این روزها اکثر افراد از موبایل و تبلت‌های مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید استفاده می‌کنند. همین موضوع هم فرصتی برای افراد سودجو ایجاد کرده تا داده‌های حساس کاربران گوشی‌های اندروید را به سرقت ببرند. بیشتر ویروس‌ها، از طریق برنامه‌ها و اپلیکیشن‌هایی که نصب می‌کنید، وارد گوشی یا تبلت شما می‌شوند. پس اگر می خواهید برنامه‌ای دانلود کنید، بهتر است از فروشگاه‌های رسمی و امنی مانند فروشگاه رسمی گوگل به‌نام “Google Play” استفاده کنید تا از ورود ویروس به دستگاه خود جلوگیری نمایید. اما نشانه‌هایی برای ویروسی شدن گوشی هوشمند وجود دارد که این‌جا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • خاموش-روشن شدن موبایل
  • کاهش عمر و توان باتری
  • پرشدن حافظه داخلی دستگاه
  • کندی دستگاه و هنگ کردن برنامه‌های اجرا شده
  • ایجاد تماس ناگهانی

هرکدام از این موارد، ممکن است هشداری از ویروسی شدن دستگاه شما باشند.  اما اگر دستگاه شما آلوده به ویروس شده باشد، نگران نباشید؛ راه‌هایی برای حذف آسان ویروس از روی گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی وجود دارد. به همین‌منظور، ۵ قدم زیر را دنبال کنید:

قدم اولآموزش آسان حذف ویروس از دستگاه‌های اندروید

ابتدا باید گوشی یا تبلت خود را در حالت امن Safe Mode قرار دهید. این عمل مانع اجرای برنامه‌های کاربردی‌ای می‌شود که بدافزار دارند. در بسیاری از موبایل‌ها، با نگه‌داشتن کلید خاموش‌ کردن دستگاه، به گزینه‌های Power مانند Safe mode دسترسی خواهید داشت. با انتخاب این گزینه به حالت امن دسترسی پیدا خواهید کرد. اما در برخی از دستگاه‌ها این‌کار فایده ندارد و باید مدل دستگاه خود را در سایت سازنده جستجو کنید تا مراحل انجام آن را پیدا کنید. برای مثال دربرخی از دستگاه‌ها، وقتی می‌خواهید گوشی را روشن کنید، باید دکمه Power و Volume Down را باهم فشار دهید تا وارد محیط امن شوید.

قدم دومآموزش آسان حذف ویروس از دستگاه‌های اندروید

منوی تنظیمات Settings را باز کنید، گزینه Apps را انتخاب نمایید و وارد تبDownloaded  شوید. اگر نمی‌دانید موبایل یا تبلت اندروید شما به چه ویروسی آلوده شده است، باید در لیست برنامه‌هایی که نصب کرده‌اید، دنبال برنامه‌ای باشید که شما آن را نصب نکرده‌اید اما روی دستگاه شما وجود دارد.

قدم سومآموزش آسان حذف ویروس از دستگاه‌های اندروید

روی آیکون برنامه موردنظر کلیک کنید، اما به‌یاد داشته باشید که قطعا اسم این برنامه چیزی مانندDoggy Android Virus نخواهد بود. بعد از باز شدن برنامه، گزینه Uninstall را انتخاب کنید. در بسیاری از موارد، با این‌کار ویروس حذف می‌شود. اما ممکن است ویروس در حالت Administrator دستگاه قرار گرفته شده باشد و گزینه uninstall برای شما به‌صورت غیرفعال نمایش داده شود.

قدم چهارمآموزش آسان حذف ویروس از دستگاه‌های اندروید

از منوی Apps خارج شده و مسیر روبرو را دنبال کنید: Settings > Security > Device Administrator.

این روند بسیار ساده است و تنها باید تیک برنامه‌هایی که قرار است حذف شوند را بردارید. حالا دوباره باید به قدم سوم برگردید و آن مرحله را انجام دهید.

قدم پنجم

بعد از حذف ویروس از موبایل یا تبلت هوشمند اندروید خود، باید از حالت Safe Mode خارج شده و دستگاه را ریست (خاموش-روشن) کنید. حالا که از پاک شدن ویروس‌ها مطمئن شدید، زمان آن رسیده که یک ضدویروس معتبر روی موبایل خود نصب کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

منبع: certcc