اشتباهات امنیتی ساده‌ای که هر روز انجام می‌دهید

اگرچه هیچ وقت ۱۰۰ درصد از دست هکرها، ویروس و سایر تهدیدات اینترنتی در امان نخواهید بود، اما حداقل می‌توانید از تکرار کارهای بسیار ساده‌ای که امنیت موبایل یا لپ تاپ شما را ازبین می‌برد، دست بردارید. بهتر است قبل از این که پشیمان شوید نسبت به این اشتباهات آگاهی پیدا کنید. ۵ مورد از مرسوم‌ترین اشتباهات را بر شمرده‌ایم.

استفاده از نام کاربری و رمزعبور یکسان

پیش از این بارها گفته‌ایم و شماهم بارها شنیده‌اید، اما از آن‌جایی که بسیاری از افراد به موضوع اهمیت نمی‌دهند، بازهم تکرار می‌کنیم: لطفاً از یک رمزعبور برای چندین حساب‌‌های کاربری استفاده نکنید و رمزعبور خود را نیز هر از چندگاهی تغییر دهید. اگر به‌خاطر سپردن یک رمزعبور برای شما سخت است، از یک برنامه به این منظور استفاده نمایید.

استفاده از یک رمزعبور برای هر چیزی در سطح اینترنت، مثل این‌است که از کلیدی برای باز کردن درب منزل خود استفاده کنید، که درب ماشین شما، شرکت، کیف، گاوصندوق و… را نیز باز کند.

درهمین حال، تغییر رمزعبور از اطلاعات شما در برابر افراد سودجو محافظت می‌کند. مدیرعامل یکی از شرکت های امنیتی به‌نام KeeperSecurity در این خصوص گفت «امروزه فناوری پیدا کردن رمزعبور پیشرفت زیادی داشته است. هکرها در فضای اینترنت مثل شبکه‌های اجتماعی، طعمه‌های خود را مشخص می کنند؛ از متن‌هایی که توسط آن‌ها نوشته شده است، کلید واژه‌هایی استخراج می شود که این ها درون بدافزار قرار گرفته و بدافزارها هم با استفاده از این کلیدواژه‌ها، ترکیباتی را ایجاد می‌کنند تا به رمزعبور کاربر دست پیدا کنند». او همچنین ادامه داد «کسی رمزعبور را دوست ندارد اما امروز استفاده از آن‌ها اهمیت بسیاری دارد و رمزعبوری که ۵ سال گذشته ساخته بودید، دیگر امروز به‌درد شما نمی‌خورد.

قفل نکردن موبایل

وقتی موبایل خود را قفل نمی‌کنید، هرکسی به تصاویر و  اطلاعات موبایل شما دسترسی دارد، می‌تواند از اینترنت پرسرعت موبایل شما استفاده کند، به شبکه‌های اجتماعی برود و به‌جای شما پست یا عکس بگذارد، از مخاطبین شما استفاده کند و در کل هرکاری که دوست دارد با گوشی شما انجام دهد. جالب است بدانید هنوز ۱۵درصد از کاربران موبایل هیچ قفلی برای آن تعریف نکرده‌اند.

در حال حاضر شما به‌سادگی ثبت یک اثر انگشت یا تشخیص چهره می‌توانید برای موبایل‌تان قفل بگذارید. تحقیق‌های انجام شده در این زمینه نیز نشان می‌دهد یکی از بدترین راه‌های قفل کردن موبایل، استفاده از الگو یا pattern است، چرا که سایر افراد بعد از یک یا دوبار مشاهده، آن را یاد می‌گیرند.

خرید اینترنت ADSL

 

استفاده نکردن از تایید دو مرحله‌ای

همانطور که قبلاً گفتیم، این روزها اخبار زیادی درباره‌ لو رفتن اطلاعات به گوش‌مان می‌رسد. اما در این مواقع تایید دو حله‌ای مانند یک ماتع دوم عمل می‌کند. درنتیجه هکرها علاوه بر نام کاربری و رمزعبور شما، به یک مورد سوم نیز نیاز خواهند داشت.

کد مرتبط با تایید دو مرحله‌ای گاهی توسط یک برنامه ایجاد می‌شود و گاهی به صورت پیامک به شماره موبایل ما ارسال می‌شود. تقریباً تمام سایت‌ها و اپلیکیشن‌های معتبر از این ویژگی بهره می‌برند.

یکی از محققین ارشد McAfee در این باره گفته «اگر فقط به‌دنبال جستجو در اینترنت و تماشای عکس و فیلم هستید، نیازی به استفاده از تایید دومرحله‌ای نیست، اما اگر اهل خرید آنلاین هستید دیگر فرق می‌کند».

اشتراک‌گذاری زیاد اطلاعات

تمام اطلاعاتی که در فضای مجازی به‌صورت عمومی به اشتراک می‌گذارید، قسمیت از زندگی و هویت شما را نشان می‌دهند که هکرها با استفاده از آن‌ها می‌توانند رمزعبور شما را حدس بزنند یا به سوالات امنیتی که با استفاده از آن‌ها حساب کاربری خود را ساخته‌اید دست پیدا کنند.

استفاده از وای فای ناشناس

اتصال به اینترنت پرسرعت و استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، اینستاگرم، تلگرام و … به‌قدری تبدیل به یک عادت و ضرورت شده که مردم برای استفاده از این شبکه‌ها و اتصال به اینترنت پرسرعت حاضرند به هر وای فایی متصل شوند.

مشکل وای فای عمومی اینجاست که به غیر از شما هر کسی امکان اتصال و استفاده از آن وای فای را دارد.