هر آنچه باید درباره اینترنت ماهواره‌ای و عملکرد آن بدانیم

دسته‌بندی نشده

اینترنت ماهواره‌ای یکی از جدیدترین انواع سرویس‌های اینترنتی است. تلاش اینترنت ماهواره‌ای بر این است که برای اتصال به اینترنت و دریافت و ارسال داده‌ها، فقط به فیبرهای نوری و دکل‌های مخابراتی وابسته نباشیم. در این مقاله درباره این اینترنت و تجهیزات موردنیاز برای راه‌اندازی آن صحبت می‌کنیم.

آشنایی با اینترنت ماهواره‌ای و نحوه عملکرد آن

اینترنت ماهواره‌ای چیست و چگونه کار می‌کند؟ مطمئنا نمی‌توان در دنیای امروز نقش مهم اینترنت و نیاز به آن را انکار کرد. اما هنوز بخش‌هایی از جهان، مثل جزایر و آب‌های آزاد هستند که به‌دلیل شرایط جغرافیایی به اینترنت دسترسی ندارند. تلاش اینترنت ماهواره‌ای بر این است که برای اتصال به اینترنت و دریافت و ارسال داده‌ها، فقط به فیبرهای نوری و دکل‌های مخابراتی وابسته نباشیم. در این مقاله به شما خواهیم گفت که اینترنت ماهواره‌ای چیست و چگونه می‌توان از خدمات این سرویس استفاده کرد. همچنین اگر می‌خواهید با انواع سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای و امکانات اینترنت ماهواره‌ای آفلاین آشنا شوید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با اینترنت ماهواره‌ای و نحوه تبادل اطلاعات

در پاسخ به سوال اینترنت ماهواره‌ای چیست باید گفت که اینترنت ماهواره‌ای یک اتصال داده بی‌سیم است. سه دیش ماهواره‌ای وظیفه اتصال داده را برعهده دارند. نحوه قرارگیری این ماهواره‌ها به ترتیب زیر است:

اولین ماهواره در مرکز ISP (شرکت اینترنت) قرار دارد. ماهواره دوم در فضا و در ارتفاع بیش از ۳۵ هزار کیلومتری مدار زمین است. ماهواره سوم از یک آنتن کوچک (روتر) تشکیل می‌شود که با کابل‌هایی از دیواره ماهواره‌ای به مودم خانه یا محلی که می‌خواهید از آنجا به اینترنت دسترسی داشته باشید، وصل می‌شود. بعد از اتصال کامل ماهواره‌ها به یکدیگر، مرکز خدمات اینترنت (ISP)، سیگنال اینترنت را به ماهواره‌ حاضر در فضا ارسال می‌کند و سیگنال دریافتی را به شما انتقال می‌دهد.

آشنایی با نحوه عملکرد اینترنت ماهواره‌‌ای

شما برای انجام کارهایی از قبیل ارسال ایمیل و دانلود نیاز به اتصال به اینترنت دارید. درخواست‌های شما به مرکز ISP و ماهواره فضایی منتقل می‌شود. ماهواره موجود در فضا، سیگنال موردنیاز برای اتصال را به دیش خانگی و آنتن مودم منتقل می‌کند. مودم هم برای پاسخگویی به درخواست شما، سیگنال را به رایانه یا موبایل ارسال می‌کند.

اینترنت یا هر شبکه خصوصی، به مرکز عملیات شبکه (NOC) متصل است. ماهواره‌های در حال گردش، اطلاعات دریافتی و ارسالی را در ارتباط با همین مرکز دریافت می‌کنند. به عبارت ساده‌تر NOC یکی از شبکه‌هایی است که به اینترنت متصل است و اطلاعات را به ماهواره می‌فرستد.

همه ارتباطات داده‌ای در اینترنت ماهواره‌ای، شبیه به اتصال دهنده‌های زمینی هستند. بعد از پیکربندی صحیح، شما همانند سرویس‌های داده منظم به اینترنت متصل می‌شوید و دیگر نیاز به خرید اینترنت وایرلس نخواهید داشت.

نحوه عملکرد اینترنت ماهواره‌ای برای ارسال و دریافت اطلاعات

نحوه انتقال داده در انواع اینترنت‌ ماهواره‌ای

در حال حاضر دو نوع اینترنت ماهواره‌ای در دنیا در دسترس و مشغول به فعالیت هستند. اینترنت ماهواره‌ای دو طرفه (Two Way) و اینترنت ماهواره‌ای یک‌طرفه (One Way). هر یک از این ماهواره‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند.

  • اینترنت ماهواره‌ای یک‌طرفه: دریافت داده‌‌ها در اینترنت ماهواره‌ای One Way از طریق ماهواره و با استفاده از تکنولوژی DVB دریافت می‌شود. در این نوع از اینترنت ماهواره‌ای، برای دریافت اطلاعات نیازی به اشغال کردن خط تلفن نیست؛ اما همان‌طور که از نام آن مشخص است، در بخش ارسال داده‌ها همچنان به خطوط تلفن ADSL نیاز خواهید داشت. این موضوع یکی از نقاط ضعف ارتباط ماهواره‌ای یک طرفه است. همچنین برای استفاده از این سرویس شما باید از شرکت ارائه‌دهنده اکانت بخرید و یک کارت اعتباری معتبر، مثل ویزا کارت یا مستر کارت تهیه کنید. به‌همین دلیل شاید خیلی از سازمان‌ها خرید اینترنت point to point را به سرویس اینترنت ماهواره‌ای یک‌طرفه ترجیح بدهند.
  • اینترنت ماهواره‌‌ای دو طرفه: در حال حاضر استفاده از ارتباط داده‌ای دو طرفه (Two Way) رایج‌تر است. در این سرویس شما برای ارسال و دریافت اطلاعات نیازی به استفاده از خطوط تلفن ADSL یا وایرلس نخواهید داشت. چون انتقال داده‌ها به‌طور کامل توسط ماهواره‌ انجام می‌شود. برای استفاده از این سرویس به یک دیش ماهواره‌ای با اندازه‌ 2*3 فوت، کابل‌های کواکسیال برای اتصال مودم و دیش و دو مودم نیاز دارید. مودم اول برای Downlink و مودم دوم برای Uplink کاربرد دارد. هزینه تامین این تجهیزات کمی بالا است. همچنین شما برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای دو طرفه، به مجوزهای رسمی نیاز دارید. به‌همین‌خاطر در حال حاضر بیشتر دستگاه‌های دولتی و امنیتی از این سرویس استفاده می‌کنند.

البته یک سرویس اینترنت ماهواره‌ای رایگان وجود دارد که به آن اینترنت ماهواره‌ای آفلاین می‌گویند. برای استفاده از این سرویس نیازی به خرید اکانت و پرداخت هزینه ندارید. برای دسترسی به اینترنت در سرویس آفلاین به کارت DVB، دیش، ال ان بی و نرم‌افزاری مثل Skynet نیاز دارید. یک ضعف اینترنت ماهواره‌ای آفلاین این است که شما فقط به اطلاعاتی دسترسی دارید که قبلا توسط کاربران اینترنت ماهواره‌ای آنلاین، دانلود شده باشند.

معرفی اینترنت ماهواره‌ای یک‌طرفه و دو طرفه

سرعت اینترنت ماهواره‌ای در سرویس‌های مختلف

خیلی از کاربران هنوز در مورد سرعت اینترنت ماهواره‌ای دچار تردید هستند؛ چون در سال‌های گذشته، سرعت اینترنت ماهواره‌ای پایین بود و بسیاری از سازمان‌ها ترجیح می‌دادند که از اینترنت اختصاصی استفاده کنند. در حال حاضر شرکت‌ها از ماهواره‌های پیشرفته‌تری برای عرضه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استفاده می‌کنند. سرعت انتقال داده‌ها در سرویس‌های اینترنت ماهواره‌ای تا ۱۵۰ مگابیت افزایش یافته است. همچنین این شرکت‌ها در نظر دارند در سال‌های آینده، ماهواره‌های خود را در مدارهای پایین‌تر قرار دهند. با این کار سرعت انتقال داده بیشتر و تاخیر در دریافت اطلاعات کمتر خواهد شد.

البته سرعت اینترنت ماهواره‌ای باتوجه‌به نوع شرکت و بسته متفاوت است. به‌طور مثال شرکت ویاست سرعت دانلود تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کند. این عدد در بسته‌های شرکت هیوزنت ۲۵ مگابیت بر ثانیه است.

در این بین ماهواره استارلینک بهترین سرویس را دارد و سرعت دانلود تا ۱۵۰ مگابایت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کند. البته ایلان ماسک ادعا کرده است که در سال‌های آینده سرعت دانلود تا ۳۰۰ مگابایت بر ثانیه افزایش خواهد یافت.

تجهیزات موردنیاز برای دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای

برای خرید و نصب اینترنت ماهواره‌‌ای، به سه جز اصلی نیاز است. این موارد شامل ماهواره فضایی (Geostationary Satellite) که براساس سرعت چرخش زمین یا ماهواره زمین ثابت، ماهواره (آنتن) در خانه یا محل کار و یک روتر می‌شود.

با این تجهیزات برای دسترسی به اینترنت نامحدود خانگی، فقط باید از یک شرکت که عرضه کننده خدمات اینترنت ماهواره‌ای است، سرویس موردنظرتان را تهیه کنید. مانند انواع سرویس‌های اینترنتی، اینترنت ماهواره‌ای هم در بسته‌ها و سرعت‌های مختلف عرضه می‌شود. باتوجه‌به اینکه در این سرویس برای اتصال به اینترنت به یک روتر و دیش ماهواره نیاز داریم، دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای برای موبایل با اینترنت سیم‌کارت امکان‌پذیر نیست؛ اما با کمک روتر و یک دیش ماهواره‌ای این مشکل حل می‌شود.

تجهیزات موردنیاز برای اتصال به اینترنت ماهواره‌ای

ماهان نت عرضه‌کننده سرویس‌های اینترنت پرسرعت سازمانی

در این مقاله به این پرسش پاسخ دادیم که اینترنت ماهواره‌ای چیست و چگونه کار می‌کند. باتوجه‌به جدید بودن این فناوری، استفاده از ماهواره اینترنتی چندان رایج نیست. همچنین کاربران برای دریافت اشتراک، باید مجوزهای قانونی موردنیاز را تهیه کنند. در حال حاضر تهیه اشتراک اینترنت ماهواره‌ای در ایران، فقط از طریق شرکت‌هایی که پروانه ارائه خدمات ماهواره‌ای مجاز دارند، قابل دریافت است.

باتوجه‌به محدودیت‌های این سرویس اینترنتی، پیشنهاد می‌کنیم برای خرید بسته‌های اینترنت پرسرعت و نامحدود یا دریافت سرویس پهنای باند اختصاصی، با کارشناسان ماهان نت از طریق شماره سراسری ۱۵۱۴ در ارتباط باشید. همکاران ما در ماهان نت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود. همچنین می‌توانید دیدگاه‌های خود درباره اینترنت ماهواره‌ای یا تهیه بسته‌های اینترنت را در بخش نظرات کاربران با ما در میان بگذارید.

نظرات کاربران