منشاء موبایل‌های هوشمند امروزی کجاست؟

منشاء موبایل‌های هوشمند امروزی کجاست؟

تلفن‌های هوشمند می‌توانند کارهایی برایمان انجام دهند که قبلاً برای هرکدام‌شان به یک سخت‌افزار جداگانه نیاز داشتیم. اما هر کدام از این قطعات از کجا آمدند؟ برای دریافت پاسخ این سوال، تا پایان مطلب ما را همراهی کنید.

اولین تلفن‌همراه پرتابل

اگرچه ممکن است فکر کنید تلفن‌های همراه برای مدت زیادی است که تولید شده‌اند، اما در واقع موتورولا سال 1973 اولین تلفن‌همراه را که 4.4 پوند وزن داشت و شبیه به تلفن‌های بی‌سیم خانگی بود طراحی کرد. قیمت این تلفن‌های همراه در آن سال برابر با 3.995 دلار بود اما اولین شبکه خودکار موبایل تا سال 1979 راه‌‌اندازی نشد.

اولین چیپست

چیپست‌ها را می‌توان مغز و قلب هر گجتی دانست. آن‌ها هرکاری که موبایل‌ها انجام می‌دهند را تنظیم و کنترل می‌کنند. اما اولین چیپست چه بوده است؟ این‌طور که به‌نظر می‌رسد اولین چیپست متعلق به تلفن‌های همراه نبوده است بلکه برای یک ساعت دیجیتالی همیلتون مورد استفاده قرار گرفت که سال 1970 رونمایی شد و 44 چیپ و 4هزار سیم پیوند دهنده میان آن قرار گرفته بود.

اولین حس‌گر اثر انگشت موبایل

حس گرهای اثرانگشت چندان هم قدیمی نیستند. اگرچه مزدم از دوره بابلی ها از اثر انگشت خود به‌عنوان امضا استفاده می‌کردند و این تکنولوژی از آن دوره به تشخیص اثر انگشت در موبایل‌های هوشمند راه پیدا می‌‌کند. اولین تلفن‌همراهی که از این تکنولوژی استفاده کرد موتورولا مدل Atrix 4G بود که سال 2011 تنها برای ورود دستگاه موبایل قابل استفاده بود. اپل هم در سال 2013 تکنولوژی تشخیص اثرانگشت را با مدل 5s تلفن‌های همراه خود اضافه کرد.

اولین نمایشگر لمسی

اگر چه نمایشگر لمسی به‌نظر تکنولوژی جدیدی می‌آید اما اختراع آن به سال 1965 و فردی به‌نام ای.اِی. جانسون باز می گردد. او ابتدا این مکانیسم را در کتاب خود به‌نام نمایشگر لمسی- یک دستگاه ورودی و خروجی برای کامپیوترها عنوان کرد.

30 سال بعد، کمپانی IBM Simon موبایل بلک بری را تحت عنوان اولین موبایلی که به نمایشگر لمسی مجهز است وارد بازار کرد.