با نزدیک شدن به سرعت‌های 40 و 100 گیگابیتی بر ثانیه، به‌زودی شاهد گسترش این سرعت‌ها در شبکه خواهیم بود. همراه با بهبود استاندارد این سرعت‌ها، کار روی نسل آینده شبکه‌های پرسرعت نیز شروع شده و به‌زودی شاهد اعلام استانداردها از مراجع مربوط خواهیم بود. اما نسل بعد شبکه های پرسرعت با چه سرعتی شروع به‌کار خواهند کرد و تا کی باید منتظر آن باشیم؟

از آنجایی‌که در سال‌های اخیر پیشرفت‌هایی در زمینه شبکه‌های 100 گیگابیتی داشته‌ایم، در آینده‌ای نه‌چندان دور می‌توانیم منتظر دستیابی به لینک‌های تک‌لاین با سرعت 100 گیگابیت برثانیه باشیم. تاکنون استاندارد 25 گیگابیتی تصویب شده و 50 گیگابیتی نیز به زودی تصویب می‌شود.

آینده‌ای نزدیک با سرعت‌های ترابایتی

آینده‌ای نزدیک با سرعت‌های ترابایتی

اما قدم بعدی محققان، دستیابی به سرعتی معادل 400 گیگابیت است. درحال حاضر دستیابی به سرعت ترابیتی با امکانات فعلی، امکان‌پذیر است اما برای دستیابی به شبکه ترابیتی، به تکنولوژی متفاوتی نیاز خواهد بود. البته این موضوع همچنان روشن نیست و ابهاماتی وجود دارد. اولین شرکت‌هایی هم که نیاز خود را به سرعت ترابیتی اعلام کرده‌اند، گوگل و فیسبوک بوده‌‌اند و دانشگاه کالیفرنیا نیز از شرکت‌هایی چون اینتل و گوگل تقاضای کمک برای دستیابی به این سرعت کرده است. به‌نظر می‌رسد تا انتهای سال 2017، اولین استاندارد شبکه‌های 400 گیگابیتی توسط سازمان IEEE اعلام شود.

خرید اینترنت ADSL

 

 

پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2022 به این تکنولوژی دست پیدا کنیم اما سرعت 400 گیگابیتی هم‌اکنون در حال توسعه است. باتوجه به سرعت‌هایی که در حال حاضر در حال توسعه هستند، به‌نظر می‌رسد بعد از 400 گیگابیت برثانیه، نسل بعدی، 1.6 ترابیت برثانیه خواهد بود.