آیا این اتفاق برای شما افتاده که لپ‌تاپ یا کامپیوترتان را روشن می‌کنید و حس می‌کنید کسی سراغ آن رفته؟ روش‌های کشف استفاده‌های غیرمجاز از کامپیوترتان را بشناسید:

ممکن است افراد خانواده، دوستان و یا همکاران شما زمانی که نزدیک سیستم خود نیستید، بدون اجازه از آن استفاده کنند. برای پیشگیری از این اتفاق می‌توانید برای لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود، رمزعبور تعیین کنید. اما گاهی شک دارید که رمزعبور شما را بفهمند و همچنان به استفاده از سیستم‌تان ادامه دهند؛ حالا باید چه‌کار کرد؟ برای رفع شک خود با ماهان‌نت همراه باشبد.

لاگ‌ها را بررسی کنید

همه کامپیوترها، لاگ‌های خود را نگه می‌‌دارند. لاگ‌ها فهرستی از کارهایی هستند که در کامپبوتر انجام شده است، و این کارها به‌صورت خودکار ثبت می‌شوند. علاوه بر این‌که می‌توانید متوجه شوید که چه کسی به سیستم شما دسترسی پیدا کرده، زمان آن را نیز خواهید فهمید.

یکی از بهترین حالت‌ها این است که کامپیوتر خود را روی حالت Sleepقرار دهید. سپس در بخش‌ لاگ، زمانی‌که سیستم‌ شما از حالت Sleep خارج شده باشد، نمایش داده می‌شود. احتماالا اگر سیستم شما رمزعبور نداشته باشد، در لاگ چیزهای دیگری را نیز مشاهده خواهید کرد.

کاربران ویندوز، می‌توانند Event Viewer را در استارت جستجو کنند، به قسمت Window Logs مراجعه کرده و دربخش System، فعالیت‌های مشکوک را جستجو کنند.

تاریخچه مرورگر را پاک کنید

افراد باهوش معمولاً بعد از استفاده از مرورگر، تاریخچه آن را پاک می‌کنند. اما شاید فردی که سراغ سیستم شما رفته آنقدر‌ها هم باهوش نباشد. به‌هرحال بهتر است شما همیشه تاریخچه مرورگرتان را پاک کنید تا اگر بعد از شما، اطلاعاتی در مرورگر بود، به‌سادگی متوجه آن شوید.

به یاد داشته باشید که افراد با استفاده از حالت incognito (در مرورگر کروم) یا Private Browsing، می‌توانند بدون گذاشتن هیچ ردپایی درمرورگر، از آن استفاده کنند. در این‌صورت ابزارهایی مانند OpenDNS به شما کمک می‌کنند تا متوجه شوید از چه سایت‌هایی استفاده شده است.

از نرم‌افزارهای دیده‌بان استفاده کنید

اگر فرد موردنظر شما به‌قدری باهوش است که تمام ردپاهای خود را پاک می‌کند، می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن Prey مچ او را بگیرید. با این برنامه می‌‌توانید چندین ابزار را به‌طور همزمان و با سیستم‌عامل‌های مختلف تحت‌نظر داشته باشید. این نرم‌افزار برای زمان‌هایی که موبایل، تبلت و یا کامپیوتر شما دزدیده شده باشد، بسیار کاربردی است، چرا که می‌تواند محل دستگاه را به شما بگوید، صفحه را قفل کند و برای فردی که دستگاه را دزدیده، اخطار بفرستد.

 

منبع: wired

0/5 (0 نظر)