خرید اینترنت قسطی ماهان نت

در مدیریت مصرف اینترنت، یکی از مهم‌ترین مواردی که باید نسبت به آن آشنایی داشته باشید، مفهوم «ترافیک مصرفی» است. به صورت کلی، ترافیک مصرفی به مجموع ترافیک ارسالی و دریافتی در دوره اشتراک گفته می‌شود. مواردی مانند مشاهده آنلاین فیلم و تصویر، مشاهده سایت‌ها، گوش کردن به موسیقی آنلاین، دانلود فایل‌های مختلف و غیره از اینترنت اطلاعات دریافت می‌کند. در ادامه نحوه مدیریت ترافیک مصرفی را شرح می‌دهیم.

ترافیک مصرفی

ترافیک مصرفی به میزان دریافت و ارسال در اینترنت هنگام استفاده از سرویس ADSL یا TD-LTE گفته می‌شود. مواردی مثل:

  • ارسال و دریافت تصویر، فیلم و موسیقی در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرم، تلگرام، واتس اپ و غیره،
    در نرم‌افزارهایی مثل تلگرام و واتس اپ می‌توانید تیک دانلود دانلود خودکار را بردارید تا تمام تصاویر و فیلم‌هایی که برای شما ارسال می‌شود دانلود نشوند.
  • گوش دادن آنلاین به اخبار، موسیقی و انواع پادکست‌ها
  • باز کردن صفحات وب

و غیره به عنوان نمونه‌ای از مصرف ترافیک هستند.

چگونه از مصرف حجم خود مطلع شویم

در موارد بسیاری، این سوال برای مشترکین پیش آمده که آیا ممکن است شرکت‌های اینترنتی بدون اطلاع کاربر بیش از حجم مصرفی ایشان، از حجم سرویسی که خریداری کرده‌اند، کسر کنند یا خیر. اما از آن‌جا که اساس شرکت انتقال داده ماهان بر مشتری مداری است، لذا برآن شدیم تا در این فایل آموزشی، تمامی مواردی که جهت کنترل مصرف ترافیک بااهمیت هستند را شرح دهیم تا کاربران با آشنایی هر چه بیشتر با این موارد، بتوانند بر مصرف حجم اینترنت خود، کنترل داشته باشند.

خرید اینترنت ADSL

 

۱٫ نصب برنامه‌های کنترل ترافیک مصرفی

استفاده از سایت‌های تماشای آنلاین فیلم، شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرم و ایمو، فیلترشکن‌ها و غیره، حجم بالایی از اینترنت را مصرف می‌کنند. درنتیجه در موبایل‌های اندروید برنامه Glass Wire، در موبایل‌های iOS برنامه My Data Manager و در کامپیوتر برنامه Dumeter را نصب کنید تا بتوانید میزان مصرف هر برنامه را مشاهده کنید و متوجه شوید آن نرم‌افزار، سایت، فیلترشکن و غیره، در زمان مشخص چه مقدار حجم را به خود اختصاص داده است.

۲٫ غیرفعال نمودن آپدیت خودکار برنامه ها

۱-۲  غیرفعال نمودن آپدیت خودکار در تلگرام

۲-۲ غیرفعال نمودن آپدیت خودکار ویندوز

ماهان‌نت غیرفعال کردن به‌روزرسانی خودکار ویندوز را توصیه نمی‌کند؛ چرا که ممکن است با غیرفعال نمودن ویندوز کارایی بهینه آنتی ویروس و یا ویندوز شما از بین برود و راه نفوذ و آسیب‌پذیری سیستم شما بالا رود. اما از آن‌جایی‌که این آپدیت می‌تواند بدون آنکه متوجه شوید بخش قابل توجهی از مصرف ترافیک سرویس شما را به خود اختصاص، در اینجا فرآیند غیرفعال کردن آن را توضیح داده‌ایم.

نکته: صورتی که این گزینه را غیرفعال نمودید باید توجهتان به آپدیت نرم افزارها باشد.

ویندوز ۷

ابتدا در منوی استارت عبارت Window Update را وارد کنید و برنامه پیدا شده را باز کنید.

بعد از اجرا شدن برنامه، در سمت چپ پنل باز شده گزینه Change Setting  را انتخاب کنید تا به تنظیمات منتقل شوید.

در صفحه باز شده از قسمت important update، گزینه Never check for update (not recommended) را انتخاب کنید و سپس روی دکمه OK کلیک کنید.

ویندوز ۸ و ۱۰

با انتخاب همزمان کلیدهای R و Windows پنجره Run برای شما باز خواهد شد.

بعد از اجرا شدن Run، در پنجره باز شده عبارت Services.msc را جستجو و دکمه OK را انتخاب کنید.

در صفحه جدیدی که باز شد، دو بار روی عبارت Windows Update کلیک کنید تا صفحه جدیدی باز شود. اینجا گزینه Startup type را روی حالت Disabled قرار دهید تا آپدیت خودکار ویندوز، غیرفعال شود. در آخر روی گزینه Apply کلیک کنید.

در نظر داشته باشید Service Status در حال اجرا نباشد، دسترسی را قطع کنید (stop) تا آپدیت ها غیرفعال شوند.

نکته:

اگر بعد از غیرفعال کردن آپدیت ویندوز، مجدداً می خواستید ویندوز را آپدیت کنید، تنظیمات را از حالت غیرفعال به Automatic Delayed Start درآورید.

۳٫ انجام تنظیمات امنیتی مودم

روش اول: مک فیلترینگ Mac Filtering

با وارد کردن مک دستگاه خود در تنظیمات مک فیلترینگ مودم، دسترسی سایر دستگاه ها به مودم بسته می شود.

در صورتی که تمایل به فعال کردن این امکان داشتید، با تلفن تماس ۱۵۱۴ داخلی ۲ تماس حاصل فرمایید.

روش دوم: خاموش کردن دکمه WPS

یک راه امنیتی جهت اتصال به مودم ها WPS است که با فشردن آن، بدون رمز به مودم خود متصل خواهید شد. وجود حفره امنیتی در مودم ممکن است موجب هک شدن آن شود. هکرها با استفاده از برنامه هایی می توانند WPS پیش فرض دستگاه را بخوانند و رمز وای فای شما را هک کنند. برای جلوگیری از این موضوع، طبق راهنمای زیر عمل کنید:

نکته: در نظر داشته باشید این تنظیمات، نسبت به نوع مودم متفاوت است.

ابتدا در مرورگر خود آدرس ۱۹۲٫ ۱۶۸ . ۱ . ۱ را بدون فاصله ایجاد کنید (این آدرس بسته به نوع مودم م تفاوت است. به کاتالوگ مودم یا پشت دستگاه مراجعه نمایید).

در صفحه باز شده در قسمت نام کاربری و رمزعبور کلمه admin را وارد کنید. تب advanced را باز کنید و آن جا گزینه advanced wireless و سپس WPS را انتخاب نمایید. حالا disable wps را انتخاب کنید و در انتها روی گزینه apply change کلیک کنید.  

روش سوم: پنهان کردن اسم وایرلس (SSID)

نرم افزار ماهان‌نت

برای مدیریت ترافیک مصرفی خود، به نرم افزار ماهان‌نت مراجعه بفرمایید و با انتخاب گزینه «ریز مصرف»، از میزان ارسال و دریافت ترافیک مطلع شوید. شما می‌توانید با انتخاب بازه زمانی، دقیقاً متوجه شوید که هر روز چه مقدار مصرف داشته‌اید. کنترل ترافیک مصرفی برای خصوصاً مشترکین TD-LTE مفید خواهد بود.

امیدواریم با نگارش این مطالب بتوانیم رضایتمندی همراهان ماهانی را جلب نماییم.