آیا می‌دانید میزان مصرف اینترنت در شبکه‌های اجتماعی چقدر است‌؟

اخبار

امروزه با گسترش شبکه‌های مجازی، میزان مصرف اینترنت نیز افزایش پیدا کرده است. با نحوه صحیح مصرف اینترنت و مدیریت ترافیک مصرفی آن، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی خواهید کرد. در این مقاله با میزان مصرف پرکاربردترین سوشال مدیاها و کنترل آن‌ها آشنا خواهید شد.

میزان مصرف اینترنت در شبکه های اجتماعی

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کاربران فضای مجازی میزان مصرف اینترنت است. امروزه با‌توجه‌به گسترش و پیشرفت گوشی‌های هوشمند و برنامه‌های مختلفی که تقریبا همه آن‌ها با اینترنت کار می‌کنند؛ مصرف اینترنت بسیار افزایش یافته است. سوالی که اکثر کاربران می‌پرسند این است که بیشترین مصرف اینترنت گوشی در کدام شبکه مجازی است؟ با اطلاع از میزان مصرف اینترنت در شبکه‌های اجتماعی، می‌توان در مصرف آن صرفه‌جویی کرده و بر نحوه مصرف نظارت بهتری داشت. همه آنچه که درباره میزان مصرف اینترنت شبکه های اجتماعی نیاز دارید لابه‌لای کلمات این مقاله گنجانده شده است. پس این نکات و موارد ذکر شده در مورد میزان مصرف اینترنت در اینستاگرام، تلگرام، واتساپ و یوتیوب را از دست ندهید.

اگر از اینترنت های ماهان نت استفاده می کنید برای اطلاع و مدیریت حجم مصرفی  از اپلیکیشن ماهان نت استفاده کنید

حجم اینترنتی که در برنامه واتساپ مصرف می‌کنیم چقدر است؟

واتساپ یکی از محبوب‌ترین پیام‌رسان‌های دنیاست که قابلیت‌های متعددی از جمله تماس صوتی و تصویری دارد. به‌ دلیل مصرف اینترنت برای استفاده از این قابلیت‌ها، ممکن است حجم بسته اینترنت شما به‌سرعت تمام شود. این موضوع شاید در استفاده از اینترنت adsl چندان به چشم نیاید، اما در بسته‌های محدود دیتا بسیار نگران‌کننده خواهد بود.

خرید اینترنت ADSL

 

اپلیکیشن واتساپ راه‌کاری اندیشیده است که از طریق آن می‌توان میزان مصرف اینترنت در واتساپ را بررسی کرد. برای مشاهده مقدار مصرف اینترنت توسط اپلیکیشن واتساپ، روی سه نقطه بالای صفحه کلیک کرده و گزینه Settings را انتخاب کنید. سپس روی گزینه‌ی data and storage usage بزنید و میزان مصرف اینترنت برای ارسال و دریافت اطلاعات را در این شبکه مجازی ببینید.

بررسی میزان مصرف اینترنت در واتساپ از طریق data and storage usage

میزان مصرف اینترنت اینستاگرام، ممکن است در گوشی‌های مختلف، متفاوت باشد!

شبکه اجتماعی اینستاگرام حجم قابل‌توجهی از حجم اینترنت شما را مصرف کرده و باعث می‌شود در مدت کم، پیغام اتمام حجم را دریافت کنید. برای مدیریت مصرف اینترنت اینستاگرام، باید اطلاع دقیقی از حجم مصرفی هر محتوا در این شبکه اجتماعی داشته باشید. درخصوص اینکه اینستاگرام چقدر اینترنت مصرف میکند می‌توان گفت: این شبکه اجتماعی اینترنت شما را می‌بلعد و حجم بسیار بالایی را مصرف می‌کند. چه از اینترنت موبایل استفاده کنید و چه از اینترنت td lte و خط ثابت، این شبکه اجتماعی به‌سرعت حجم اینترنت شما را تمام می‌کند. زیرا اینستاگرام یک رسانه تصویری محسوب می‌شود و تقریبا کل محتوایی که در آن بارگذاری می‌شود به‌صورت عکس و فیلم است.

در اینستاگرام مشاهده یک ویدئو 59 ثانیه‌ای، یک مگابایت، بارگذاری عکس حدود 2 تا 4 مگابایت و بارگذاری ویدئو 8 تا 15 مگابایت از حجم اینترنت شما را مصرف می‌کند. هم‌چنین پخش زنده ویدئو (live) به‌ازای هر دقیقه، 5 مگابایت و مشاهده 40 عکس از اینستاگرام، حدود یک مگابایت از حجم اینترنت را کاهش می‌دهد. همچنین تماشای هر ریلز اینستاگرام ( Instagram Rails) با توجه به حجم، کیفیت، و صدا برای هر ویدئو متفاوت است. یعنی برای ریلز اینستاگرام نمی‌توان عدد دقیقی برای کاهش حجم اینترنت درنظر گرفت.

اگر به‌طور میانگین در اینستاگرام تعدادی تصویر و ویدئو با حجم‌های مختلف وجود داشته باشد، اینستا چقدر نت مصرف میکند؟ در جدول زیر این داده‌ها را مرتب کردیم:

زمان حضور در اینستاگرام (دقیقه) میزان مصرف اینترنت (مگابایت)
5 70
30 350
60 700
90 1000

هرچند ممکن است استفاده افراد از شبکه اجتماعی اینستاگرام متفاوت باشد اما طبق شاخصه‌های کلی، میزان حدودی مصرف اینترنت این اپلیکیشن را به‌این‌صورت محاسبه کرده‌اند.

مقدار مصرف اینترنت اینستاگرام

مصرف اینترنت تلگرام؛ قابلیت محدود کردن در میزان مصرف

مصرف اینترنت در تلگرام شاید به‌اندازه اینستاگرام نباشد، اما به نحوه استفاده شما از این اپلیکیشن بستگی دارد. زیرا این شبکه مجازی به‌گونه‌ای است که برای انتقال متن، گیف، فایل، عکس و ویدئو استفاده می‌شود که برای میزان مصرف اینترنت برای هر کدام متفاوت خواهد بود. فرقی نمی‌کند که از پهنای باند اختصاصی برای اینترنت استفاده می‌کنید یا دیتای موبایل و وای فای، بلکه تلگرام به‌صورت پیش فرض، کلیه تصاویر و فایل‌های ارسال شده را به‌طور خودکار دانلود می‌کند؛ مگر آنکه از قسمت تنظیمات این دسترسی را محدود کنید.

اینترنت td lte

 

برای اعمال این تغییرات وارد منوی تنظیمات شده و از آن‌جا Data and Storage را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید میزان مصرف هر کدام از فایل‌های دانلود شده خود را بررسی کنید. هم‌چنین در قسمت اول سه گزینه وجود دارد که نحوه دانلود خودکار در شرایط مختلف را توضیح می‌دهد؛ به‌سادگی می‌توانید میزان مصرف اینترنت در تلگرام را محدود کرده و دانلود خودکار برخی فایل‌ها مانند ویدئو و موزیک با اینترنت Mobile data، Roaming و Wifi را  را غیر فعال کنید.

مصرف اینترنت تلگرام؛ قابلیت محدود کردن در میزان مصرف

توییتر چقدر اینترنت مصرف می‌کند؟

اگر از اینترنت نامحدود خانگی برای شبکه‌های اجتماعی خود استفاده می‌کنید، دیگر نگران حجم و میزان مصرف اینترنت نباشید. اما اگر حجم اینترنت شما محدود است و از بسته‌های اینترنتی استفاده می‌کنید احتمالا این سوال برای شما نیز مطرح شده است که توییتر چقدر اینترنت مصرف می‌کند؟ براساس تحقیقات انجام شده، می‌توان گفت ۵ دقیقه متوالی استفاده از این شبکه مجازی، سبب مصرف 30 مگابایت از حجم اینترنت شما می‌شود. با این اوصاف اگر بخواهیم میزان مصرف این اپلیکیشن را در بازه زمانی یک ساعت و با در نظر گرفتن محتوای متنی و تصویری محاسبه کنیم، این مقادیر به شرح زیر است:

 • در‌صورتی‌که محتوا اکثرا متنی باشد: 60 مگابایت
 • در‌صورتی‌که محتوا اکثرا تصویری باشد: 300 مگابایت

در‌نهایت اشاره کنیم که این اعداد حدودی هستند و ممکن در برخی مواقع کمتر یا بیشتر از این میزان شود.

مقاله مرتبط: مصرف اینترنت توییتر

مصرف اینترنت توییتر

بررسی میزان مصرف اینترنت یوتیوب

میزان مصرف اینترنت شبکه‌های اجتماعی که بر مبنای ویدئو هستند مطابق با کیفیت ویدئو و مدت زمان مشاهده ویدئو محاسبه می‌شود. در این شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب فرقی هم ندارد که شما یک ویدئو کوتاه مدت و یا بلند را مشاهده می‌کنید؛ بلکه بر اساس کیفیت‌های ویدئو، می‌توان حدودی میزان مصرف حجم این اپلیکیشن‌ محاسبه کرد.

 

کیفیت ویدئو میزان مصرف اینترنت (در یک ساعت)
240p 225 مگابایت
360p 315 مگابایت
480p 500 مگابایت
720p 1.2 گیگابایت
1080p 2 گیگابایت

این محاسبات و میزان مصرف در یوتیوب به‌صورت حدودی بوده و ممکن است یک ویدئو با کیفیت 720 با مدت زمان کمتر، اینترنت کمتری را مصرف کند. البته با وجود مصرف بالای اینترنت این اپلیکیشن، اگر در سازمان و شرکتی هستید، برای صرفه‌جویی در هزینه‌های اینترنت خود می‌توانید از اینترنت پوینت تو پوینت استفاده کنید.

میزان مصرف اینترنت در یوتیوب؛ بیشتر از سایر شبکه های اجتماعی

با خرید اینترنت نامحدود ماهان نت، دیگر نگران حجم بسته اینترنت خود نباشید!

در این مقاله سعی کردیم در‌ مورد میزان مصرف اینترنت شبکه‌های اجتماعی پرکاربرد صحبت کنیم و برای کاهش مصرف اینترنت هر‌کدام از این شبکه‌ها راه حلی پیشنهاد دهیم. برای اینکه دیگر نگران به پایان رسیدن حجم اینترنت خود نباشید می‌توانید از انواع اینترنت نامحدود استفاده کنید. ماهان نت عرضه‌کننده انواع اینترنت پرسرعت و نامحدود از جمله اینترنت adsl، td lte و اینترنت گیمینگ است. اگر نگران میزان مصرف اینترنت خود هستید نیز می‌توانید با استفاده از بسته‌هایی با حجم بالا یا اینترنت گیمینگ ماهان نت، هزینه مقرون‌به‌صرفه‎تری برای اینترنت مصرفی خود بپردازید.

 

نظرات کاربران

 • 24 شهریور 1402 صادق مرادی پاسخ دهید

  سلام خسته نباشید
  اگه میشه میزان مصرف استاندارد اینترنت روزانه همراه رو اعلام کنید

  • 21 آذر 1402 مدیر سایت پاسخ دهید

   سلام وقت بخیر
   نمیتوان عدد دقیقی مشخص کرد و برای هرکس متفاوت است