چطور یک رمز عبور امن بسیازیم؟

برای ساخت تمام حساب‌های کاربری، باید از یک پسورد یا رمزعبور امن استفاده شود. یک رمز عبور امن از ترکیبی از حروف،  اعداد و کاراکترهایی ساخته می‌شود که برای هکرها قابل تشخیص نباشد. در پی انتشار فهرست بیشترین رمزعبورهایی که درسال ۲۰۱۶ استفاده شده، ماهان‌نت قصد دارد به شما در انتخاب یک پسورد امن کمک کند تا اطلاعات شما مورد سوءاستفاده‌ هکرها واقع نشود.

رمزعبوری انتخاب کنید که قابل پیش‌بینی و هک نباشد

password cracking

از اسامی، اعداد و عباراتی استفاده نکنید که برای شما اهمیت دارند، مثل شماره تلفن، تاریخ تولد، نام خود یا سایر اعضای خانواده و غیره. این اطلاعات برای همه قابل تشخیص است.

رمزعبورتان را با دیگران به اشتراک نگذارید

رمزعبور درعین حال که بسیار شخصی است، مورد سوءاستفاده‌های فراوانی واقع می‌شود. درنتیجه آن را با دیگران به اشتراک نگذارید.

رمزعبور طولانی انتخاب کنید

رمزعبور

باید از پسوردهایی با ۸ الی ۱۰ کاراکتر استفاده کنید، اما پسوردهای بلندتر، امن‌تر نیز هستند. درهرصورت، برخی از سایت‌ها یا برنامه‌ها این مقدار را محدود می‌کنند.

از حداقل یک حرف بزرگ انگلیسی و یک حرف کوچک استفاده کنید

رمزعبور خود را تنها از حروف بزرگ یا حروف کوچک انگلیسی انتخاب نکنید. بلکه یک رمزعبور امن، از ترکیبی از هردوی این‌ها ساخته می‌شود. برای مثال عبارت “HouseOnSpooner” از حروف کوچک و بزرگ تشکیل شده است.

برای رسیدن به این هدف بهتر است که از حروف فارسی استفاده نکنید.

اینترنت LTE

در رمزعبور خود از فاصله استفاده کنید

معمولا سیستم‌ها به شما اجازه ورود فاصله را در رمزعبور نمی‌دهند. اما اگر سیستمی این امکان را داشت، استفاده از فاصله یا علامت آندرلاین «_» در میان کاراکترها بسیار مفید است.

برای حساب‌های کاربری مختلف، از رمزعبور یکسان استفاده نکنید

monster_password

استفاده از رمزعبورهای یکسان باعث می‌شود اگر به یکی از حساب‌های کاربری شما دسترسی پیدا کنند، دسترسی به سایر آن‌ها نیز کار ساده‌ای باشد. برای این‌که پسوردهای خود را به‌راحتی به‌خاطر آورید می‌توانید از عبارات مشابه با یکدیگر استفاده کنید برای مثال «Khaneye_Ziba#1360» و «Khaneye_Zibaye_MAN*1360».

اینترنت Gaming

رمزعبور خود را جایی به‌جز موبایل یا کامپیوترتان یادداشت کنید

یادداشت رمزهای عبور

اگر نگران فراموش کردن پسوردتان هستید و می‌خواهید آن را جایی یادداشت کنید، بهتر است آن را روی موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و سایر سیستم‌های خود یادداشت نکنید. چراکه دسترسی به آن برای سوءاستفاده‌گرها بسیار ساده است. دریادداشت کردن رمزعبور خود نیز می‌توانید از کد استفاده کنید تا اگرهم کسی آن را پیدا کرد، بازهم متوجه رمزعبور شما نشود.

ایجاد رمزعبور امن

از یک عبارت یا جمله برای رمزعبور خود استفاده کنید

یکی از راه‌های کاربردی برای به‌خاطر سپردن رمزعبور این است که از یک عبارت یا جمله، به‌عنوان مبنای رمزعبور استفاده کنید. تنها به‌یاد داشته باشید که رمزعبور شما باید از ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، همراه با اعداد، فاصله و سایر کاراکترها ساخته شود.

شما می‌توانید از روش فرد-فعالیت-شئ استفاده کنید. به این صورت که تصویری از یک فردی که کاری انجام می‌دهد را به‌خاطر آورید. برای مثال «علی گیتار می‌زند» و سه حرف اول از هر کلمه را انتخاب کنید. با این روش یادآوری پسورد راحت‌تر خواهد بود.

اینترنت ADSL

استفاده از زنجیره کلمات یا حروف

با استفاده از یک زنجیره یا دنباله حروف، به‌خاطرسپاری رمزعبور بسیار ساده خواهد شد. برای مثال اگر اسم فرزندان شما Jessie, Cassey, Michael و Jenny است، رمزعبور «jecamije» (دو حرف اول هر اسم) انتخاب خیلی خواهد بود.

از اعداد و نشانه استفاده کنید

رمز عبور قوی

همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره شد، استفاده از اعداد، فاصله، حروف بزرگ و کوچک، کاراکترهای ویژه یا آندرلاین ایده بسیار خوبی خواهد بود. به مثال روبرو توجه فرمایید : jecamije_221@#. گفتنی است که استفاده از نشانه‌هایی مانند @، #، !، & و غیره که با استفاده از Shift+اعداد ساخته می‌شود، چندبرابر یک حرف یا عدد قدرت دارد. پس در ساخت رمزعبور حتما از چنین نشانه‌هایی بهره ببرید.

رمزعبور خود را چندوقت یک‌بار به‌روز کنید

نباید از یک رمزعبور یکسان برای سال‌ها استفاده کنید، بلکه بهتر است چندماه یک‌بار آن را تغییر دهید و به‌روزرسانی کنید.