با کمی اغراق، باید بگوییم که امروزه وای-فای، تبدیل به عضو جدایی ناپذیری از زندگی ما شده است. اکثر افراد وای-فای را به‌علت سرعت بالایی که دارد، حتی به اینترنت ۴G نیز ترجیح می‌دهند. کاربران نیز در هر مکان و زمانی، مثل رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و…، تمایل به استفاده از وای‌-فای عمومی و رایگان دارند. بسیاری از برندها حتی از همین رایگان بودن وای-فای به‌عنوان ابزار تبلیغاتی استفاده می‌کنند تا مردم را به خود جذب کنند. اما استفاده عمومی از یک شبکه وای-فای، طعمه خوبی برای هکرها می‌شود و به‌راحتی می‌توانند از اطلاعات مردم سوء استفاده کنند. درهرصورت اگر در مکان‌های عمومی، از وای-فای عمومی استفاده می‌کنید، باید برخی نکات امنیتی را رعایت کنید، چرا که این شبکه‌ها ممکن است در معرض نفوذ بدافزارها و عوامل مخرب قرار بگیرند.

ماهان‌نت، در این مطلب راه‌های پیشگیری از آسیب‌های وای-فای عمومی را به شما معرفی کرده است. با ما همراه باشید.

اعتبار شبکه را بررسی کنید

همان‌طور که از اسم وای‌-فای عمومی پیداست، این شبکه در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد. پس در استفاده از آن باید احتیاط کنید و با خیال راحت هر صفحه‌ای را باز نکنید. تنها برای کارهای کلی مثل جستجو در گوگل از آن استفاده کنید. هزاران نفر از این شبکه استفاده کنند و همین موضوع آسیب‌های آن را افزایش می‌دهد. همچنین بهتر است از وای‌-فای‌هایی که فاقد رمزعبور هستند، اصلاً استفاده نکنید.

از Https بودن آدرس شبکه، اطمینان حاصل نمایید

برای ورود به صفحاتی که نیاز به ثبت رمزعبور دارند (مثل حساب بانکی خود)، اصلاً از وای-فای عمومی استفاده نکنید و اگر تحت هر شرایطی ناچار به استفاده از آن بودید، دقت کنید URL آن حتماً با Https شروع شده باشد. چرا که اعتبار این صفحات بالاتر است و کم‌تر در معرض آسیب‌های سایبری و هک قرار می‌گیرند.

اما درکل ماهان‌نت به شما توصیه می‌کند که اطلاعات شخصی مانند رمزعبور و نام‌کاربری را حین استفاده از وای‌-فای عمومی، وارد نکنید.

نرم‌افزارها را به‌روز نمایید

همیشه پیش از این‌که به وای‌فای عمومی متصل شوید، بهتر است اپلیکیشن‌های موبایل، تبلت و یا لپ‌تاپ خود نظیر آنتی ویروس، نسخه سیستم عامل، اخرین نسخه مرورگر و غیره را به‌روزرسانی کنید. اما توجه داشته باشید که بعد از اتصال به این وای-فای‌ها، نباید هیچ برنامه‌ای را به‌روز کنید. چرا که امکان ورود هکرها به دستگاه شما افزایش پیدا می‌کند و می‌توانند پیشنهاد دانلود و اجرای یک برنامه را به شما بدهند.

برنامه‌های خاص را باز نکنید

زمانی که به وای‌-فای عمومی متصل شدید، بهتر است برنامه‌های خاص مثل حساب بانکی و ایمیل خود را باز نکنید. حتی اگر کارهای این‌چنینی دارید آن‌ها را به خانه یا محل‌کارتان موکول کنید. بهتر است اتصال خودکار لپ‌تاپ به وای-فای را نیز غیرفعال کنید و بعد از استفاده از وای-فای عمومی با هر دستگاهی، گزینه forget یا فراموشی را بزنید تا از لیست وای-فای‌های در دسترس شما خارج شود.

از برنامه‌های امنیتی استفاده کنید

به‌منظور تامین امنیت شبکه وای-فای عمومی بهتر است از برنامه‌هایی مانند آنتی‌ویروس‌های به روز، VPN یا امکان Do Not Track استفاده کنید. با استفاده از چنین برنامه‌هایی احتمال حملات اینترنتی به حداقل می‌رسد.

تایید دو مرحله‌ای را فعال‌سازی کنید

تازگی فعال‌سازی تایید هویت دومرحله‌ای رواج پیدا کرده است. اگر شما هم جزء افرادی هستی که از هات اسپات استفاده می‌کنید، با این روش، امنیت شبکه‌ و وبسایت‌ها بهبود پیدا می‌کند.

دو نکته دیگر نیز وجود دارد که با رعایت آن‌ها، اندک کمکی به حفظ امنیت سیستم خود هنگام استفاده از وای-فای عمومی خواهید کرد. یکی از نکات، خروج از تمام صفحاتی است که با استفاده از وای-فای عمومی باز شده‌اند. برای مثال تمام پنجره‌های مرورگر خود را که با این شبکه باز شده‌اند، ببندید. همیشه پس از اتمام استفاده از اینترنت، تا نیاز دوباره به آن، وای-فای خود را خاموش کنید. طی این امر، ناخواسته مورد سوء استفاده هکرها واقع نخواهید شد.

 

 

0/5 (0 نظر)