بدون شک، یکی از پر سر و صداترین فناوری‌های سال جدید، نسل آینده ارتباطات موبایل (۵G) خواهد بود. تحولاتی که در اینترنت ۵G صورت گرفته است، بیش از تنها افزایش سرعت اتصال است. این فناوری تلفیقی از سرعت اتصال، انتقال و پاسخ‌دهی و درنهایت بستری مناسب برای پیشرفت سایر فناوری‌ها چون خودروها، واقعیت مجازی، هوشمندسازی خانه و اینترنت اشیا است.

حدود یک‌سالی است که صحبت‌ها حواشی فناوری ۵G آغاز شده است و حالا تحقیقات نتایج خود را به بار نشانده‌ است. فناوری نسل جدید، به ما وعده‌ی شبکه ای صد برابر سریع‌تر از ارتباطات و اینترنت مخابرات و ده برابر سریع‌تر از پرسرعت ترین اینترنت و خدمات پهنای باند خانگی در حال حاضر را می‌دهد. اگر این وعده جامه‌ی عمل بپوشاند، در واقع زندگی به گونه‌ای تغییر خواهد کرد.

اما تنها سرعت نیست که در این فناوری‌ها مطرح می‌شود. ممکن است به علت این‌که حرکت از سمت ۳G به ۴G با افزایش سرعت همراه بوده، این گمان به خاطر شما بیاید ولی تحولات  گرفته در ۵G فراتر از این است. جفرسون ونگ، مشاور شرکت IBB می‌گوید «اگر شما تنها به فکر افزایش سرعت باشید، از دیگر توانایی های بینظیر این فناوری غافل خواهید ماند».

ماهان‌ نت در ادامه به برخی کاربردهای جالب این فناوری می‌پردازد.

جراحی از راه دور

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اینترنت ۵G گذشته از سرعت آن، فاصله کم بین زمان ارسال درخواست و دریافت پاسخ از شبکه است. در واقع ۵G وقفه‌ای که در ۴G بوده را به‌طور کلی از بین برده است. درنتیجه یک جراح برای جراحی بیمار خود نیازی به داشتن حضور فیزیکی در یک اتاق با بیمار خود را ندارد.

برای مثال پزشکان در لندن با استفاده از هدست واقعیت مجازی، دستکش‌های مخصوص و روبات توانسته‌اند عمل جراحی را روی یک بیمار ساختگی آزمایش کنند.

اینتنرت قابل لمس

اما از دیگر امکانات این این فناوری این است که با استفاده از امکان بازخورد لمسی می‌توانید حس لامسه را منتقل کرده و تجربه جدید و باکیفیت‌تری از دیدن ویدئو و شنیدن صدا را داشته باشید. شرکت اریکسون یک شبیه سازی را روی صندلی خودرویی نشانده که راننده آن ۵۰ کیلومتر با خودرو فاصه دارد. با استفاده از سیستم بازخوردی که در این سیستم قرار گرفته است، شما می‌توانید سرعت خودرو و حتی دست‌‌اندازهای موجود در جاده را کنترل کرده و احساس کنید.

خودروی خودران

شرکت‌های گوگل و اووبر در حال انجام تحقیقات خود روی فناوری خودروهای خودران هستندف اما شرکت‌های دیگر باور دارند که برای موفقیت در این صنعت نیاز به در اختیار داشتن یک شبکه ۵G است تا بتوانند به وسیله نقلیه خودکفا دست یابند. برای پوشش فراگیر این قابلیت، نیاز به یک شبکه با پاسخ‌گویی فوری است تا بتواند با سنسورهای تعبیه شده پیرامون شهر نیز ارتباط برقرار کند.

روبات پرنده

فناوی ۵G در زمینه‌های دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که برای نمونه می‌توان به ارتقا توانایی‌های روبات پرنده اشاره کرد/ لین کامپ، یکی از مدیران شرکت اینتل نیز گفته که یک روبات پرنده‌ی مجهز به دوربین فیلم بردازی می‌تواند بر فراز چاه حفاری نفت پرواز کند. این شبکه امکان کنترل روبات پرنده را در حالی خواهد داشت که مشغول ارسال ویدئوی با کیفیت نیز هست.

واقعیت مجازی

سال گذشته در کنگره جهانی موبایل، از واقعیت مجازی به‌عنوان پدیده‌ای بزرگ یاد شد. اما در سال جاری تنها تغییرات کمی در سخت‌افزار این تکنولوژی و فقط توسط شرکت سامسونگ ارائه شد. اما بیشترین جوانبی که در مورد واقعیت مجازی مطرح شده، با قابلیت‌های ۵G در ارتباط بود. امکاناتی که به کمک آن می‌توانید به‌طور کامل با دنیای زنده در ارتباط باشید و گفت‌گو کنید.

پهنای باند خانگی

قطعاً بیشترین و کاربردی‌ترین جنبه استفاده از ۵G جایگزین کردن آن با خدمات اینترنت خانگی است. خدماتی که قرار است در آینده‌ای نزدیک اجرایی شود. تلفن‌های نیز به نشان تجاری ۵G مجهز خواهند شد. در همین راستا مدیر شرکت ورایزون اعلام کرد که سال  آینده با یک تلفن ۵G بازخواهد گشت.

0/5 (0 نظر)