امروزه ما با دستگاه‌های بسیاری روبرو هستیم که نیار به اتصال به اینترنت دارند. همه ماهم دنبال اینترنت پرسرعت قوی و پایدار هستم، اما برای رسیدن به آن باید هدف‌هایی را نیز مدنظر داشته باشیم. ماهان نت در این مطلب به چند نکته مهم درباره راه اندازی و نگهداری از شبکه‌های وای فای اشاره کرده است.

1- بهترین سیگنال را کجا داشته باشید

شاید ابتدا فکر کنید این نکته ساده‌ترین سوالی است که به ذهن می‌رسد اما بسیاری از ما پاسخ مشخصی برای آن نداریم. پیش از انجام هرکاری ببینید کدام یک از ابزارها باید همیشه به شبکه دسترسی داشته باشند، کدام یک از دستگاه‌ها مکان ثابتی دارند، و کدام یک مثل موبایل، متحرک هستند. با استفاده از این اطلاعات می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید اموج وای فای در همه‌جا به‌طور یکسان پخش شود و یا تنها در بخشی از محیط متمرکز باشد.

2- برای روتر خود، با دقت یک مکان مناسب انتخاب کنید

در بیشتر مواقع کاربران برای راحتی خود، روتر را کنار پریز تلفن یا برق در اتاق کار یا خواب خود قرار می‌دهد، و از سیگنال ضعیف اتاق نشیمن شکایت دارند. همیشه پیش از مستقر کردن مودم یا روتر، موقعیت‌های مختلف را بررسی کنید و ببینید بهترین مکان برای قرار گرفتن مودم کجاست (حتی اگر ناچار به اضافه کردن سیم شوید).

در انتخاب مکان مناسب، باید مراقب دستگاه‌هایی که روی امواج وای‌فای اختلال ایجاد می‌کنند نیز باشید. مایکروویو، تلفن‌های بی‌سیم، آینه‌های زیاد و غیره می‌توانند روی سیگنال‌های اینترنت اختلال ایجاد کنند. گاهی شاید برایتان عجیب باشد اگر ببینید که تنها با یک جایه‌جایی کوچک مودم ای دی اس ال ، تا میزان زیادی به قدرت سیگنال‌های آن افزوده خواهد شد.

چطور به بهترین وای‌فای دست پیدا کنیم

چطور به بهترین وای‌فای دست پیدا کنیم

3- در صورت امکان، از اترنت استفاده کنید

برای دستگاه‌های ثابت مثل کامپیوتر، تلویزیون هوشمند، دستگاه‌های NAS و غیره حتماً لازم نیست از اینترنت بیسیم استفاده کنید بلکه می توانید با کابل به شبکه متصل شوید تا ازدحام شبکه شما کمتر شود و بتوانید از بیشترین سرعت اینترنت پرسرعت استفاده کنید.

4- قدرت سیگنال را بررسی کنید و تداخلات احتمالی را پیدا کنید

بعضی از اپلیکیشن‌ها می توانند به شما در پیدا کردن نواحی تحت پوشش سیگنال‌های وای‌فای کمک کنند. با استفاده از این اپلیکیشن‌ها می‌توانید نواحی تحت پوشش وای‌فای و تداخلات ممکن را پیدا کنید.

5- مراقب تنظیمات پیش‌فرض باشید

بعضی اوقات رها کردن تنظیمات به حالت پیش‌فرض خود، مشکل ساز است. یکی از مشخص‌ترین نمونه‌ها کانال‌های وای‌فای است که در بیشتر روترها برای فرکانس 2.4گیگاهرتزی، کانال 6 درنظرگرفته شده است، اما اگر در یک محیط شلوغ هستد باید این کانال را رها کنید و از کانال‌های 1 یا 11 که آزادتر هستند را انتخاب کنید.

0/5 (0 نظر)