به زودی گوشی‌هایی روانه بازار می‌شوند که طی ۲۴ساعت، ترک‌ها و خراش‌های صفحه را ترمیم خواهند کرد

 

اگر شما از هم جمله افرادی هستید که مدام گوشی شما زمین می‌خورد و با ترک‌ها و خراش‌های صفحه نمایش غصه‌دار می‌شوید، برای‌تان خبری خوشی داریم. پژوهش‌گران دانشگاه کالیفرنیا تازگی توانسته‌اند پلیمر جدیدی بسازند که ترک‌ها و خش‌های روی خود را ترمیم می‌کند.

این ماده که توانایی کشسانی بالایی دارد، تا ۵۰برابر اندازه اصلی خود نیز بدون ایجاد پارگی کشیده می‌شود. همچنین اگر روی سطح آن ترک بخورد، تا حداکثر ۲۴ بعد سطح خود را ترمیم می‌کند.

البته این ویژگی قبلا در گوشی‌هایی مانند ال‌جی G Flex نیز وجود داشت. اما حالا محققان قصد دارند این ویژگی را بهبود ببخشند. علاوه بر ترمیم خش‌های صفحه نمایش، کارکرد این پلیمر در رطوبت بالا نیز مختل نمی‌شود و برخلاف مواد سایر مواد خودترمیم، حتی در این شرایط هم کار می‌کند.

امکان استفاده از این ماده در ساخت باتری‌های گوشی نیز وجود دارد. البته متاسفانه این ماده تا حدود سه سال آینده که تمام مشکلات آن رفع شده و بررسی‌های لازم انجام شود، مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

قبلا در فیلم‌های و کتاب‌های کامیک، با این موضوع زیاد برخورد کرده بودیم که مثلاً خش‌های روی صورت فردی، همان لحظه ترمیم می‌شود، اما این اتفاق در واقعیت وجود نداشت. حالا این پلیمر جدید، به تخیلات پیشین واقعیت بخشیده است.