راه‌گریزی یکی از تکنیک‌های ردگیری کاربران در اینترنت محسوب می‌شود، اما با این‌وجود، یک مرورگر همچنان هم قادر به پنهان کردن اطلاعات شما است.

اخیراً محققان با مطالعه روی واکنش سیستم‌عامل و سخت‌افزارهای کامپیوتر به عملکردهای مرورگرها، موفق شدند تا برای هر یک از این واکنش‌ها، شناسه منحصربه‌فردی ایجاد کنند.

یکی از رایج‌ترین روش‌های تعقیب کاربران در فضای آنلاین، کوکی‌ها هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توان چیزی مانند یک اثر انگشت برای هر مرورگر تعریف کرد. در این شیوه، ویژگی‌های مرورگر در زمان بازدید از یک وبسایت بررسی شده و از آن برای ایجاد شناسه‌ای منحصر به‌فرد برای هر کاربر استفاده می‌شود.

سال ۲۰۱۶، گروهی از پژوهشگران موسسه INRIA نشان دادند که چگونه می‌توان با استفاده از تنظیمات مرورگر کاربر و سیستم عامل او، شناسه تشخیص منحصر به فردی ایجاد کرد.

اما تعدادی از محققین دانشگاه‌های پنسیلوانیا و واشنگتن، تکنیک مشابهی را کشف کرده‌اند که گذشته از مرورگری که مورد استفاده قرار می‌گیرد، ۹۹٫۲۴ درصد از کامپیوترها را تشخیص می‌دهد. نکته مهم این‌جاست که تمام وبسایت‌ها امکان استفاده از این تکنیک جدید را دارند.

نکته

در این روش، علاوه‌بر افزایش درصد شناسایی، حتی اگر کاربر از مرورگرهای مختلفی روی سیستم خود استفاده کند، امکان ردگیری تمام آن‌ها وجود خواهد داشت. اما در روش  INRIA امکان ردگیری کاربر تنها با استفاده از یک مرورگر خواهد بود.

پژوهشگران آمریکایی در روش خود، با استفاده از سیستم‌عامل و به‌کارگیری ویژگی‌های سخت‌افزاری مثل مشخصات کارت‌ گرافیک، پردازنده، چیپ صوتی و اسکریپت‌های متنی به ردگیری کاربران می‌پردازند. نتایج استفاده از تکنیک در وبسایت UniqueMachine منتشر شده است. گفتنی است شما هم می‌توانید شناسه منحصر به فرد خود را در این وبسایت پیدا کنید و یا اطلاعات جمع‌آوری شده از پروژه‌های آزمایشی را مشاهده نمایید.

از آن‌جاییکه بسیاری از این سیستم‌عامل‌ها و عملکردهای سخت‌افزاری از طریق API مرورگرها در اختیار جاوا اسکریپت قرار می‌گیرند، زمان درخواست اجرای برخی دستورات، استخراج این ویژگی‌ها از طریق APIها میسر می‌شود. از ویژگی‌های استخراج شده به این صورت، می‌توان به شناسایی کاربرانی که از یک مرورگر استفاده می کنند و یا چندین مرورگر را باهم به‌کار می‌گیرند، اشاره کرد.

ویژگی‌های سخت‌افزاری شامل وضوح صفحه نمایش، عمق رنگ، لیست فونت‌ها و غیره می‌شود. پاره‌ای از اطلاعات پردازنده گرافیکی نیز به‌کارگرفته خواهند شد.