با پیشرفت استفاده از اینترنت پرسرعت، و افزایش سرعت روزافزون آن، همه ما درگیر شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، تلگرام، توییتر و غیره شده‌ایم. امروز ماهان‌نت شما را با تجربه‌ای جدید آشنا می‌کند، که درعین دنبال کردن صفحات خود در این اپلیکیشن‌ها، به استفاده از آن هم اعتیاد پیدا نکنید. با ادامه مطلب همراه باشید:

بیشتر اوقات صفحه خود را در برنامه‌هایی مثل اینستاگرام طوری دنبال می‌کردم که انگار انگشت دست من و آیکون‌ اینستاگرام مثل آهنربا همدیگر را جذب کرده‌اند. روزانه ده‌ها بار انگشت من آیکون اینستاگرام را لمس می کرد، دوباره و دوباره این برنامه را باز می کردم و می‌بستم.

این یک عادت ناخوشایند دیجیتالی است که تقریباً اصلاً هم برایم خوشحال کننده نبود. شاید بعضی از افراد با آن ارتباط برقرار کنند اما نتیجه مطالعات بسیاری نشان می‌دهد که اگرچه شبکه‌های اجتماعی ما را به هم متصل می کند، اما احساس بدی هم منتقل می‌کند. اما ما همچنان به این کار ادامه می‌دهیم؛ ادامه می‌دهیم چون نمی توانیم آن را متوقف کنیم، یا حتی جلو خودمان را بگیریم!

اما چند روز پیش من یک روش جدید را امتحان کردم. از تمام شبکه‌های اجتماعی روی موبایلم خارج شدم و با لپ‌تاپ (یا در واقع نسخه دسکتاپ اپلیکیشن‌ها) وارد آن برنامه‌ها شدم. برای خودم یک برنامه گذاشتم که از برنامه‌هایی مثل تلگرام، توییتر و اینستاگرام فقط روی لپ‌تاپ یا کامپیوترم استفاده کنم.

و فکر می‌کنید چه اتفاقی افتاد؟ اعتیادم به شبکه‌های اجتماعی کم‌رنگ شد. دیگر وقتی از خواب بیدار می‌‌شدم، بلافاصله اینستاگرام و ایمیلم را چک نمی‌کردم، فقط ایمیلم را چک می‌کردم. یا وقتی منتظر رسیدن قطار مترو بودم، به‌جای بالا پایین کردن اینستاگرام، فقط از شنیدن موزیک لذت می‌بردم یا نهایتاً چند سایت خبری را هم چک می کردم. خب بله، هنوز هم اعتیاد به اینترنت دارم، اما استفاده درست از اینترنت برایم اهمیت بیشتری داشت.

طراحی‌های اعتیاد آور

تمام شبکه‌های اجتماعی طوری طراحی شده‌اند که ما را مجبور به بازگشت کنند، این اتفاق درباره نسخه موبایل شایع‌تر است. در سال‌های اخیر قالب شبکه‌های اجتماعی تغییرات بسیاری داشته است. مثلاً ویژگی‌های اذیت کننده مثل اسکرول‌های زیاد، پخش خودکار فیلم‌ها، یا دانلود خودکار فیلم، فایل‌های صوتی و تصاویر از نسخه‌های جدید حذف شدند. اگرچه نسخه‌های دسکتاپ هم از این ویژگی مستثنا نیستند، اما کم تر کاربر را درگیر می کنند.