مهمترین عناوین در بحث تفاوت بیت و بایت به شرح زیر است که در ادامه این مقاله از سایت شرکت ارائه دهنده اینترنت ماهان نت به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت؛

 1. تعریف بیت و بایت
 2. واحدهای اندازه‌گیری داده‌ها
 3. تفاوت بیت و بایت
 4. کاربرد بیت و بایت در کامپیوتر
 5. مثال‌هایی از استفاده از بیت و بایت

بیت و بایت دو واحد اصلی برای اندازه‌گیری مقدار داده‌ها در علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات هستند. بیت کوچک‌ترین واحد ذخیره‌سازی داده در یک سیستم دیجیتال است که فقط می‌تواند دو مقدار 0 و 1 را نشان دهد. بایت نیز واحدی بزرگ‌تر از بیت است و معمولاً به صورت 8 بیت تعریف می‌شود. و همچنین میتوان گفت که این تعریفات در سرعت بالای اینترنت lte  ماهان نت مقداری بسیار کم تلقی می‌شود.

 

تعریف بیت و بایت

مفهوم بیت و بایت چیست؟ حتما برایتان جالب است که بدانید:

بیت (Bit):

کوچک‌ترین واحد ذخیره‌سازی اطلاعات در سیستم‌های دیجیتال و کامپیوتی است که فقط می‌تواند یکی از دو مقدار 0 و 1 را داشته باشد. مخفف واژه Binary Digit یا رقم دودویی است

برای اطلاع از بهترین قیمت اینترنت همراه ضربه بزنید.

خرید اینترنت ADSL

 

بایت (Byte)

معادل 8 بیت است و از ترکیب 8 بیت تشکیل می‌شود، کوچکترین واحد ذخیره‌سازی اطلاعات در کامپیوترهاست و می‌تواند 256 مقدار مختلف (0 تا 255) را نشان دهد. واحد استاندارد اندازه‌گیری حجم داده‌ها در اطلاعات و کامپیوتر است. و لازم است بدانید که مخفف واژه Binary Term یا اصطلاح دودویی است.

واحدهای اندازه‌گیری داده‌ها

در ادامه مطلب تفاوت بیت و بایت، مهمترین واحدهای اندازه‌گیری داده‌ها و اطلاعات که در بحث سرعت اینترنت بسیار مهم است، عبارتند از:

 • بیت (Bit): کوچکترین واحد، فقط 0 یا 1
 • بایت (Byte): معادل 8 بیت، ۲۵۶ مقدار مختلف
 • کیلوبایت (KB): هزار بایت
 • مگابایت (MB): هزار کیلوبایت یا میلیون بایت
 • گیگابایت (GB): هزار مگابایت یا میلیارد بایت
 • ترابایت (TB): هزار گیگابایت یا هزار میلیارد بایت
 • پتابایت (PB): هزار ترابایت یا میلیون میلیارد بایت
 • اگزابایت (EB): هزار پتابایت یا میلیارد میلیارد بایت
 • زتابایت (ZB): هزار اگزابایت یا بیلیون میلیارد بایت

هر واحد 1024 برابر واحد قبلی خود است. در واقع اگر بخواعیم بگوییم بایت چیست، باید بدانید بایت واحد پایه و استاندارد در سنجش است.

تفاوت بیت و بایت در محاسبه سرعت اینترنت در چیست؟

با گسترش دسترسی افراد به اینترنت، پرسش‌ها و ابهامات بسیاری برای کاربران در مورد نحوه محاسبه سرعت واقعی اینترنت و اصطلاحاتی مانند کیلوبایت و کیلوبیت به وجود می‌آید.
ماهان‌نت در این مطلب سعی دارد تا با استفاده از ساده‌رین عبارت‌ها، پاسخی مناسب برای تمام ابهامات کاربران ارائه نماید.

تفاوت بیت و بایت

تفاوت بیت و بایت در محاسبه سرعت اینترنت در چیست؟

تفاوت بیت و بایت در محاسبه سرعت اینترنت در چیست؟

معمولاً کاربران در ارزیابی سرعت اینترنت دچار ابهام می‌شوند چرا که شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP)، این سرعت را با واحد کیلوبیت در ثانیه یا مگابیت در ثانیه (که برای سنجش سرعت انتقال داده در شبکه به‌کار می رود) اعلام می کنند؛ اما کاربران آن را با واحد حجم فایل‌ها (کیلوبایت یا مگابایت) اشتباه می‌گیرند.

زمانی‌که مشترک برای دریافت یک خط اینترنت درخواست می‌دهد، برحسب نیاز کاربر (کاربر خانگی یا سازمانی)، سرویس‌های متفاوتی از جمله 256، 512 و… با واحد «کیلوبیت در ثانیه» به ایشان پیشنهاد داده می‌شود.
نکته‌ای که باید به آن توجه شود، واحد سرعت این سرویس یعنی کیلوبیت در ثانیه (Kilo bit per second) است که کلمه بیت با حرف کوچک انگلیسی b در آن مشخص می شود و به‌صورتKbps نمایش داده می‌شود.

خرید اینترنت قسطی ماهان نت

اما واحد دیگری نیز به نام «کیلوبایت بر ثانیه» وجود دارد که  کلمه بایت با حرف بزرگ انگلیسی B درآن مشخص می شود و به‌صورت KBps نمایش داده می‌شود.
درواقع هر کیلو بیت معادل 1024b و هرکیلوبایت معادل 1024B است.
باتوجه به این‌که هر یک بایت (1 Byte) از 8 بیت (8 Bit) تشکیل شده است، سرعت‌هایی که شرکت‌های خدمات‌دهنده اینترنتی به مشترکین عرضه می کنند باید به 8 قسمت تقسیم شود تا به سرعت دانلود کاربر تبدیل شود.
این بدان معناست که کاربران اینترنت، سرعت اتصال خود را اغلب برحسب کیلوبایت مشاهده می کنند و این موضوع ممکن است سوءتفاهم که برای مثال چرا زمانی‌که سرعت اینترنت 128 کیلوبیت در ثانیه 128Kbps است، نرم‌افزارهای تست سرعت اینترنت، این اتصال را 16 کیلوبایت در ثانیه 16KBps نمایش می‌دهد!
برای مثال سرعت نمایش داده شده توسط نرم‌افزارهای تست سرعت برای سرویس‌های 256Kbps و 512Kbps، به‌ترتیب برابر با 32KBps و 64KBps است.
اما طبق