dns چیست؟ و تغییر dns در اندروید چه کاربردی دارد؟ می‌دانید چگونه تنظیمات dns گوشی اندروید را تغییر بدیم؟ با ما در شرکت خدمات اینترنتی ماهان نت همراه باشید تا بفهمیم تغییر dns در اندروید چیست؟ و تنظیمات dns گوشي اندروید کجاست.

قبل از ان که بخواهیم بفهمیم تغییر dns در اندروید چیست و چگونه انجام می‌شود باید بدانیم چرا باید dnsهای گوشی را تغییر دهیم!؟ گاهی مواقع با تغییر در dns اتصالات اینترنت در گوشی اندروید می‌توان محدودیت‌ها و تحریم‌های تحمیل شده را دور زد و به عبارت دیگر مشکلات حریم خصوصی را برطرف کرد. در این مقاله قصد داریم با آموزشی گام به گام بفهمیم تنظیم dns در اندروید چیست؟

Dnsچیست؟

Dns که مخفف عبارت انگلیسی domain name system  به معنی سیستم نام دامنه است همچون یک دفترچه تلفن اینترنتی برای گوشی عمل می‌کند. dns گوشي موظف است تا دامنه‌ها همچون 7learn.com را به آدرس‌های قابل مسیریابی، یعنی ip ترجمه کند. برای مثال وقتی شما می‌خواهید به یک وب سایت بروید، معمولا باید آدرس اینترنتی آن را وارد کنید اما مرورگرها همچون کرم یا سافاری فقط از طریق ipآدرس می‌توانند یک مسیر را طی کنند. پس علت اینکه از تنظیم dns اندروید استفاده می‌کنیم این است که به خاطر سپردن یک آدرس آی پی همچون 104.24.114.176به عنوان آدرس 7learn.com برای کاربران بسیار سخت است. آدرس‌های دامنه بدون dnsها نمی‌توانند به آدرس‌های قابل مسیریابی موتورهای جستجو ترجمه شوند. به همین دلیل dnsهای گوشی بسیار مهم هستند.

تنظیمات dns در گوشی سامسونگ یا هواوی یا هر دستگاه دیگری که بخواهد با دنیای مجازی بیرون از خود یعنی  wide area network ارتباط داشته باشد، باید یک یا دو سرور دی ان اس (dns server)داشته باشند تا به تلفن شما بگویند چگونه یک آدرس وبسایت را پیدا کنند. حالا که فهمیدیم تغییر dns در اندروید چیست، لازم است بدانیم تغییر dns اندروید چگونه انجام می‌شود.

برای دانلود و استفاده راحت تر از اینترنت بهترین بسته ای که می‌توانید تهیه کنید بسته ای اینترنت پرسرعت خانگی هستند که علاوه بر سرعت بالایی که دارند اصلا قطع نمی‌شوند و مشکلی برا شما به وجود نمی‌آورند.

پشنهاد ما به شما اینترنت خانگی ماهان نت است.

تنظیم dns در اندروید

چگونه dns گوشي اندروید را تغییر بدیم؟

روش تنظیم و تغییر dns در اندروید 12 و سایر اندروید ها به نسخه اندرید و کمپانی تولید کنند گوشی بستگی دارد.در اندروید 9 و ورژن‌های بالاتر تغییر در این تنظیمات کار ساده‌ای است اما در نسخه8.1 و قدیمی‌تر ایجاد تغییر در dnsهای گوشی کار کمی پیچیده است.در ادامه به نحوه تغییر در تنظیمات dnsدر اندروید  دستگاه‌های مختلف و اندروید ورژن‌های متفاوت خواهیم پرداخت. با ماهان نت در مقاله ” تغییر dns اندروید چیست؟” همراه باشید.

قبل از آن که به ادامه مطلب” تغییر dns در اندروید چیست؟” بپردازیم شاید برایتاان سوال پیش آمده باشد که از کجا بفهمیم ورژن اندروید گوشی چند است؟در زیر روش فهمیدن آن را برایتان خواهیم گفت؛

در قدم اول به تنظیمات گوشی خود رفته و از قسمت system،  about phoneیا موارد مشابه که معمولا در پایینترین یا در ابتدای تنظیمات است رفته و از قسمت android version ورژن نسخه خود را مشاهده کنید.

البته لازم است بگوییم که در گوشی‌های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد.اما کلیت کار همین است، حالا که ورژن اندروید گوشي سامسونگ یا شیائومی خود را فهمیدیم به ادامه آموزش تغییر dns در اندروید چیست و چگونه است بپردازیم.

تغییر یا تنظیم dns در اندروید 9 و جدیدتر

با توجه به این که در اندروید 9 و جدیدتر تنها از ورژن dns جدید یعنی dns-over-tls پشتیبانی می‌شود ممکن است با برخی از سرورهای dns سازگار نباشد. پس قبل از شروع کار برای تنظیمات dns در گوشي سامسونگ، هواوی یا شیائومی مطمئن شوید که ارائه دهنده سرویس دی ان اس مورد نظرتان، dns-over-tls را ارئه می‌دهد.همچنین بدانید که که این تنظیمات تاثیری بر استفاده از اپلیکیشنهای تغییر آی پی ندارند و این ابزارها عموما تنظیمات dns در اندروید را نادیده می‌گیرند. برای ایجاد تنظیم dns  اندروید 9 و جدیدتر به نحوه زیر عمل کنید؛

از بخش تنظیمات گوشی به network & internet  رفته و در صفحه باز شده به قسمت advanced بروید. در این مرحله  private dns که همان dns خصوصي خوانده می‌شود را لمس کنید.در صورتی که بار اول است به این قسمت می‌آیید به صورت پیش فرض روی automatic تنظیم شده است.

اینترنت LTE

در صفحه جدیدی که برایتان باز شده است گزینه private dnsprovider hostname و آدرس dns server را وارد کنیدو save را بزنید. و تمام به همین راحتی شما تنظیمات dns در شیائومی یا سامسونگ با اندروید 9 و بالاتر را انجام دادید.

مقاله مرتبط: تنظیم مودم

android dns تعویض

آموزش تغییر dns در اندروید 8.1 و قدیمی‌تر

با در نظر گرفتن این مسئله که امکان تنظیم dns در اندروید 8.1 یا قدیمیتر برای شبکه موبایل وجود ندارد، کار کمی سختتر یا پیچیده‌تر است. نحوه تغییر dns در اندروید قدیمی تنها از طریق واي فاي امکان پذیر است.لازم به یاد ذکر است که در این شرایط هر بار که کد dns برای اندروید را تغییر می‌دهید مربوط به همین شبکه‌ای است که به آن متصل هستید و با یک اتصال دیگر مجددا باید change dns را برای این اتصال نو انجام دهید. در نظر داشته باشید که تنظیم dns در اندروید قدیمی به تنظیمات شبکه آن هم به صورت دستی نیاز دارد پس این عمل برای کاربران حرفه‌ای صرفا توصیه می‌شود.

برای تغییر dns در اندروید قدیمی از روش زیر پیش روید

در قدم اول ابتدا تنظیمات شبکه واي فاي را باید تغییر دهید، برای این منظور wifi را روشن کنید و انگشتتان را روی آن نگهدارید تا منوی تنظیمات آن باز شود.

با توجه به این که برند گوشی شما چیست، کمی متفاوت است. در بعضی گوشی‌ها باید با نگهداشتن انگشت روی نام شبکه واي فاي منویی باز می‌شود که می‌توانید از آن modify network  را انتخاب کرده و به تنظیمات حرفه‌ای یا پیش رفته وارد شوید.در برخی دیگر از برند‌ها باید فلش موجود در مقابل نام شبکه را بزنید تا به اسن قسمت راه پیدا کنید.

به منظور تغییر dns گوشی، در صفحه جدید به دنیال ip setting بگردید.در حالت نرمال عبارت dhcp در مقابل آن نوشته شده است. این گزینه را به  static تغییر دهید تا امکان تنظیم کردن dns در اندروید به صورت دستی باز شود..

بعد ازآن که android dns تعویض شد، آدرس ip  و گیت وی روتر wifi خود را نیز باید تغییر دهید.

بعد از آن که تمام این اعمال را برای dns changer انجام دادید، فراموش نکنید save را برای تثبیت تغییرات بزنید.

با تمام توضیحات بالا متوجه شدید تنظیمات dns گوشي اندروید کجاست؟ با پیگیری توضیحات بالا به راحتی می‌توانید برحسب نیاز تغییر dns  اندروید 11، 12، 10 و 9 را انجتم دهید و برای تغییر dns در اندروید 8 و پایین تر از روش دوم به مقصود خود برسید.

برای خرید اینترنت خانگی ضربه بزنید

تغییر dns در اندروید 8

آموزش تغییر DNS در اندروید با اپلیکیشن‌‌های جانبی

راه دیگر برای اصلاح DNS در اندروید استفاده از برنامه های ثانویه است. با جستجوی فروشگاه Play ، می توانید ده ها برنامه تغییر DNS را پیدا کنید که می توانند این کار را به راحتی انجام دهند. با این حال ، دو تغییر دهنده DNS و تست سرعت خالص و DNSchanger برای IPv4 / IPv6 از بهترین و محبوب ترین گزینه هایی هستند که می توانید از آنها استفاده کنید. در صورت ، ما نحوه کار با برنامه تست DNS Change & Net Speed Test را به شما ارائه می دهیم و DNS تلفن های اندرویدی را اصلاح می کنیم.

  1. ابتدا برنامه تست DNS Chageer & Net Speed را بارگیری و نصب کنید.
  2. قوانین و شرایط برنامه را پس از اولین اتصال تأیید کنید.

در صفحه برنامه ، گزینه های زیادی را می توانید مشاهده کنید. یکی از ویژگی های برنامه استفاده از DN های معروف مانند Google DNS است که می توانید در بالای صفحه نمایش داده و اصلاح کنید. با این حال ، اگر قصد استفاده از DNS اختصاصی خود را دارید ، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • در بالای صفحه ، یک تأمین کننده DNS را لمس کنید.
  • گزینه DNS شخصی شده را انتخاب کنید (به صورت دستی وارد کنید).
  • آدرس DNS خود را در کادر DNS1 و DNS2 وارد کنید.
  • دکمه Start را فشار داده و مدتی صبر کنید.

اگر DNS به هم وصل شود ، پیام اتصال پی در پی را برآورده می کنید. همچنین می توانید دکمه توقف صفحه بعدی را برای برش DNS فشار دهید.

ماهان نت بهترین در ارائه اینترنت پر سرعت

ماهان نت پیشرو در خدمات اینترنت پرسرعت و نسل جدید تکنولوژی اتصال به شبکه جهانی جایی است که شما هم می‌توانید تمام نیاز خود به خدمات مربوط به نصب و نگهداری اینترنت‌های پرسرعت را بدست آورید و هم در خصوص استفاده از انواع فيلتر شكن، واي فاي، سرور، انواع گوشي سامسونگ، شیائومی و… جدیدترین اخبار را بدست آورید.

برای اطاعات بیشتر پیج اینستاگرام ماهان نت را از دست ندهید.

اینترنت Gaming

پایان

در این مقاله سعی کردیم تا با کلامی ساده؛ تغییر dns در اندروید چیست؟ را برای درک هر کاربر با هر سطح از اطلاعات فنی را توضیح دهیم.لازم به یاد آوری است به منظور راحت تر انجام دادن تنظیمات dns در گوشی شیائومی یا هر برند دیگر گوشی اپلیکیشنهای بخصوصی با نام‌های مختلف به عنوان dns changer در فضای مجازی وجود دارد همچون DNSChanger for IPv4/IPv6 که هیچ نیازی به روت کردن گوشی وجود ندارد.این برنامه از هر دو اتصال wifi و شبکه موبایل می‌تواند استفاده کند اما برای هر دو به فيلتر شكن نیاز است.

سوالات پرتکرار

  • آیا همچون تنظیم dns اندروید می‌توان در گوشی ios هم چنین کاری کرد؟

بله تغرییبا با کمی تفاوت همپین روش‌هایی برای انواع گوشی آیفون با سیستم عامل ios نیز وجود دارد.

  • می‌توان به طور همزمان از vpn و بهترين dns استفاده کرد؟

بهتر است این کار را انجام ندهید.

  • با افزودن dns به گوشی اندروید می‌توان همه وبسایت‌ها را باز کرد؟

خیر ممکن است بعضی از آنها باز نشوند

0/5 (0 نظر)