بهترین راه‌های افزایش امنیت موبایل‌های اندرویدی

خطرات بسیاری دستگاه‌های اندرویدی را تهدید می‌کند و روش‌های بسیاری به جلوگیری از این امر و افزایش امنیت این دستگاه‌ها کمک می‌کند. این روش‌ها مانع از نفوذ هکرها به موبایل و تبلت، یا سرقت اطلاعات توسط آن‌ها می‌شود.

خطرات بسیاری از جمله سارقان و بدافزارها موبایل شما را تهدید می‌کنند. هکرها همیشه به‌دنبال راه‌هایی هستند که بتوانند با استفاده از آن‌ها به دستگاه موبایل یا تبلت شما نفوذ پیدا کنند.

البته باید بدانید که تقریباً هیچ راه صددرصد امنی برای جلوگیری از نفوذ هکرها به دستگاه اندرویدی وجود ندارد، اما با روش‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، دسترسی به دستگاه سخت و پیچیده می‌شود.

برای مثال قرار دادن رمزعبور باعث می شود که افراد سودجو نتوانند وارد دستگاه شوند، و همچنین قراردادن تنظیمات امنیتی کمک می‌کند تا از اقدامات مخرب برخی از اپلیکیشن‌ها جلوگیری شود. در ادامه ماهان‌نت به 6 روش اشاره می‌کند تا با انجام آن‌ها می‌توانید موبایل‌تان را از خطرات متداول محفوظ نگه دارید.

1- روی دستگاه قفل بگذارید

با استفاده از رمزعبور و قفل برای موبایل خود، امکان ورود افراد سودجو را به آن گرفته‌اید. اگرچه این گزینه بسیار عادی و بدیهی است، اما کاربران بسیاری هستند که هیچ قفلی برای دستگاه موبایل خود قرار نداده‌اند. شما با این‌کار راه را برای همه افراد باز می گذارید به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند. پس بهتر است به قسمت تنظیمات (settings) موبایل خود رجوع کرده، از بخش امنیت (security)، سراغ قفل صفحه (screen lock) بروید و یکی از روش‌های قفل کردن را انتخاب کنید.

 

2- امکان موقعیت‌یابی و پاک کردن اطلاعات از راه دور را فعال کنید

تا اینجا، روی موبایل خود قفل گذاشته‌اید. اما دستگاه موبایل شما هر زمانی ممکن است به سرقت برود. در چنین شرایطی باید چه کار کرد؟ شما باید پیش‌تر تنظیماتی را روی موبایل خود اعمال کنید تا با استفاده از آن بتوانید موبایل سرقت شده را موقعیت‌یابی کنید و یا اینکه اطلاعات روی موبایل خود را حذف کنید.

برای اعمال این تنظیمات، ابتدا وارد بخش تنظیمات موبایل خود شوید و به بخش امنیت (security) در گوگل (google) بروید.در این بخش، با دو گزینه مواجه خواهید شد که باید هردوی آن‌ها را فعال کنید:

Remotely locate this device –

Allow remote lock and erase –

با اعمال این تنظیمات، اگر موبایل شما گم و یا دزدیده شد، می توانید موقعیت آن را پیدا کنید، اما لازمه این کار این است که موبایل‌تان حتماً به اینترنت متصل باشد و باتری نیز داشته باشد. همچنین با زدن تیک گزینه دوم، امکان پاک کردن تمام اطلاعات حساس از راه دور وجود خواهد داشت.

بهترین راه‌های افزایش امنیت موبایل‌های اندرویدی

بهترین راه‌های افزایش امنیت موبایل‌های اندرویدی

3- تنظیمات منابع ناشناس را غیرفعال کنید

تا این‌جا سعی کردیم تا با اعمال برخی اقدامات، از بروز تهدیدات فیزیکی جلوگیری کنیم. حالا باید سراغ اپلیکیشن‌ها که تهدیدات بزرگ‌تری هستند برویم. البته گوگل اعلام کرده که تمام اپلیکیشن‌های موجود در گوگل پلی ایمن هستند، اما این موضوع دستگاهی را از خطراتی که فروشگاه‌های شخص سوم و وب‌سایت‌ها تهدید می‌کند، ایمن نگه نمی‌دارد.

اندروید برای این اتفاق قابلیتی دارد که با استفاده از آن، از نصب برنامه‌هایی به‌غیر از گوگل پلی جلوگیری می‌شود. به این منظور در بخش امنیت (security) موبایل خود باید منابع ناآشنا (unknown sources) را غیرفعال کنید تا از جایی که منبع برنامه گوگل پلی نباشید، نتوانید اپلیکیشنی دانلود کنید.

 

4- بگذارید اپلیکیشن‌ها توسط اندروید اسکن و بررسی شوند

برای اینکه اندروید بتواند اپلیکیشن‌های موبایل شما را اسکن کند باید به مسیر زیر بروید:

Settings, Google, Security, Verify Apps و گزینه Scan device for security threats را فعال کنید. با انجام این‌کار، سیستم‌عامل اندروید روی اپلیکیشن‌های مختلف تمرکز می‌کند و عملکردهای نامناسب را گزارش می‌کند.

 

5- موبایل خود را به‌روز کنید

برنامه‌ها و یا سیستم عامل به‌روز نشده، یکی از شکاف‌های امنیتی برای ورود هکرها به دستگاه شما است. گوگل هر از چندگاهی، آسیب‌پذیری‌ها را شناسایی می‌کند و برای آن‌ها به‌روزرسانی منتشر می کند. اگر موبایل خود را به روز نکنید، درواقع راه را برای نفوذ هکرها باز گذاشته‌اید.

 

6- امکان وب‌گردی ایمن را فعال کنید

اپلیکیشن‌های مخرب تنها تهدید ممکن برای موبایل‌های هوشمند نیستند. بسیاری از سایت‌ها تلاش می‌کنند تا اطلاعات کاربر را در قالب حمله فیشینگ بدزدند. بعضی از سایت‌ها نیز سعی می‌کنند تا به صورت مخفی برنامه‌ای را روی دستگاه شما اجرا کنند. برای جلوگیری از این موضوع، مرورگر کروم را روی موبایل خود راه‌اندازی کنید، در قسمت تنظیمات آن در بخش Privacy، گزینه Safe Browsing را فعال کنید.

 

آیا شما راه‌کار دیگری برای جلوگیری از این موضوع پیشنهاد می‌کنید؟

 

منبع: pcworld

0/5 (0 نظر)