با استفاده از برخی مودم‌ها می‌توانید پهنای باند اینترنت خود را بین افرادی که از آن اینترنت استفاده می‌کنند، مدیریت کنید. شرکت TP-Link یکی از این مودم‌ها را تولید کرده است.

با روی کارآمدن موبایل‌های هوشمند و اینترنت پرسرعت، در بسیاری از خانواده‌ها بحث‌هایی برسر سرعت اینترنت پیش آمده است. برای مثال وقتی یکی از اعضای خانواده در حال دانلود یک فیلم یا هر فایلی است، سرعت اینترنت بقیه افراد کاهش خواهد یافت. البته شرکت‌ها و سازمان برای این مشکل راه‌حل‌هایی مانند روترهای سیسکو را انتخاب کرده‌اند. اما این روش‌ها برای استفاده در یک خانواده چندان مناسب نیست. از همین رو، شرکت TP-Link  برای مودم‌های جدید خود، راه‌حل‌های دیگری را ایجاد کرده است.

شرکت TP-Link امکانی به‌نام Bandwidth Management یا مدیریت پهنای باند به مودم‌های جدید ADSL خود اضافه کرده که فعال کردن آن امکان، به مدیریت هوشمندانه مودم‌ها کمک خواهد کرد.

به‌منظور استفاده از این مودم‌ها، ابتدا بیشترین پهنای باند را باید مشخص کنید. سپس حداقل پهنای باندی که هر فردی می‌تواند داشته باشد را معین نمایید. مثلا فرض کنید که حداکثر پهنای باندی که ماهان‌نت در اختیار شما قرار داده، ۲مگابیت است و در منزل شما ۵ دستگاه موبایل از این اینترنت استفاده می‌کنند. درنتیجه، حداقل پهنای باندی که هر دستگاه می‌تواند استفاده نماید، ۴۰۰ کیلوبایت است.

در این صورت، زمانی‌که تمام دستگاه‌ها در حال دانلود هستند، به هر یک از آن‌ها پهنای باند یکسانی تعلق خواهد گرفت. اما اگر یک دستگاه از اینترنت استفاده نکند، سهم آن دستگاه به ۴دستگاه دیگر تقسیم خواهد شد.

به‌منظور تنظیم و مدیریت پهنای باند روی مودم، روش زیر را دنبال کنید:

  • ابتدا آدرس IP مودم را روی مرورگر خود باز کنید:

کنترل پهنای باند اینترنت با مودم ADSL
  • پس از ورود به کنسول مودم، پهنای باند ADSL شما در صفحه اول باز خواهد شد. روش دیگر که به شما پیشنهاد می‌شود استفاده از سایت‌های تست سرعت است.

کنترل پهنای باند اینترنت با مودم ADSL
  • در مرحله سوم، در ستون چپ پنل مودم خود، روی گزینه Advanced Setup و سپس Bandwidth Control کلیک کنید. سپس Enable Bandwidth Control را فعال کرده و پهنای باندی که در مرحله دو به‌دست آوردید را مشخص نمایید.

 

کنترل پهنای باند اینترنت با مودم ADSL
  • روی گزینه Save/Apply کلیک کرده و گزینه Rules List را انتخاب کنید تا حداقل پهنای باند مشخص شود.

کنترل پهنای باند اینترنت با مودم ADSL
  • با انتخاب گزینه Add وارد Bandwidth Control Rule Configuration شوید:

کنترل پهنای باند اینترنت با مودم ADSL
  • در IP Range، مقدار IP هایی که برای گوشی، تبلت و هردستگاهی درنظر دارید را مشخص کنید. محدوده پورت را بین ۱ تا ۶۵۵۳۵ انتخاب کنید. حداقل پهنای باند ارسال به هر دستگاه را در Min Rate و حداقل پهنای باند دریافت به هر دستگاه را در Min Rate- Downstream مشخص نمایید.

کنترل پهنای باند اینترنت با مودم ADSL
  • با انتخاب کلید Save/Apply قانون جدیدی که ساخته‌اید به این صورت نمایش داده خواهد شد:

کنترل پهنای باند اینترنت با مودم ADSL

گفتنی است که این امکان شامل تمام مودم‌های TP-Link نمی‌شود و تنها برخی از آن‌ها به این قابلیت مجهز هستند.