در این مطلب یاد می‌گیرید چطور از موبایل، کامپیوتر و اطلاعات شبکه دربرابر هک شدن محافظت کنید.

  • حساب کاربری خود را امن سازید

1 پسورد امن بسازید
برای ایجاد رمزعبور از ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ، اعداد و کاراکترها استفاده کنید تا حدس زدن آن برای سایرین مشکل باشد. از یک پسورد برای چند حساب کاربری استفاده نکنید.

2 از نرم‌افزار رمزعبور استفاده کنید

بیشتر مرورگرها یک ماژول مدیریت پسورد دارند که به ذخیره و رمزنگاری پسوردهای شما می‌پردازد. اما برای این‌که بتوانید از پسوردهای سخت و یکتا استفاده کنید و همچنین آن‌ها را به‌خاطر بسپارید، می‌توانید از یک برنامه مدیریت رمزعبور استفاده نمایید.

3 پسورد خود را تغییر دهید

علاوه بر این‌که هیچ وقت نباید رمزعبور خود را به کسی بگویید، بهتر است هراز چندگاهی (مثلاً هر شش ماه یک بار)، رمز عبور خود را تغییر دهید. برای تغییر رمزعبرو خود، تنها به یک حرف و عدد بسنده نکنید، بهتر تمام رمزعبور شما تغییر کند.

4 از تایید دو مرحله‌ای استفاده کنید

برای تایید دو مرحله‌ای، یک کد به شماره موبایل یا حساب کاربری دیگرانتان فرستاده می‌شود که استفاده از اطلاعات را برای هکرها سخت می‌کند. بیشتر شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، از این امکان برخوردار هستند.

  • موبایل خود را امن سازید

1 هرازچندگاهی رمزعبور موبایل‌تان را تغییر دهید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای افراد سودجو، بازکردن قفل موبایل است چرا که کاربران برای راحتی خود، همیشه ساده‌ترین رمز را برای قفل موبایل استفاده می‌کنند.

2 در صورت امکان از شناسه لمسی استفاده کنید

برای حفاظت از اطلاعات خود بهتر است اگر موبایل هوشمند شما از قابلیت شناسه لمسی پشتیبانی می‌کند، حتما آن را فعال کنید.

3 از مرورگرها امن استفاده کنید

شاید دوست داشته باشید از مرورگرهایی مثل دولفین یا تور استفاده کنید، اما گوگل کروم یا سافاری اغلب رمزعبور شما را ذخیره می کنند و نیازی به ورود همیشگی آن‌ها نیست.

4 نرم‌افزارهای روی موبایل‌تان به‌روزرسانی کنید

به محض این‌که برای سیستم‌عامل موبایل یا هر یک از اپلیکیشن‌ها نسخه به روزرسانی توزیع‌ می‌شود، باید آن‌ها را آپدیت کنید. بسیاری از آپدیت‌ها

  • کامپیوتر خود را امن سازید

1 هارد درایو سیستم‌تان را رمزنگاری کنید

اگر هارد درایو سیستم خود را رمزنگاری کنید، هکرها نمی‌توانند به اطلاعات روی آن دسترسی پیدا کنند.

مک: برای فعال کردن این گزینه روی سیستم‌های مک می توانید در سمت چپ بالای مانیتورتان روی علامت اپل کلیک کنید، گزینه System Preferences و سپس   Security & Privacyرا انتخاب کنید. حالا گزینه FileVault به شما نمایش داده خواهد شد که با انتخاب Turn On FileVault فعال خواهد شد.

ویندوز: برای فعال کردن رمزنگاری هارد درایو در ویندوز، در قسمت Start، کلمه BitLocker را جستجو کنید، روی BitLocker Drive Encryption کلیک کنید و Turn On BitLocker را انتخاب نمایید.

2 نرم‌افزارهای روی کامپیوترتان را به سرعت به‌روز کنید

نسخه‌های به روزر نرم‌افزارها علاوه بر سرعت بالا، از امنیت بیشتری نیز برخوردارند.

3 از باز کردن لینک‌های مشکوک و پاسخ به ایمیل‌های ناشناس خودداری کنید

اگر از شخصی ناشناس یک ایمیل دریافت کردید، روی لینک‌ و فایل‌هایی موجود در آن ایمیل کلیک نکنید. به‌خاطر داشته باشید که حتی پاسخ دادن به این ایمیل‌ها ممکن است برای شما مشکل درست کند.

منبع: wikihow

0/5 (0 نظر)