دبستانی تا دبستان را ارائه می‌دهد. بازی‌ها از طریق وب سایت در دسترس هستند و می‌توان از این وبسایت با دستگاهی استفاده کرد که به اینترنت دسترسی دارد.
 • Thinkrolls: یک بازی برای اندروید، آی پد، آیفون و کیندل فایر است. خرید بازی برای دانلود هزینه کمی دارد. بازی بر روی تفکر انتقادی متمرکز است و علوم و فیزیک را برای کودکان پیش دبستانی تا کلاس دوم آموزش می‌دهد.
 • Crazy Gears: یک بازی با مضمون STEM است که علوم را از طریق تفکر انتقادی آموزش می دهد. Crazy Gears برای iPad، iPhone و iPod Touch با هزینه کم در دسترس است و بر روی آموزش کودکان از مهدکودک تا کلاس سوم متمرکز است.
 • Simple Machines by Tinybop: یک برنامه با هزینه اندک برای Android، iPad، iPhone و iPod touch است. این برنامه یادگیری مبتنی بر بازی با استفاده از خلاقیت و تفکر انتقادی، شیوه‌های مهندسی اولیه NGSS را برای کودکان در مهدکودک تا کلاس پنجم آموزش می‌دهد.
 • وب سایت NASA Kids Club: انواع بازی‌ها و فعالیت‌های علمی رایگان را برای کودکان خردسال ارائه می‌دهد. بازی‌های آنلاین، برنامه‌ها و فعالیت‌های آموزشی مختلفی برای آموزش کودکان در مورد فضا، علم و فناوری دارد.
 • ScienceGameCenter: میزبان انواع بازی های علمی رایگان و پولی برای دانش آموزان دبستانی و راهنمایی است.
 • Bobo Explores Light: یک بازی پولی در دسترس برای iPad است که بر آموزش دانش آموزان کلاس دوم تا ششم در مورد مفاهیم مختلف علمی متمرکز است. این بازی خلاقیت و تفکر انتقادی را با خواندن، ویدیوها و بازی‌های تعاملی ارتقا می‌دهد که همگی توسط یک آواتار روباتی دوست‌داشتنی هدایت می‌شوند.

خواندن، نوشتن و تایپ بازی‌های ویدیویی

توسعه مهارت های خواندن، نوشتن و تایپ برای کودکان خردسال ضروری است. این را می توان با تقویت مهارت های سواد آموزی اولیه و ترویج نوشتن اضطراری، گسترش دایره لغات و آشنایی با اشکال و صداهای حروف انجام داد. در حالی که برخی از کودکان بسیار خردسال ممکن است هنوز مهارت های حرکتی برای یادگیری مهارتإهای تایپ را نداشته باشند، دانش آموزان خردسال ابتدایی ممکن است از تمرین و یادگیری ضروری تایپ بهره‌مند شوند.

 • com: این وبسایت بازی‌های سواد خواندن و نوشتن را ارائه می دهد که بر سواد اولیه مانند نوشتن حروف، درک تصویر، برقراری ارتباط از طریق نمادها، یادگیری الفبا و موضوعات پیچیده‌تر برای دانش آموزان ابتدایی تمرکز دارد. این بازی‌ها به صورت آنلاین از طریق وب سایت در هر دستگاهی که می‌تواند از طریق اینترنت به صفحه دسترسی داشته باشد، به صورت رایگان در دسترس هستند.
 • com همچنین بازی های ویدیویی آموزشی مخصوص تایپ را ارائه می دهد که به صورت رایگان از طریق وب سایت آنها در دسترس هستند. این بازی‌های تایپ بر اساس سن از کلاس‌های اول تا پنجم طبقه‌بندی می‌شوند.
 • The Typing Club Jungle Junior: یک بازی تایپ برای کودکان پیش دبستانی و مقاطع بالاتر است. این بازی تعاملی از فیلم‌ها و همچنین بازی‌ها و فعالیت‌های تعاملی برای آموزش تشخیص الفبا و مهارت و آشنایی با صفحه کلید استفاده می‌کند.
 • PBS Kids: این وبسایت بازی‌های مخصوص خواندن را برای کودکان خردسال و ابتدایی ارائه می‌دهد. این بازی‌ها رایگان هستند و برای استفاده در دستگاه‌هایی که به اینترنت متصلند، در دسترس هستند. تمرکز مهارت هر بازی منحصر به فرد است و ممکن است شامل داستان سرایی خلاقانه، املا، انتخاب ماجراجویی، قافیه و بازی‌های جستجوی کلمه باشد.
 • Starfall: بازی‌های آنلاین رایگان را برای دستگاه‌هایی ارائه می‌دهد که به اینترنت متصل می‌شوند. والدین می‌توانند برای عضویت با کم‌ترین هزینه، از بازی‌ها و محتوای اضافی استفاده کنند. بازی‌ها بر اساس تناسب سنی و تأکید بر آگاهی صداشناسی، آوازهای متوالی منظم و کلمات رایج با نشانه‌های سمعی و بصری و گیم‌پلی تعاملی سازماندهی می‌شوند.
 • org: بازی‌های رایگان را برای توسعه اولیه ارائه می‌دهد، از جمله بازی‌هایی که بر خواندن ماجراجویی‌ها، تشخیص حروف، قافیه و موارد دیگر تمرکز دارند. بسیاری از بازی ها به زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی با بیش از 30 لغت در دسترس هستند. بازی‌ها با هر دستگاهی به کمک اتصال به اینترنت در دسترس هستند.
 • com: انواع بازی‌های آموزش تایپ را به صورت رایگان ارائه می‌دهد. می توانید یک حساب کاربری رایگان با وب سایت ایجاد کنید که به شما این امکان را می‌دهد تا پیشرفت خود را در طول زمان پیگیری کنید. بازی‌ها از نظر میزان سختی متفاوت هستند، بعضی از آنها مرحله اول مقطع ابتدایی را هدف قرار می‌دهند و برخی دیگر سرعت و سواد را توسعه می‌دهند.

بازی‌های ویدئویی تاریخ، جغرافیا و مطالعات اجتماعی

بازی‌های تاریخ، جغرافیا و مطالعات اجتماعی اصول اولیه مردم، فرهنگ‌ها و محیط‌ها را به کودکان آموزش می‌دهند. یادگیری در مورد تاریخ و مطالعات اجتماعی برای یادگیرندگانی که در مراحل ابتدایی هستند، برای تشویق مشارکت و فراگیری مهم است. جغرافیا برای کودکان خردسال نه تنها برای یادگیری درک و شناسایی محیط اطراف آن‌ها مهم است، بلکه نقش مهمی در رشد آگاهی کودک از ارتباط انسان و محیط دارد. بازی‌های دیجیتال زیر به یادگیری تاریخ، جغرافیا و مطالعات اجتماعی کمک بسزایی می‌کنند.

 • PBS Kids: این وبسایت بازی‌های مطالعات اجتماعی را ارائه می‌دهد که به صورت رایگان در دسترس است و با هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارد سازگار است. این بازی‌ها برای بچه‌های مقطع پیش‌دبستانی تا کلاس ششم مناسب است و به آنها کمک می‌کند تا با سفر به شهرهای مختلف، یادگیری در مورد سفر و تعطیلات و غذاهای مختلف و جستجوی اشیای پنهان، جهان را کشف کنند.
 • Primary Games Social Studies Games مجموعه‌ای از مطالعات اجتماعی و بازی‌های جغرافیا از سایت primarygames است که برای کودکان مقاطع پیش‌دبستانی تا کلاس ششم طراحی شده است. بیشتر بازی‌های این وبسایت رایگان هستند، ولی باید آن‌ها را دانلود کنید. پس از دانلود، برای دسترسی به تمام سطوح بازی، باید ثبت نام کنید.
 • Big City Adventure: این بازی توسط شرکت bigfishgames ارائه شده و به کودکان اجازه می‌دهد در حالی که در طول بازی به دنبال اشیای پنهان می‌گردند، شهرهای سراسر جهان را کشف کنند. بازی‌ها روی لپ تاپ و کامپیوتر در دسترس هستند و به صورت آزمایشی رایگان ارائه می‌شوند، اما برای انجام تمام بازی‌ها، باید اکانت خریداری شوند. این بازی‌ها برای کودکان دبستانی و راهنمایی مناسب است.
 • School History: این وبسایت بازی‌های تاریخ آموزشی را با هدف آموزش به کودکان مقاطع پایانی دبستان و راهنمایی ارائه می‌کند. شما این امکان را دارید که دوره زمانی یا گروه سنی را برای یافتن بازی متناسب با نیازهای فرزندتان انتخاب کنید. بازی‌ها به صورت آنلاین و رایگان در دستگاه‌هایی با قابلیت اتصال به اینترنت در دسترس هستند.
اینترنت TD LTE

 

 • Lizard Point: بازی‌هایی را ارائه می‌دهد که با انتخاب یک قاره و کاوش در نقشه‌های مختلف، جغرافیا را به کودکان آموزش می دهند. علاوه بر این، کودکان می‌توانند هم بازی کنند و هم در مورد رهبران جهان و پرچم‌های کشورهای مختلف امتحان بدهند. این بازی‌ها برای کودکان در تمام سنین طراحی شده است. Lizard Point به‌صورت رایگان در دسترس است، اما می‌توانید برای پیگیری پیشرفت، شرکت در انجمن‌ها و کسب امتیاز با پیشرفت در آزمون‌ها ثبت‌نام کنید.
 • Ducksters: بازی هایی را برای بچه‌ها در تمام سنین ارائه می‌دهد. می‌توانید بازی‌هایی را انتخاب کنید که بر تاریخ، بیوگرافی، جغرافیا و علوم تمرکز دارند. گیم پلی این بازی شامل نقشه‌های تعاملی، جدول کلمات متقاطع و جستجوی کلمات است. این بازی‌ها به صورت رایگان در هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد، در دسترس هستند.
 • Where on Google Earth is Carmen Sandiego: یک بازی رایگان است که توسط Google Earth ارائه می‌شود و در هر دستگاهی که اتصال اینترنتی دارد قابل دسترسی است. این بازی به کودکان اجازه می‌دهد تا با استفاده از سرنخ‌هایی برای ردیابی کارمن سندیگو (Carmen Sandiego) و در حال تعامل با نقشه جهانی، دنیا را کشف کنند.
 • Common Sense Media: این وبسایت بازی‌هایی را ارائه می‌دهد که تاریخ را آموزش می‌دهد و بر اساس گروه‌های سنی برای کودکان در تمام سنین طبقه بندی شده‌اند. هر بازی دارای قابلیت‌های دستگاه و پلتفرم خاص خود است و تمرکز تاریخی منحصر به فرد یا خاصی را آموزش می‌دهد.

با دستگاه‌های دارای قابلیت واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)، کودکان می‌توانند با کاوش در دنیای مجازی که به آنها امکان می‌دهد در شهرهای باستانی گشت بزنند و به سخنرانان حقوق شهروندی گوش دهند، درباره تاریخ باستان و همچنین تاریخ سیاه‌پوستان بیاموزند.

بچه ها در حال بازی ویدیویی آموزشی

بازی‌های ویدیویی هنر و موسیقی

هنر نقش مهمی در رشد مغز جوانان دارند. یادگیری موسیقی و هنر بر رشد شناختی، اجتماعی و عاطفی تأثیر می‌گذارد. یادگیری و ایجاد هنر و موسیقی می‌تواند به کودکان در یادگیری سایر مهارت‌ها مانند ریاضیات، خواندن و فعالیت بدنی کمک کند. بازی‌های هنری و موسیقی زیر را برای دانشجویان جوان در نظر بگیرید.

 

 • PBS بازی های متمرکز بر هنر را برای کودکان پیش‌دبستانی و ابتدایی ارائه می‌دهد. هر بازی بر جنبه‌ای منحصر به فرد از هنر از جمله داستان‌سرایی، نقاشی، خط خطی و استفاده از اشکال تمرکز دارد. این بازی‌ها به صورت رایگان در هر دستگاهی که دارای اینترنت باشد در دسترس هستند.
 • PBS بازی های متمرکز بر موسیقی را برای کودکان پیش‌دبستانی و ابتدایی ارائه می‌دهد. بازی‌ها به صورت رایگان در هر دستگاهی که می‌تواند به اینترنت متصل شود در دسترس هستند. گیم‌پلی بر جنبه‌های مختلف موسیقی مانند ساخت موسیقی، آواز و رقص تمرکز دارد.
 • Sesame Street بازی‌های هنری را برای کودکان خردسال ارائه می‌دهد که به صورت رایگان در دستگاه‌های دارای اینترنت در دسترس هستند. این بازی‌ها روی نقاشی، رنگ‌آمیزی و طراحی کودک تمرکز دارند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به کودکان اجازه می‌دهند رنگ‌ها و تصاویر را آزمایش کنند.
 • TuneTrain یک برنامه رایگان iOS است. این بازی به کودکان خردسال اجازه می‌دهد تا موسیقی و ملودی‌ها را با بازی مکانیکی، ایجاد و ویرایش کنند. این بازی ساختار موسیقی، پیچ، نت‌ها، طول نت و آکوردها را بررسی می‌کند.
 • وب سایت Smithsonian تعدادی بازی آنلاین رایگان و متنوع را برای کودکان ارائه می‌دهد تا هنر، موسیقی، تاریخ و فرهنگ را از طریق گیم پلی، کنار هم قرار دادن پازل‌ها و دستگاه‌های مجهز به اینترنت، رنگ‌آمیزی، ساختن کلاژ و موارد دیگر کشف کنند.
 • Artsology مجموعه‌ای از بازی‌های آنلاین رایگان برای کودکان در تمام سنین ارائه می‌دهد که بر ساختن یا حل کردن پازل یا کاوش در نقاشی‌های مختلف هنرمندان مشهور تمرکز دارد.
 • GirlsGoGames شامل بازی‌های مجازی آنلاین رایگان است که بر هنر، موسیقی و موارد دیگر تمرکز دارند. این بازی‌ها برای کودکان در هر سنی طراحی شده است. بازی ها ممکن است شامل طراحی، نقاشی و رنگ‌آمیزی، تزئین، پازل و موارد دیگر باشد.

 

بازی‌های ویدیویی یادگیری اجتماعی و عاطفی

انجام بازی های ویدیویی آموزشی می تواند راهی برای کودکان خردسال برای ایجاد یادگیری اجتماعی-عاطفی، همدلی و سایر مهارت‌های نرم باشد. بازی‌هایی که بر یادگیری اجتماعی و عاطفی تمرکز می‌کنند به دانش‌آموزان جوان کمک می‌کنند تا بر احساسات و چالش‌ها در محیطی بدون ریسک غلبه کنند، به‌خصوص اگر بازی حالت‌های تعاملی و چند نفره ارائه دهد. لیست زیر نشان‌دهنده بازی‌هایی است که می‌توان از آنها برای یادگیری اجتماعی و عاطفی استفاده کرد.

 • PBS بازی‌های مربوط به احساسات را ارائه می دهد که به صورت آنلاین در دسترس هستند. این بازی‌ها برای کودکان خردسال است که در مورد کشف احساسات، دوست‌یابی و بازی کردن آموزش می دهند.
 • PBS بازی‌هایی را ارائه می‌دهد که از رشد عاطفی حمایت می‌کنند. این بازی‌ها به صورت آنلاین رایگان در دسترس هستند و به کودکان خردسال در مورد دوستان، خانواده، کمک کردن به دیگران، تعطیلات و همچنین نقاط عطف زندگی مانند تولدها یا شغل‌ها و یا تجربیات دیگر مانند زمان حمام کردن، زمان خواب و رفتن به دکتر را آموزش می‌دهند.
 • PBS بازی‌هایی را ارائه می‌دهد که مهارت‌های کار گروهی را توسعه می‌دهند. این بازی‌ها اغلب روی تکمیل یک کار یا ماجراجویی در کنار تیمی از شخصیت‌های مجازی تمرکز می‌کنند. بعضی از بازی‌ها نوبتی هستند، در حالی که بعضی دیگر کودک را در یک ماجراجویی مجازی با یک کارکتر انیمیشنی و آواتار همراهی می‌کنند.
 • Sharing with Duckie Deck یک بازی در سیستم عامل iOS برای کودکان سه سال به بالا است. این بازی هزینه کمی دارد. گیم پلی بازی بر آموزش اشتراک گذاری در حین استفاده از مهارت‌هایی مانند حافظه، تطبیق و هماهنگی دست و چشم متمرکز است.
 • Daniel Tiger’s Grr-ific Feelings یک بازی برای کودکان سه سال به بالا است و برای iOS و Android در دسترس است. این بازی به کودکان اجازه می‌دهد تا احساسات مختلف را کشف کنند که در آن کودکان می‌توانند تصاویری برای نشان دادن احساسات خود یا شناسایی عبارات دیگران ایجاد کنند.
 • Peek-a-Zoo یک بازی رایگان برای سیستم عامل iOS است که در آن کودکان دو تا پنج ساله یاد می‌گیرند حیوانات، احساسات، اعمال، صداها و موارد دیگر را شناسایی کنند. این بازی شامل یادگیری نام حیوانات، شناسایی احساساتی مانند لبخند زدن، تعجب یا گریه یا درک اقدامات مختلف مثل چشمک زدن، دست دادن یا خمیازه کشیدن است.
 • Sharing with Duckie Deck برای iOS و اندروید به صورت رایگان در دسترس است. این بازی برای کودکان پیش‌دبستانی تا کلاس اول است و به کودکان راهکارهایی برای مقابله با احساسات و مشکلات روزمره و پیش پا افتاده آموزش می‌دهد.

بازی‌های ویدیویی مغز و عملکرد شناختی

تحقیقات در مورد تأثیر بازی‌های رایانه ای بر شناخت، ساختار و عملکرد مغز و همچنین واقعیت مجازی برای یادگیری مؤثر نشان می‌دهد که شناخت بصری-فضایی و توجه بالاترین مزایا هستند و به دنبال آن عملکردهای دیگری مانند حافظه و شناخت عمومی قرار دارند. بازی‌های زیر می‌توانند به مغز و عملکرد شناختی کمک می کنند.

 • MentalUP بازی‌های مغزی سرگرم‌کننده را برای بچه‌ها در تمام سنین ارائه می‌دهد. بازی‌ها به صورت رایگان از وب سایت در دسترس هستند و روی هر موبایل یا کامپیوتری که می‌تواند به اینترنت متصل شود کار می‌کند. هر بازی بر توسعه یک مهارت خاص از جمله استدلال، برنامه‌ریزی، تجسم، مقایسه، توجه، حافظه، تمرکز و غیره تمرکز دارد.
 • Learning Games for Kids بازی‌های تقویت حافظه را برای دانش‌آموزان خردسال ابتدایی تا راهنمایی ارائه می‌دهد. گیم پلی بازی از ترتیب اعداد تا پازل، فلیپ گیم‌های و بازی‌های تطبیق متغیر است.
 • Learning Games for Kids همچنین انواع بازی‌های منطقی با تمرکز بر ایجاد مهارت‌های استدلال منطقی و تحلیلی را ارائه می‌دهد. این بازی‌ها برای کودکان دبستانی و راهنمایی است و گیم پلی شامل حل پازل، کشف تفاوت‌ها و استفاده از آگاهی فضایی است.
 • PBS بازی‌های حل مسئله را ارائه می‌دهد که به صورت آنلاین و رایگان در دسترس هستند. این بازی‌ها بر مهارت‌های خلاقانه، تحلیلی و منطقی تمرکز دارند که حل مسئله را به کودکان آموزش می‌دهند.
 • Montessori Geometry یک بازی برای آیفون، آی پاد تاچ و آی پد است که هزینه بسیار کمی دارد. این بازی برای کودکان پنج ساله و بزرگتر طراحی شده است و به کودکان می‌آموزد که اشکال مختلف را با استفاده از جستجو و تمرینات واژگان تشخیص دهند و نام ببرند. این بازی همچنین به یادگیرندگان جوان کمک می‌کند تا این اطلاعات را درک کنند و در دنیای واقعی اطراف خود به کار ببرند.
 • Tozzle یک بازی است که در آیفون، آی پاد تاچ و آی پد با هزینه‌ای ناچیز در دسترس است. این بازی برای کودکان دو سال به بالا طراحی شده است. کودکان با شناسایی اشکال و قرار دادن آنها در فضای مناسب، بازی پازل را انجام می‌دهند. با پیشرفت کودک در بازی، سختی بازی افزایش می‌یابد.
 • Busy Water یک بازی برای اندروید و iOS است که با هزینه ای ناچیز عرضه می‌شود. این بازی برای کودکان بالای شش سال طراحی شده است. کودک در این بازی باید به ماهی کمک کند که به تنگ خود بازگردد و به این ترتیب است که تفکر انتقادی و درک فیزیک آب را به کودک می‌آموزد.
خرید اینترنت گیمینگ

 

سفرهای میدانی مجازی

والدین می توانند کودکان را با تجربیاتی همه جانبه به سفرهای میدانی مجازی ببرند؛ این سفرها به کودکان اجازه می دهد در جهان های مجازی کاوش کنند و مکان های واقعی را بگردند. برخی از سفرهای میدانی مجازی فقط از طریق هدست‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده قابل دسترسی هستند، در حالی که برخی دیگر را می توان روی صفحه نمایش مشاهده کرد. سفرهای میدانی مجازی را به کمک وبسایت‌های زیر می‌توانید انجام دهید.

 • موزه ملی تاریخ طبیعی (National Museum of Natural History) یک تجربه رایگان کامپیوتری و یک نسخه مجازی از هر نمایشگاه در موزه ارائه می‌دهد.
 • موزه واتیکان (Vatican Museum) نگاهی 360 درجه به 9 اتاق خاص واتیکان از جمله کلیسای سیستین ارائه می‌دهد. این تور به صورت رایگان روی مانیتور در دسترس است.
 • Farm Food 360 روی مانیتور و از طریق یک نمایشگر واقعیت مجازی در دسترس است. می‌توانید برای پی بردن به جنبه‌های مختلف کشاورزی و حیوانات در این برنامه بگردید تا متوجه شوید که غذای انسان از کجا می‌آید.
 • آکواریوم ملّی (National Aquarium) یک تور مجازی روی کامپیوتر و به صورت رایگان ارائه می‌دهد که در آن کودکان می‌توانند کل آکواریوم ملّی را پیمایش کرده و کاوش کنند.
 • کانال Discovery به آدرس discoveryeducation.com سفرهای میدانی مجازی را برای مشاهده روی کامپیوتر ارائه می دهد. گزارشی از سفرهای درخواستی وجود دارد که می توانید به آنها دسترسی داشته باشید و سفرهای میدانی جدید به طور منظم برای تماشای زنده راهنمایی و اضافه می‌شوند.

ناسا چند تور مجازی در فضای بیرونی ارائه می‌دهد که شامل کاوش در مریخ، ماه و ایستگاه فضایی بین‌المللی است.

خرید اینترنت قسطی ماهان نت

چگونه بازی های ویدیویی آموزشی را برای کودک خود انتخاب کنیم؟

بازی های ویدیویی آموزشی ، برنامه‌ها و صفحات وب تعاملی آموزشی و سفرهای میدانی نه تنها سرگرم کننده هستند، بلکه می‌توانند بسیار آموزشی باشند و از یادگیری کودکان در هر سنی حمایت کنند. با این حال، والدین ممکن است در هنگام انتخاب بازی‌ برای تفریح و یادگیری فرزندانشان، نکاتی را در نظر داشته باشند. این نکات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • در نظر گرفتن محتوای مناسب با سن کودک؛ این امر همیشه به این معنی نیست که کودکان در معرض محتوای نامناسب قرار نگیرند، بلکه شامل در نظر گرفتن این موضوع نیز هست که آیا کودک می‌تواند به طور کامل درگیر بازی شود و از آن لذت ببرد و سن، بلوغ و هر نیاز فردی او را برآورده می‌کند.
 • به دنبال بازی‌ها و فناوری‌هایی باشید که به نیازهای منحصر به فرد فرزندتان کمک می‌کند. بازی‌ها و فناوری‌هایی وجود دارند که به‌طور خاص برای کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم، کودکان دارای معلولیت، و کودکانی با دیگر مشکلات یادگیری طراحی شده‌اند.
 • بعضی از بازی‌ها ممکن است فقط در تعدادی از دستگاه‌ها در دسترس باشند، بنابراین ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که چه زمانی برای فرزندتان تبلت، تلفن یا سایر فناوری‌ها مناسب است.
 • تمرکز حواس و مدیریت زمان صفحه نمایش برای کودکان و نوجوانان در هر سنی مهم است تا از هرگونه اعتیاد به فناوری یا تلفن یا وابستگی شدید اجتناب کنند.
 • همچنین والدین باید محتاط باشند و هر گونه روابط آنلاینی را مدیریت کنند که کودکان می‌توانند از طریق بازی های ویدیویی آموزشی چند نفره ایجاد کنند. این مدیریت شامل مراقبت از قلدری (سایبر بولینگ) یا آزار آنلاین باشد.
 • کودکان همچنین باید تشویق شوند تا در کنار رشد مهارت‌های ضروری به دنبال بازی‌هایی باشند که دوست دارند. اجازه دادن به کودک برای کشف بازی‌ها و مهارت‌های متنوع می‌تواند برای درک بهتر خود و علایقش مفید باشد. این کار می‌تواند است شامل استفاده از برنامه‌ها برای یادگیری برنامه‌نویسی اولیه یا انجام بازی برای شناسایی گیاهان و حیوانات باشد.
 • در کنار این مفاهیم، والدین همچنین می‌توانند برای انتخاب بازی موارد زیر را بررسی کنند:
 • خواندن نظرات
 • بررسی رتبه بازی
 • انتخاب بازی های ویدیویی آموزشی رایگان یا پولی
 • انتخاب بازی های چند نفره که والدین می توانند با کودکان بازی کنند
 • انتخاب بازی‌هایی که بر یک مهارت، علاقه یا پیشرفت خاص تمرکز دارند.
بچه در حال بازی

منابع دیگر بازی و یادگیری

راه‌های زیادی وجود دارد که بازی‌ها و سایر منابع یادگیری آنلاین می‌توانند به تقویت آموزش و توسعه مهارت‌ها کمک کنند و منابع زیادی برای کودکان، دانش آموزان، والدین و معلمان در دسترس است. اگر در خانه آموزش می‌دهید، در آموزش از راه دور یا یادگیری تکمیلی شرکت می‌کنید، منابع زیر را در نظر بگیرید.

 • نحوه تنظیم کنترل والدین روی بازی های ویدیویی آموزشی و کنسول‌ها را بیاموزید.
 • به کودکان در مورد سوء استفاده سایبری آموزش دهید و بازیکنان متجاوز یا مضر را گزارش دهید.
 • به فرزندتان راهنما‌یی و توصیه‌هایی درباره نحوه ایمن ماندن حریم خصوصی حین بازی ارائه دهید. این توصیه‌ها شامل انتخاب نام کاربری، محتاط بودن در مورد آنچه به اشتراک می‌گذارند، استفاده از تنظیمات حریم خصوصی، استراحت و سایر احتیاط‌ها می‌شود.
 • بررسی کتاب‌ها از کتابخانه های مجازی و رایگان را در نظر بگیرید.
 • به برنامه های مختلفی مانند Tinkergarten که از یادگیری در خانه با برنامه‌های درسی، پشتیبانی می‌کند، برای ایجاد یادگیری مبتنی بر بازی در فضای باز استفاده کنید.
 • Scholastic موارد آموزشی مجازی را برای یادگیری در خانه برای خانواده‌ها ارائه می‌دهد. این برنامه نیاز به هزینه ماهانه دارد اما فعالیت‌های سرگرم‌کننده و آموزشی را برای کودکان 4 تا 10 ساله ارائه می‌دهد.
 • آکادمی Khan Academy منابع بازی رایگان و پولی را به والدین ارائه می‌دهد تا تجربیات یادگیری شخصی برای فرزندان خود ایجاد کنند.
 • AWE Learning برای کودکان 2 تا 12 ساله قابل چاپ رایگان برای فعالیت‌ها و مهارت‌های مختلف فراهم می‌کند.
 • Motion Light Lab فعالیت‌های سوادآموزی ASL را به‌صورت رایگان و همچنین فعالیت‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که می‌توان برای حمایت از کودکان ناشنوا و در حال یادگیری در خانه خریداری کرد.
 • Open Culture درس‌های رایگان به 48 زبان با دسترسی و پیوند به دوره‌های آنلاین رایگان، فیلم‌ها، کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها برای پشتیبانی از یادگیری یک زبان جدید ارائه می‌دهد.

ما در ماهان‌نت کنار شما هستیم تا بهترین و پرسرعت‌ترین اینترنت را برای شما و فرزندتان فراهم کند. شما می‌توانید با شرکت در جشنواره اینترنت TD LTE ماهان‌نت، بهترین اینترنت td lte را با قیمت مناسب برای بازی‌های آموزشی فرزندتان خریداری کنید. شما همچنین می‌توانید با خرید اینترنت گیمینگ ماهان‌نت، سرعت و کیفیت را تجربه کنید.