بهترین روش‌های جست‌وجو در گوگل که شاید کمتر کسی بلد باشد

در این عصر فناوری پیشرفته و سرعت بالای اینترنت، شما می توانید هر چیزی را در دنیای مجازی جستجو کنید. در کمتر از چند دقیقه می توانید اطلاعات مورد نظر در هرشاخه‌ای را نیز پیدا کنید.

اما گاهی اوقات برای رسیدن به مطلب مورد نظر خود باید ساعت‌ها در اینترنت جستجو کنیم. به همین‌منظور، ماهان‌نت راه‌کارهایی را برای جستجو در گوگل پیشنهاد کرده که به شما کمک می‌کند تنها با چند کلمه و کلیک، به هدف خود دست یابید. گفتنی‌ است روش‌های ذکر شده در جستجو به انگلیسی موثرتر هستند.

  • این یا آن

گاهی اوقات مطمئن نیستیم که نام یا اطلاعاتی که می‌خواهیم درباره آن جستجو کنیم، تا چه اندازه درست و دقیق هستند. اما این موضوع نباید برای ما مشکل ساز باشد. شما به‌سادگی می‌توانید چندین اسم را در کنار هم آورده و هر کدام را داخل نشانه “” بگذارید. به‌جای این علامت نیز می‌توانید از کلمه «یا -or » استفاده کنید. درنتیجه رسیدن به اطلاعات موردنظر بسیار ساده‌تر خواهد شد.

  • جستجو با مترادف‌ها

زبان ما غنی از کلمات مترادف هست، اما حتی اگر به زبان انگلیسی جستجو می‌کنید هم با استفاده از مترادف‌ها این‌کار ساده‌تر خواهد بود. در برخی مواقع، استفاده از مترادف‌ها در جستجو بسیار مفید خواهد بود. اگر دنبال وبسایتی هستید که در زمینه مورد نظر شما فعالیت داشته باشد، می‌توانید بین کلمات خود از نشان “~” استفاده کنید. برای مثال اگر جستجوی شما به صورت “healthy ~food” باشد، بنابراین نتایج یافت شده درباره تغذیه سالم و دستورالعمل غذا خواهند بود.

  • جستجو داخل وبسایت‌ها

شاید این اتفاق برای شما پیش آمده باشد که دوست داشته باشید مقاله جالبی که قبلا در وب‌سایتی خوانده‌اید، با دوستان خود به اشتراک گذارید، یا آن را دوباره بخوانید. در این مواقع بهترین راه برای رسیدن به مقاله مورد نظر، سرچ کردن داخل سایت است. به همین منظور باید آدرس سایت را همراه با یک کلمه کلیدی یا عبارتی از مقاله، جستجو کنید.

  • قدرت استفاده از «*»

زمانی‌که ذهنمان ما را در به یادآوری عدد، کلمه و یا عبارتی همراهی نمی‌کند، می‌توانیم در جستجوی خود به‌جای آن کلمه از «*» استفاده کنیم.  به‌جای کلمه یا عددی که به‌یاد نمی‌آورید، از ستاره استفاده کنید تا بتوانید چیزی که به‌دنبالش هستید را پیدا کنید.

  • زمانی‌که کلمات بسیاری از یک عبارت را فراموش کرده‌اید

گاهی می‌خواهید که یک عبارت بلند و طولانی را جستجو کنید. اما مهمترین بخش عبارت را فراموش کرده‌اید و به‌خاطر اوردن یک کلمه برای شما کارساز نیست. درنتیجه بهتر است کلمه ابتدایی و انتهایی عبارت را یادداشت کرده و بین آن دو کلمه عبارت AROUND () را یادداشت کنید. داخل پرانتز نیز، تعداد کلماتی که به‌خاطر نمی‌آورید را قرار دهید.

  • استفاده از بازه زمانی

حتما برایتان پیش آمده که در جستجوی خود به اطلاعاتی نیاز دارید که به دوره خاصی تعلق دارد. برای این‌که به اطلاعات مورد نظر خود دست‌ پیدا کنید می‌توانید بازه زمانی را نیز به جستجو اضافه نمایید و سپس بین سال‌ها سه نقطه قرار دهید.

  • جستجو برای یک عنوان یا URL

برای جستجو برای نام یک مقاله یا کلمه‌ای کلیدی، ابتدا واژه «:intitle»را نوشته، سپس کلمه مورد نظر را روبروی آن و بدون فاصله‌گذاری تایپ کنید. اگر دنبال یک آدرس هستید واژه «inurl:» را نوشته و روبروی آن آدرس مورد نظر را وارد نمایید.

گیمینگ
  • وبسایت‌های مشابه

اگر مطلب یا سایتی را به صورت آنلاین مشاهده کرده‌اید که آن را دوست داشته‌اید و به‌دنبال وبسایت‌های مشابه آن هستید، باید کلمه «related:» را تایپ کنید و روبروی آن آدرس سایت را بدون فاصله قرار دهید.

  • جستجوی عبارت کامل

یکی از بهترین و موثرترین راه‌های جستجو، استفاده از نشانه نقل‌قول یعنی «””» است. با استفاده از علامت نقل‌قول در جستجو، شما دقیقا به چیزی دست پیدا می‌کنید که پشت سرهم باشد. اما بدون نقل قول، کلمات موجود در عبارت، به‌صورت پراکنده برای شما نمایش داده خواهند شد. این روش برای جستجو درباره یک شعر و ترانه مناسب است که فقط یک مصرع از آن را به یاد دارید.

  • حذف کلمات بی‌اهمیت

به‌منظور حذف نتایجی که حاوی کلمات غیرضروری هستند، یک خط فاصله قرار داده و آن کلمه را تایپ کنید. برای نمونه، تصور کنید که می‌خواهید وب‌سایتی را پیدا کنید که در زمینه کتاب فعالیت دارد اما نمی‌خواهید آن را بخرید. درنتیجه باید واژه خرید را بعد از خط فاصله قرار دهید.

منبع: brightside

0/5 (0 نظر)