آیا تا به حال برنامه‌ای داشته‌اید که با کمک آن اطلاعات خود را در اینترنت رصد کنید؟

شبکه خبری دویچه‌وله تازگی افزونه ای را معرفی کرده که کاربران به کمک آن می‌توانند ردپای خودرا در فضای مجازی دنبال کنند. این افزونه‌ را که رجینا فلورس میز و هانگ دو چی دوک طراحی کرده‌اند، سلفی اطلاعات «Data Selfie» نامیده می‌شود. در عصر مدرن، تقریباً هر فردی معرفی آنلاینی از خود دارد که آن را به‌صورت عمومی در تمام چارچوب‌های شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند.

شاید افراد اطلاعات خود را ناآگاهانه در شبکه‌های اجتماعی ثبت کنند. اما این برنامه‌ از همان اطلاعات پازلی از شخصیت کاربر را براساس رفتار مجازی او می‌چیند. نتیجه این افزونه، پرورش بدل مجازی کاربران با استفاده از ابزارهایی مانند کامنت‌گذاری و لایک زدن در برنامه‌ای مانند فیسبوک است. از دیگر ویژگی‌های جالب این برنامه رصد کردن اطلاعاتی مانند مدت زمان خواندن یک مطلب و اینکه حتی کدام مطالب بیشتر خوانده می‌شوند است.

گفتنی است امکان دانلود این افزونه برای تمام کاربران و بر روی مرورگر کروم وجود دارد. هرچه از افزونه سلفی اطلاعات بیشتر استفاده شود، در نهایت تصویر واضح‌تری از کاربر ارائه خواهد شد. این افزونه با کمک‌گیری از هوش مصنوعی و الگوهای تحلیل داده، برآوردی از باورهای مذهبی و سیاسی کاربر، ویژگی‌های شخصیتی او، سن، سرگرمی و علایقش ارائه خواهد داد.

شعار برنامه سلفی اطلاعات نیز این چنین است «ما به اطلاعات شما علاقه‌ای نداریم؛ ما اطلاعاتتان را نمی‌خواهیم؛ ما اطلاعات شما را ذخیره نمی‌کنیم».

0/5 (0 نظر)