آیا می دانید چطور وای فای را از دید دیگران محو کنیم ؟

یکی از دغدغه‌های بسیاری از کاربران اینترنت این است که ناگهان مقدار زیادی از ترافیک آن‌ها خورده می‌شود و این مشکل را از چشم شرکت‌های سرویس دهنده اینترنت می‌بینند؛ در صورتیکه احتمالاً شبکه وای‌فای آن‌ها هک شده است. برخی با هک وای‌فای شما، رمز آن را فاش کرده و بدون اینکه متوجه شوید، از اینترنت شما استفاده می‌کنند. عده‌ای دیگر نیز هستند که دوست ندارند پسورد وای‌فای خود را با میهمانان به اشتراک بگذارند. ماهان‌نت یکی از ساده‌ترین راه‌های مخفی کردن نام وای‌فای از دیگران را به شما معرفی کرده است. با ما همراه باشید.

آموزش مخفی کردن نام وای‌فای

محو کردن وای‌فای در تنظیمات مودم و با عنوان SSID مشاهده می‌شود. طبق استاندارد IEEE 802.11، هر شبکه اینترنت با یک شناساگری مشخص می‌شود که اتصال دستگاه‌های مختلف به شبکه را ممکن می‌کند. این شناساگر همان نامِ شبکه وای‌فای (SSD) است. دستگاه‌های وای‌فای یک فریم به نام فریم Beacon را منتشر می‌کنند که حاوی اطلاعاتی مانند نام وای‌فای شما است. موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و سایر دستگاه‌ها نیز با استفاده از همین فریم به وجود وای‌فای اطراف شما پی می‌برند. برای افزایش امنیت وای‌فای خود، بهتر است نام آن را مخفی کنید.

نحوه مخفی کردن نام وای‌فای

سه نکته وجود دارد که رعایت کردن آن‌ها پیش از مخفی کردن نام وای‌فای اولویت دارد:

  1. نام کاربری و رمزعبور تنظیمات مودم را تغییر دهید:

برای وارد شدن به تنظیمات مودم خود آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ را در مروگر خود باز کنید (این آی‌پی برای اکثر موردم‌ها یکسان است، اما اگر با این آدرس موفق به وارد شدن به تنظیمات مودم خود نبودید، نام آن را در گوگل جستجو کنید). معمولا پیش‌فرض نام کاربری و رمزعبور تمام مودها «admin» است. سپس به‌سادگی می‌توانید وارد تنظیمات شده و نام کاربری و رمزعبور را تغییر دهید. پس به یاد داشته باشید، اولین قدم، تغییر نام کاربری و رمزعبور تنظیمات مودم است.

  1. مودم را با AES و WPA2 رمزگذاری کنید:

معمولا امواج وای‌فای در تمام جهات منتشر می‌شوند و قابل کنترل نیستند. شما با استفاده از AES و WPA2 می‌توانید دستگاه را به‌گونه‌ای رمزگذاری کنید که تنها امکان تشخیص و خواندن سیگنال‌های ارسال شده از دستگاه شما را داشته باشد.

  1. قابلیت‌های UPnP و WPS را غیرفعال کنید:

این دو قابلیت به‌سادگی امکان نفوذ به وای‌فای شما را فراهم می‌کنند. درصورت نیاز، هرزمانی که لازم باشد می‌توانید دوباره آن را راه‌اندازی کنید و دستگاه دلخواه خود را به وای‌فای متصل کنید و مجدداً این قابلیت را غیرفعال کنید.

پس از انجام این سه مرحله می‌توانید وای‌فای انواع مودم‌ها را به روش زیر غیر فعال کنید:

وارد تنظیمات مودم خود شوید (با آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ یا ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱) و نام کاربری و رمزعبور را وارد نمایید. سپس وارد قسمت Wireless شوید (این مسیر ممکن است درWireless Settings, Wireless Options> Basic Settings دیده شود). سپس در صفحه وایرلس دنبال اطلاعاتی مانند SID، channel، channel mode و channel width بگردید. سپس باتوجه به برند مودم خود، دنبال گزینه‌هایی چون Enable SSID Broadcast, Enable Hidden Wireless, Visibility Status یا SSID Broadcast بگردید و آن را تیک بزنید.

سپس مودم خود را خاموش روشن کرده و تغییرات اعمال می‌شوند.