چند بار خرید یا تراکنش آنلاینی را انجام داده اید که به نام، آدرس ایمیل، آدرس منزل و اطلاعات کارت اعتباری شما نیاز داشته است؟ در آمریکا، 85 درصد از مردم، حداقل یک بار در ماه خرید آنلاین انجام می‌دهند. در ایران نیز بسیاری از مردم، به خصوص بعد از همه‌گیری کرونا، ترجیح می‌دهند خریدهای خود را به صورت اینترنتی انجام دهند. احتمالاً شما هم گاهی از خود پرسیده‌اید که این داده‌هایی که برای خرید یک جنس یا خدمات در تراکنش‌های آنلاین ارائه می‌دهید، کجا می‌روند، برای چه استفاده می‌شوند و چگونه می‌توان از امن بودن داده‌های کاربران مطلع شد؟ در این مطلب می‌خواهیم 5 نکته مهم در مورد حریم خصوصی کاربران و محافظت از اطلاعات شخصی خود در استفاده از اینترنت پرسرعت خانگی را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

1.     حریم خصوصی داده‌ها در مقایسه با امنیت داده‌ها

مردم اغلب تعریف حریم خصوصی داده‌ها را با امنیت داده‌ها اشتباه می‌گیرند. حریم خصوصی داده‌ها بر نحوه جمع‌آوری، ذخیره و مدیریت اطلاعات شخصی متمرکز است، در حالی که امنیت داده‌ها بر نحوه محافظت سازمان‌ها از خود در برابر اشخاص ثالث غیرمجاز تمرکز دارد. بنابراین، حریم خصوصی داده‌ها نباید بدون امنیت داده‌ها وجود داشته باشد. اگر حریم خصوصی داده‌ها بدون امنیت داده‌ها وجود داشت، یک شرکت می‌توانست از داده‌ها به طور ایمن از طریق منابع خارجی محافظت کند اما داده‌های شخصی شما را به روشی غیرقانونی جمع آوری کند.

درک هر دو اصطلاح برای اطمینان از این مهم است که اطلاعات شخصی شما در استفاده از اینترنت پرسرعت خانگی نه تنها محافظت می‌شود، بلکه توسط منابع خارجی جمع‌آوری و استفاده نمی‌شود.

2.     حق تنها گذاشته شدن

وقتی از یک وب سایت بازدید می‌کنید، حق دارید که بخواهید تنها گذاشته شوید. به عبارت دیگر، قانون حفظ حریم خصوصی داده‌ها به افراد این حق را می دهد که از دسترسی منابع خارجی به اطلاعات شخصی خود جلوگیری کنند. از نظر قانونی هر زمان که بخواهید می توانید از این حق استفاده کنید. برای اطلاع از نحوه جمع‌آوری یا ذخیره داده‌هایتان، کوکی و سیاست حریم خصوصی وب‌سایت را بخوانید و مانع از جمع‌آوری داده‌هایتان شوید. هرگز از به دست گرفتن مالکیت و کنترل نحوه مدیریت داده‌های شخصی خود نترسید! شما این حق را دارید.

3.     اقدامات شخصی برای ایمن‌سازی داده‌های خود

اقداماتی وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها، داده‌های خود را ایمن‌سازی کنید. همانطور که در بالا ذکر شد، اولین گام برای این اقدام، سفارشی کردن مقدار اطلاعاتی است که وب سایت شما می‌تواند با اشخاص ثالث به اشتراک بگذارد. تغییر منظم رمزهای عبور، به روز نگه داشتن سیستم عامل و نصب نرم افزارهای امنیتی مانند Norton 360 همگی راه‌هایی هستند که می‌توانید اطلاعات خود را به کمک آن‌ها ایمن‌تر کنید.

4.     نحوه ایمن کردن اطلاعات مصرف‌کننده در  استفاده از اینترنت پرسرعت خانگی توسط کسب و کارها

یکی از راه‌هایی که می‌توانید اطمینان حاصل کنید که یک شرکت نقش خود را در محافظت از داده‌های شما در استفاده از اینترنت پرسرعت خانگی انجام می‌دهد و حریم خصوصی کاربر را ایمن نگه می‌دارد، بررسی تمام اقدامات امنیتی آن‌ها است. بررسی خود را با این پرسش‌ها آغاز کنید:

  • آیا فرآیند احراز هویت قوی وجود دارد؟ احراز هویت دو مرحله‌ای، شناسه چهره و سؤالات امنیتی برخی از بهترین روش‌ها برای حفظ امنیت بیشتر داده‌ها هستند و اطمینان می‌دهند که شما تنها کسی هستید که به اطلاعات خصوصی خود دسترسی دارید.
  • چه چیزی در سیاست حفظ حریم خصوصی آنها گنجانده شده است؟ خواندن سند سیاست حریم خصوصی یک شرکت به شما کمک می کند تا متوجه شوید کدام داده‌هایتان توسط آن‌ها جمع آوری و چگونه از آنها استفاده می‌شود.
  • آیا آنها داده‌هایی را درخواست می‌کنند که معمولاً مورد نیاز نیستند؟ می‌توانید با مطالعه سیاست‌های حفظ حریم خصوصی و کوکی‌ها، این موضوع را ارزیابی کنید. توجه داشته باشید که آیا مخاطبین شبکه اجتماعی، موقعیت GPS شما و هر محتوای تولید شده توسط کاربر در صورت غیرضروری بودن جمع‌آوری می‌شوند.

زمان تکمیل تراکنش در هر وب‌سایتی، در حین تسویه‌حساب مراقب نشان‌های اعتماد باشید؛ ای‌نماد یا نشان اعتماد الکترونیکی، مهری است که می‌توانید آن را در وب‌سایت‌های فروش محصول یا خدمات پیدا کنید تا مطمئن شوید وب‌سایت به‌درستی از داده‌های پرداخت و تماس شما محافظت می‌کند. این موضوع در مورد خرید همه چیز صادق است. برای مثال، اگر قصد خرید اینترنت را دارید، حتماً باید اطلاعات دقیق شرکت ارائه کننده خدمات اینترنتی را بررسی کنید.

امنیت کاربران در اینترنت

اگر  در استفاده از اینترنت پرسرعت خانگی داده‌ها دچار نقض حریم خصوصی شد، چه باید کرد؟

اگر داده‌های شما دچار نقض اطلاعات و عدم حفظ حریم خصوصی شد، شرکت موظف است شما را در جریان این سرقت اطلاعات قرار دهد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که رمز عبور خود را تغییر دهید. ایجاد یک رمز عبور پیچیده برای تمام حساب های شخصی مانند ایمیل، حساب‌های بانکی و شبکه های بی‌سیم به شما کمک می‌کند از خانه یا کسب و کار خود محافظت کنید. بهترین گام‌های بعدی این است که دائماً به‌روزرسانی‌های شرکت را دنبال کنید، حساب‌های خود را بررسی کنید، اعتبار خود را مسدود کنید و در صورت نیاز خدمات محافظت از سرقت را در نظر بگیرید.

قوانین و سیاست های حفظ حریم خصوصی داده‌ها برای محافظت بهتر از کاربران اینترنت به طور مداوم در حال تغییر هستند. با این حال، با پنج مورد ذکر شده در بالا، می توانید انتخاب‌های هوشمندانه‌شای داشته باشید و اطلاعات شخصی خود را ایمن نگه دارید.

ماهان نت یکی از شرکت‌های پیشرو و حافظ حریم خصوصی کاربران است که در حوزه ارائه خدمات انواع اینترنت از جمله خدمات اینترنت پرسرعت TD LTE و اینترنت گیمینگ فعالیت دارد و  سرعت حداقل 8 مگابیت و حداکثر 80 مگابیت را  تضمین می‌کند. شما می‌توانید در وبسایت ماهان نت برای دریافت بهترین و باکیفیت‌ترین سرویس‌ TD-LTE و گیمینگ ثبت نام کنید. ضمن این که ما در ماهان نت امکان عودت وجه در صورت نارضایتی کاربران را فراهم کرده‌ایم. شما می‌توانید در صفحه جشنواره اینترنت td lte ماهان نت برای دریافت بهترین و باکیفیت‌ترین سرویس‌ TD-LTE ثبت نام کنید. اگر نیاز به اینترنت خوب و پرسرعت دارید، می‌توانید اینترنت TD LTE و اینترنت گیمینگ ماهان نت را تجربه کنید.