راهنمای مدیریت ترافیک مصرفی

در مدیریت مصرف اینترنت، یکی از مهم‌ترین مواردی که باید نسبت به آن آشنایی داشته باشید، مفهوم «ترافیک مصرفی» است. به صورت کلی، ترافیک مصرفی به مجموع ترافیک ارسالی و دریافتی در دوره اشتراک گفته می‌شود. مواردی مانند مشاهده آنلاین فیلم و تصویر، مشاهده سایت‌ها، گوش کردن به موسیقی آنلاین، دانلود فایل‌های مختلف و غیره از اینترنت اطلاعات دریافت می‌کند. در ادامه نحوه مدیریت ترافیک مصرفی را شرح می‌دهیم.

ترافیک مصرفی

ترافیک مصرفی به میزان دریافت و ارسال در اینترنت هنگام استفاده از سرویس ADSL یا TD-LTE گفته می‌شود. مواردی مثل:

ارسال و دریافت تصویر، فیلم و موسیقی در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرم، تلگرام، واتس اپ و غیره،
در نرم‌افزارهایی مثل تلگرام و واتس اپ می‌توانید تیک دانلود دانلود خودکار را بردارید تا تمام تصاویر و فیلم‌هایی که برای شما ارسال می‌شود دانلود نشوند.

      • گوش دادن آنلاین به اخبار، موسیقی و انواع پادکست‌ها
      • باز کردن صفحات وب

و غیره به عنوان نمونه‌ای از مصرف ترافیک هستند.

این‌جا به چند مورد از رایج‌ترین مصارف مشترکان اشاره می‌کنیم:

  • بازی آنلاین

ممکن است بازی‌هایی روی موبایل خود داشته باشید که ندانید از اینترنت مصرف می‌کنند، اما بازی‌هایی مثل clash of clans از ترافیک اینترنت شما استفاده می‌کنند.

  • تماشای آنلاین فیلم یا گوش کردن به موسیقی آنلاین

نرم‌افزارها یا سایت‌هایی که با استفاده از آن‌ها موسیقی یا فیلم مورد علاقه خود را به صورت آنلاین گوش می‌دهید و تماشا می‌کنید از ترافیک اینترنت کسر می‌کنند. مگر این‌که در حالت آفلاین بخواهید از آن‌ها استفاده کنید.

  • نرم‌افزارهایی برای تماس تصویری

نرم‌افزارهای بسیاری مانند اسکایپ یا واتس اپ وجود دارند که با کمک آ‌ن‌ها می‌توانید تماس تصویری برقرار کنید.

  • به‌روزرسانی اتوماتیک نرم‌افزار و سیستم عامل

در صورتی‌که به روزرسانی نرم افزارهای موبایل و کامپیوتر، آنتی ویروس و سیستم عامل در حالت خودکار باشد، زمانی‌که به اینترنت متصل باشید به روزرسانی‌ها انجام می‌شود و از اینترنت شما کسر خواهد شد. برای رفع این موضوع کاربر می‌تواند به روزرسانی را از حالت خودکار بردارد.

نرم افزار ماهان‌نت

برای مدیریت ترافیک مصرفی خود، به نرم افزار ماهان‌نت مراجعه بفرمایید و با انتخاب گزینه «ریز مصرف»، از میزان ارسال و دریافت ترافیک مطلع شوید. شما می‌توانید با انتخاب بازه زمانی، دقیقاً متوجه شوید که هر روز چه مقدار مصرف داشته‌اید. کنترل ترافیک مصرفی برای خصوصاً مشترکین TD-LTE مفید خواهد بود.

امیدواریم با نگارش این مطالب بتوانیم رضایتمندی همراهان ماهانی را جلب نماییم.

امتیاز دهید!