بیش از ۸۰% از جوانان ایرانی ۱۵ تا ۲۴ سال، از شبکه اینترنت استفاده می‌کنند.

طبق آماری که از سوی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) منتشر شد، بیش از ۸۰ درصد از جوانان ایران که بین ۱۵ الی ۲۴ سال سن دارند، از شبکه اینترنت استفاده می‌کنند. نکته جالب این‌جاست که میانگین مصرف اینترنت در بین جوانان سایر کشورهای دنیا، ۶۷ درصد است.

اینترنت TD LTE

این آمار هم مثبت است هم منفی؛ مثبت از این لحاظ که دسترسی به و استفاده از اینترنت پرسرعت در ایران به بسیار ساده شده است، و نکته منفی این است که گستردگی اینترنت بین جوانان در سن‌های حساس ممکن است آن‌ها را به استفاده نادرست از اینترنت (نه در جهت پیشرفت، بلکه تنها برای سرگرمی) هدایت کند.

درواقع، دسترسی جوانان ایرانی به اینترنت می‌تواند به فرصتی برای یادگیری، آموزش و پیشرفت شود. در این سن جوانان انرژی بالایی برای پژوهش و توسعه دارند و می‌توانند هم به‌لحاظ فردی هم در حوزه‌های بزرگ‌تر به پیشرفت خود و جامعه کمک کنند. اما آمارهایی نیز در این زمینه منتشر شده که نگرانی‌هایی برای جامعه ایران همراه خود دارد. بخش گسترده‌ای از جوانان ایرانی به‌جای استفاده از تمام فرصت‌هایی که پیش روی آن‌ها است، وقت خود را تنها در شبکه‌های اجتماعی و صرف کارهای غیرمفید می‌کنند.

درنتیجه باید طی یک فرآیند آموزشی-فرهنگی، استفاده صحیح و به‌جا از این فضا را در جهت پیشرفت و نه فرار از اجتماع به جوانان آموزش داد. چرا که گستردگی استفاده از اینترنت برای آن‌ها طبعات روانی بسیاری نیز به‌همراه دارد.