در گذشته اینترنت ماهواره ای به دلیل سرعت پایین و تأخیر و هزینه ی بالایی که داشت کمتر استفاده می‌شد و تنها در مناطق دور افتاده آمریکا نشانه‌هایی از آن را پیدا می‌شد. البته امروزه این مشکلات با به کار گیری فناوری‌های نوین تا حد زیادی برطرف شده اند. امروزه اینترنت ماهواره ای قابلیت این را دارد که با سرعت‌های بالای اینترنت‌های فیبر نوری مقایسه شود و رقابت کند. در ادامه همراه شرکت ارائه دهنده اینترنت ماهان نت باشید چراکه قصد داریم بیشتر با فرایند وصل شدن به اینترنت ماهواره ای با گوشی موبایل و استفاده از اینترنت ماهواره ای با گوشی آشنا شویم.

چگونه با گوشی به اینترنت ماهواره ای وصل شویم؟

در سال‌های اخیر، زمزمه‌هایی از “اینترنت جهانی رایگان” به گوش می‌رسد که امیدها را برای دسترسی همگانی به اینترنت زنده نگه داشته است. اما آیا این وعده‌ها واقعاً قابل تحقق هستند؟ در حال حاضر، اتصال به اینترنت جهانی با استفاده از گوشی به طور گسترده در دسترس نیست. با پیشرفت فناوری و کاهش هزینه‌ها، انتظار می‌رود در سال‌های آینده شاهد گسترش روزافزون اینترنت ماهواره‌ای گوشی باشیم و این امر می‌تواند به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان که در حال حاضر از اینترنت محروم هستند، کمک کند.

برای وصل شدن به اینترنت ماهواره ای با گوشی به چه تجهیزاتی نیاز است؟

تجهیزات اینترنت ماهواره ای از سه جزء اصلی تشکیل شده‌اند:

  • ماهواره زمین ثابت (ماهواره فضایی با سرعت چرخش زمین)
  • دیش ماهواره مستقر در منز
  • روتر

 

بعد از داشتن این تجهیزات برای وصل شدن به اینترنت ماهواره ای با گوشی و استفاده از اینترنت ماهواره ای با گوشی کافی است از یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی استفاده کنید تا به این اینترنت دسترسی داشته باشید. مثل سایر خدمات، شرکت‌های مختلف برای استفاده از اینترنت ماهواره ای با گوشی  سرعت‌ها و حجم‌های متفاوتی به شما عرضه می‌کنند. البته اینترنت ماهواره ای استارلینک به صورت بسته ای ارائه نمی‌شود.

اینترنت ماهواره ای چیست

اینترنت ماهواره ای چیست؟

به قابلیت دریافت و انتقال داده‌ها از دیش‌های ماهواره ای زمینی کوچک و ارتباط با ماهواره مخصوصی که در فضا تعبیه شده اینترنت ماهواره ای گفته می‌شود. ماهواره موجود در فضا مبادله اطلاعات را با محلی روی زمین به نام مرکز عملیات شبکه  (Network Operation Center | NOC) انجام می‌دهد.

از آنجایی که خود NOC نیز به اینترنت متصل است تمامی ارتباطاتی که بین دیش ماهواره و ماهواره فضایی ایجاد می‌شود،  از میان NOC یا همان «ناک» جریان می‌یابد. لازم به ذکر است سرعت گردش ماهواره ای که در فضا حضور دارد با سرعت گردش زمین یکی است و مکان آن ثابت است.

برای خرید شبکه خصوصی مجازی به این صفحه وارد شوید.

 اهمیت تجهیزات اینترنت ماهواره ای

هنگام پاسخ به این سوال که اینترنت ماهواره ای چیست؟ باید این نکته را بیان کنیم که ارتباطی که میان داده‌ها از طریق ماهواره برقرار می‌شود تفاوتی با نوع زمینی آن ندارد و زمانی که ماهواره را به درستی تنظیم کنید، می‌توانید از آن به آسانی مانند سایر انواع اینترنت بهره ببرید. به بیان دیگر حال که با عملکرد اینترنت ماهواره ای آشناییم می‌توانیم مراحل آن را در چند بخش خلاصه کنیم.

بخش اول دستگاهی است که می‌خواهید آن را به اینترنت ماهواره ای متصل کنید مانند؛ وصل شدن به اینترنت ماهواره ای با گوشی .

بخش دوم مودم یا روتر که داده‌ها را تنظیم می‌کند تا بتوان آنها را ارسال یا دریافت کرد.

خرید اینترنت قسطی ماهان نت

و در نهایت بخش سوم داشتن یک دیش ماهواره ای که به راحتی درمنزل نصب می‌شود و بخش چهارم ارتباطی که با ماهواره فضایی برقرار می‌کند. در گذشته شرکت‌ها تنها با داشتن یک یا چند ماهواره می‌توانستند اینترنت کل کشور را پوشش دهند.

بنابراین تمامی اطلاعات به صورت پیوسته از دستگاه شما به نوک و از این مسیر در حال مبادله است. کل فرایندی که گفتیم در کمتر از 1 ثانیه رخ می‌دهد. تاخیر در این سرعت ممکن است درابتدا چیز مهمی به نظر نرسد و بتوانید از اینترنت دریافتی به راحتی در کلاب هوس و اینستاگرام استفاده کنید. اما نکته این است که حتی تاخیر ناچیز در وصل شدن به اینترنت ماهواره ای با گوشی می‌تواند در استفاده از اینترنت ماهواره ای با گوشی مثل اجرای بازی‌های اینترنتی اختلال ایجاد کند.

مقالات مرتبط : برنامه تایپ در گوشی

کدام گوشی‌ها به اینترنت ماهواره ای متصل می‌شوند؟

هنگامی که کمپانی اپل از محصول جدید خود یعنی آیفون 14 رونمایی کرد، در ویژگی‌های خاص این سری قابلیت دریافت اینترنت ماهواره ای با گوشی و استفاده از اینترنت ماهواره ای با گوشی را هم ذکر کرد که مصرف کنندگان آن  را برگ برنده شرکت اپل می‌دانند. در حالی که بسیاری از کاربران گمان می‌کردند می‌توان با آیفون 14 به اینترنت ماهواره ای استارلینک متصل شد اما در واقع اینطور نبود بلکه از قابلیت اتصال ماهواره ای آیفون 14 تنها میتوان در شرایط اضطراری و برای نجات جان انسان‌ها استفاده کرد که البته این قابلیت هم در مراحل اولیه است.

کدام گوشی ها می توانند به اینترنت ماهواره ای متصل شوند؟

علاوه بر کمپانی اپل، شرکت چینی هواوی هم از پرچمدار جدید خود یعنی سری میت ۵۰ با قابلیت اتصال ماهواره ای رونمایی کرد. قابلیت وصل شدن به اینترنت ماهواره ای با گوشی در این سری هم تاحد زیادی مشابه آیفون 14 است و شرکت هواوی در توضیحات این قابلیت، امکان اتصال ماهواره ای در شرایط اضطراری را آورده است.  که البته تنها کاربران چینی امکان استفاده از آن را دارند.

در این میان شرکت گوگل هم اعلام کرده است که قصد پشتیبانی اینترنت ماهواره ای را دارد و می‌خواهد آن را به به سیستم عامل اندروید ۱۴ اضافه کند، اما فعلاً جزئیات بیشتری در این رابطه اعلام نشده است.

نحوه اتصال گوشی به اینترنت استارلینک

به نظر می‌رسد فعلاً هیچکدام از شرکت‌های بزرگ امکان وصل شدن به اینترنت ماهواره ای با گوشی را به واقع فراهم نکرده اند و قابلیتی برای اینترنت ماهواره ای رایگان با موبایل فعلاً ساخته نشده است.

استارلینک چیست؟

هنگامی که  در حال بررسی سوالی مثل اینترنت ماهواره ای چیست هستیم و به وصل شدن به اینترنت ماهواره ای با گوشی فکر می‌کنیم، تنها با یک تحقیق کوتاه به شرکت‌ها و پروژه‌های بزرگی برخورد می‌کنیم که از مهم‌ترین آنها می‌توان به استارلینگ اشاره کرد. استارلینک پروژه ویژه ی شرکت «SpaceX» است که براساس آن با هدف فراهم کردن اینترنتی پرسرعت وبا تاخیر پایین قرار است 12000 ماهواره را در مدار نزدیک زمین قرار دهد. اما نکته ای که نباید آن را فراموش کرد این است که برای رسیدن به هدف این پروژه نیاز است تا ارتباط مناسبی با سطح زمین برقرار شود و شبکه ای عظیم در سطح زمین نیاز خواهد بود. با این اوصاف 12000 ماهواره تنها بخشی از زیرساخت‌هایی است که شرکت SpaceX باید فراهم کند.

اینترنت استارلینک چیست

پروژه ی استار لینک در فاز های مختلفی به اجرا در می‌آید و هدف نهایی آن این است که که در حدود ۸۰۰۰ ماهواره در ۵۰۰ کیلومتری سطح زمین و ۴۰۰۰ ماهواره در ۱۲۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دهد. از جمله اهداف استارلینک برقراری اینترنت با سرعت باور نکردنی (۱۰ گیگابیت بر ثانیه) است. البته ایلان ماسک بعدها اعلام کرد که قرار است تعداد این ماهواره‌ها را به ۴۲۰۰۰ عدد برساند.

مقالات مرتبط : اینترنت استارلینک چیست ؟

چگونگی وصل شدن به اینترنت استارلینک

هم اکنون سوال بسیاری از کاربران این است که چگونه می‌توانند تلفن همراه خود را به استارلینک متصل کنند و اینترنت ماهواره ای استفاده کنند. هنگامی که کاربران مشترک Starlink  می‌شوند یک کیت دریافت می‌کنند که شامل یک دیش ماهواره ای، یک پایه دیش و یک پایه روتر وای فای است. اینترنت استارلینک دارای یک عدد کابل برق برای واحد پایه آن و یک عدد کابل 75 فوتی برای اتصال دیش به روتر آن است.

مشتریان استارلینک برای استفاده از خدمات این شرکت باید بشقاب ماهواره را برای دریافت سیگنال و همچنین ارسال پهنای باند به روتر تنظیم کنند. این شرکت برای نصب دیش گزینه‌های مختلفی مثل حیاط پشت بام و نمای بیرونی را پیشنهاد می‌دهد.

مطلوب‌ترین خدمات همراه با ماهان نت

گروه انتقال داده ماهان نت با همکاری متخصصان برتر حوزه آی تی و فناوری اطلاعات در زمان کوتاهی به دستاوردهای بزرگی در این زمینه دست یافته است. سیاست اصلی این شرکت ارائه ی مطلوب‌ترین خدمات بوده و با تمرکز بر بالاترین استانداردهای ممکن، خدمات مشتریان قدرتمند و بهره گیری از تلاش نیروهای توانمند جایگاه حرفه ای ارزشمندی برای این شرکت به دنبال داشته است. شما می توانید با مراجعه به سایت ماهان نت نسبت به برسی، مقایسه و خرید انواع اینترنت همچون اینترنت خانگی، اینترنت LTE و…. اقدام کنید. همچنین بخش بلاگ سایت و صفحه اینستاگرامی ماهان نت منبع مناسبی در خصوص مطالب مفید مرتبط با تکنولوژی و اینترنت به شمار می رود.

در آخر

امروزه استفاده از اینترنت ماهواره ای برای موبایل بحث داغ بازار رقابت دنیای تکنولوژی است و تمامی شرکت‌ها با هر ابعادی تلاش می‌کنند حرفی جدید در این زمینه داشته باشند. با این وجود همچنان به طور رسمی امکان استفاده از اینترنت ماهواره ای همه گیر نشده و از این مسیر راه طولانی باقی مانده است.

سوالات متداول

ماهواره زمین ثابت چیست؟

همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم از جمله تجهیزات مورد نیاز  برای وصل شدن به اینترنت ماهواره ای با گوشی  و از استفاده از اینترنت ماهواره ای با گوشی وجود ماهواره ایست که مکان آن در قضا تغییری نمی‌کند و سرعت چرخش آن با سرعت چرخش زمین یکسان است. به بیان ساده‌تر در فضا مکانی وجود دارد که زمانی که ماهواره رادر این مکان در مدار زمین قرار می‌دهیم. در وضعیتی ثابت نسبت به زمین قرار می‌گیرد و در این حالت با سرعتی برابر با سرعت چرخش زمین، به دور زمین می‌چرخد.

چگونه با گوشی به اینترنت ماهواره ای وصل شویم؟ (استارلینک)

هم اکنون سوال بسیاری از کاربران این است که چگونه می‌توانند تلفن همراه خود را به استارلینک متصل کنند و نحوه اتصال به اینترنت استارلینک با گوشی چیست؟ هنگامی که کاربران مشترک Starlink  می‌شوند یک کیت دریافت می‌کنند که شامل یک دیش ماهواره ای، یک پایه دیش و یک پایه روتر وای فای است. اینترنت استارلینک دارای یک عدد کابل برق برای واحد پایه آن و یک عدد کابل 75 فوتی برای اتصال دیش به روتر آن است.

مشتریان استارلینک برای استفاده از خدمات این شرکت باید بشقاب ماهواره را برای دریافت سیگنال و همچنین ارسال پهنای باند به روتر تنظیم کنند.

برای وصل شدن به اینترنت ماهواره ای با گوشی به چه تجهیزاتی نیاز است؟

تجهیزات اینترنت ماهواره ای از سه جزء اصلی تشکیل شده‌اند:

  • ماهواره زمین ثابت (ماهواره فضایی با سرعت چرخش زمین)
  • دیش ماهواره مستقر در منزل
  • روتر