آیا می دانستید که تلویزیون‌های هوشمند، از طریق امواج هم قابل هک شدن هستند؟

این اتفاق تنها در شرایط خاصی رخ می‌دهد، اما شاید هیچ‌ وقت متوجه آن نشوید

به‌محض این‌که صحبت از هک می‌شود، سریع به یاد هک سایت‌ها، حساب‌های کاربری، موبایل و تبلت می‌افتیم، درصورتیکه شاید ساده‌ترین کار برای هکرها، هک وسایل جانبی مانند پرینتر، اسکنر و تلویزیون هوشمند باشد. معمولاً این وسایل، کدهای آسیب‌پذیری دارند، و به‌علت اینکه کمتر سیستم عامل آن‌ها به‌روز می‌شود، بیشتر مورد حمله قرار می‌گیرند.

نگرانی‌های مرتبط با هک شدن از طریق امواج برای سال‌ها وجود داشته و به‌زودی هم از بین نخواهد رفت. یکی از پژوهشگران به‌ نام رافائل اسکیل، به‌تازگی در خبری اعلام کرده که برخی از مدل‌های تلویزیون هوشمند را می‌توان با کمک امواج (سیستم پخش دیجیتال که در ایران نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد) هک کرد.

لازمه این موضوع این است که در حالی‌که امواج تلویزیون هوشمند منتشر می‌شوند، آن تلویزیون به اینترنت نیز متصل باشد. سپس هکرها و افراد سودجو، با پیدا کردن رخنه‌ای در مرورگر تلویزیون هوشمند، به روت دسترسی پیدا کرده و عملیات خود را شروع می‌کنند.

از ویژگی‌های این موضوع این است که با استفاده از آن می‌توان به جای یک تلویزیون، تمام تلویزیون‌هایی که در محدوده پخش فرستنده هستند را با هم هک کرد. این ویژگی اخیراً روی دو مدل جدید سامسونگ اجرا شده است.

اینجا اهمیت قفل کردن تلویزیون دوچندان می‌شود، که در این صورت به اندازه موبایل و پی‌سی، به‌روزرسانی‌های امنیتی دریافت نمی‌شوند. به‌خطر افتادن تنها که تلویزیون هوشمند متصل به اینتر شاید آن‌قدرها مهم نباشد، اما وقتی تمام تلویزیون‌های در محدوده، به‌خطر می‌افتند، شرکت‌های سازنده تلویزیون باید بیشتر مسائل  امنیتی را رعایت کنند و این موضوع را در اولویت اول خود قرار دهند. چرا که با این اتفاق تمام دنیا به خطر خواهد افتاد.

منبع: engadget