اخیراً خبرهای بسیاری درباره نفوذ سازمان‌های امنیتی به موبایل‌های خود می‌شنویم و تقریباً هیچ‌کسی در برابر نفوذ هکرها در امان نیست. این‌جا به شما راه‌کارهایی که همواره باید جهت ایمن شدن موبایل خود درنظر داشته باشیم را معرفی کرده‌ایم.

اما ناگفته پیداست که علی‌رغم انجام تمام این کارها، سازمان‌های بزرگ امنیتی همیشه راهی برای نفوذ پیدا خواهند کرد.

۱ به‌روز باشید و خودتان حفره‌های امنیتی ایجاد نکنید

وقتی صحبت از نفوذ هکرها به میان می‌آید، اولین قدمی که باید بردارید، به‌روزرسانی نرم‌افزارها (چه روی موبایل و چه روی کامپیوتر) به‌محض ارائه آن‌ها به مارکت‌ها است. بسیاری از افراد به علت وقت گیر بودن فرآیند به‌روزرسانی نرم‌افزارها، و به‌دلیل تغییراتی که ممکن است در ظاهر و تنظیمات نرم‌افزار رخ دهد، این‌کار را نمی‌کنند. اما این به‌روزرسانی‌ها در بسیاری از موارد، رخنه‌های امنیتی را از بین می‌برند؛ پس تنبلی نکنید و همین الان دست به‌کار شوید.

همچنین به شما توصیه می‌کنیم که هرگز از روت یا جیل بریک موبایل استفاده نکنید، چرا که با این‌کار راه نفوذ به موبایلتان را باز کرده‌اید. موبایل‌های روت شده، امنیت ندارند و اجرای هرچیزی که قبلا موبایل شما آن را مسدود می‌کرد (مثل جاسوسی در اطلاعات شخصی شما)، ممکن می‌کنند.

۲ به چیزی که دانلود می‌کنید دقت کنید

زمانی‌که یک اپلیکیشن نصب می‌کنید، از شما درخواست‌هایی می‌شود؛ مثل امکان خوانش فایل‌ها، دسترسی به دوربین و میکروفون موبایل و غیره. برای این موارد، محدودیت‌های قانونی تعریف شده است، اما به‌راحتی می‌توان با سوء استفاده از این امکانات، به اطلاعات سیستم دسترسی پیدا کرد. پس پیش از پذیرش این درخواست (خصوصاً در موبایل‌های اندروید)، درست فکر کنید.

۳ برنامه‌های که از قبل روی موبایل‌تان نصب بوده را بررسی کنید

حتی اگر برنامه‌هایی که روی موبایل خود نصب کردید، به‌نظر ساده و امن می‌آمدند، اما به‌روزرسانی‌ها ممکن است ابزاری برای هک موبایل‌تان به‌وجود آورده باشند. برای این‌کار دو دقیقه زمان بگذارید و برنامه‌های موبایل خود را بررسی کنید و ببینید از چه مجوزهایی استفاده می‌کنند: برای موبایل‌های iOS به قسمت Settings، Privacy مراجعه کنید.

۴ ورود هکرها را به موبایل خود سخت کنید

همیشه وقتی از گوشی خود استفاده نمی‌کنید، آن را قفل کنید. تمام موبایل‌ها دارای امکان رمزگذاری شش کاراکتری هستند. البته ممکن است موبایل شما مجهز به حس‌گر اثر انگشت یا تشخیص چهره باشد که راه‌های زیادی هم برای دور زدن آن‌ها وجود دارد.

۵ آماده ردگیری و قفل کردن موبایل خود باشید

طوری برنامه‌ریزی کنید که اگر موبایل شما دزدیده شد یا گم شد آمادگی داشته باشید. درنتیجه حتی اگر گوشی شما دزدیده شود، همچنان اطلاعات شما در امان است. مثلاً برای گوشی خود تعریف کنید که اگر بیش از تعداد مشخصی رمز اشتباه وارد شد، تمام اطلاعات موبایل‌تان به‌صورت خودکار حذف شوند.

۶ سرویس‌های آنلاین را روی موبایل باز نگذارید

تصور کنید که از ویژگی ورود خودکار به حساب‌های کاربری (Auto Login)  استفاده کرده‌اید و کسی به رمزعبور موبایل‌تان دسترسی پیدا کند. درنتیجه به محض باز کردن قفل موبایل، به حساب‌هایی مانند ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و حتی حساب بانکی شما دسترسی پیدا خواهد کرد. اما اگر تنبل هستید و نمی‌خواهید هربار که وارد برنامه می‌شوید نام کاربری و رمزعبورتان را وارد کنید، از اپلیکیشن‌های مدیریت رمزعبور استفاده کنید.

۷ یک تاریخچه خودکار برای خود در نظر بگیرید

اگر تا الان شش مورد قبل را رعایت کرده باشید، ورود به موبایل و دسترسی به اطلاعات‌تان برای هر کسی سخت خواهد شد. اما راه‌هایی نیز وجود دارد که بدون نیاز به موبایل شما می تواند وارد حساب‌هایتان شود. مثلاً اگر کسی اطلاعات شخصی شما مانند تاریخ تولد، نام مادرتان و غیره را بداند، به‌راحتی می‌تواند پسوردتان را ریست کند. به‌منظور جلوگیری از این اتفاق می‌توانید از اطلاعات جعلی استفاده کنید، اما برای این که یادتان نرود، حتماً آن‌ها را جایی یادداشت کنید.

۸ مراقب وای‌فای‌های رایگان باشید

همه ما می‌دانیم که استفاده از شبکه‌های بی‌سیم رایگان خطراتی را همراه خود دارند. درهرصورت وای‌فای‌های رایگان ممکن است خیلی جذاب به‌نظر برسند. صاحبان این شبکه ها می‌توانند اطلاعات شما را ردیابی کنند اما این‌کار چندان هم آسان نیست. چون هر شخص آماتوری هم نمی‌تواند این‌کار را انجام دهد. اما اگر ناچار به استفاده از این وای‌فای ها شدید، بهتر است از وی پی ان استفاده کنید.

۹ مراقب نوتیفیکیشن‌های روی لاک‌اسکرین موبایل‌تان باشید

پاپ‌آپ برنامه‌های بسیاری روی صفحه لاک اسکرین باز می‌شوند. اما تصور کنید مسیج حساب بانکی روی موبایل شما باز شده و فرد سوء استفاده‌گر متوجه موجودی حساب شما شود. درنتیجه اطلاعات شما برای او جذاب خواهد شد. پس بهتر است پاپ‌آپ لاک اسکرین را غیرفعال کنید.

۱۰ اپلیکیشن‌های خاص را قفل کنید

یک رمزعبور قوی، احتمال ورود هکرها به موبایل‌تان را غیرممکن می‌کند. حال تصور کنید دوست یا فردی آشنا بخواهد با موبایل شما یک تماس بگیرد و یا از برنامه خاصی استفاده کند، اما شما دوست نداشته باشید که به بعضی برنامه‌های خاص دسترسی داشته باشد. برنامه‌هایی هم برای اندروید و هم iOS وجود دارند که با استفاده از آن ها می‌توانید تنها برخی اپلیکیشن‌ها را قفل کنید.

 

منبع: theguardian

0/5 (0 نظر)