احتمالاً مدل‌های جدید آیفون، از سرعت گیگابیتی محروم باشند.

امروز ما در عصر ارتباطات زندگی می‌کنیم، عصری که سرعت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بیشتر کمپانی‌ها بر سر سرعت رقابت می‌کنند تا با ارائه بیشترین سرعت، تعداد بیشتری از مشتری‌ها را به‌سوی خود جذب کنند.

شرکت اپل، به‌عنوان یکی از پیش‌روها در صنعت موبایل، در مسیر ارائه سرعت به دلیل مشکلاتی که با کوالکام داشته، با مشکلاتی مواجه شده است.

درحال حاضر، بیشترین سرعت برای استفاده از اینترنت همراه، فناوری LTE 4G است که در نسخه‌های اخیر خود، توانسته به سرعت‌های گیگابایتی نیز دست پیدا کند. نکته قابل توجه اینجاست که تاکنون فقط کوالکام توانسته فناوری‌ LTE را در چیپست‌های خود عرضه کند، این در حالی‌ست که سایر تامین‌کنندگان هنوز نتوانسته‌اند این کار را انجام دهند.

شرکت اپل، برای دسترسی به اینترنت خوب و پرسرعت در گوشی‌های آیفون از مودم‌های کوالکام و اینتل استفاده می‌کند. درحال حاضر، تنها مودم‌های X16 کوالکام توانسته‌اند به سرعت‌های گیگابایتی دسترسی پیدا کنند. اپراتورهای موبایل آمریکا نیز به‌دلیل گستردگی اینترنت LTE و طرفدارن آن سعی کرده‌اند تا هر چه سریعتر این فناوری را وارد شبکه تحت پوشش خود بکنند.

کمپانی اپل نمی‌تواند تمام چیپست‌های مجهز به LTE گیگابیتی را از کوالکام تامین کند و به‌نظر می‌رسد اینتل نیز در این میان قادر نیست به‌موقع چیپست‌ها را تحویل دهد.

طبق شواهد، به‌نظر می‌رسد که اپل از کوالکام و اینتل برای تامین چیپست‌های مورد استفاده در آیفون استفاده کند، اما برای پیشگیری از نارضایتی‌های مردم، ممکن است قابلیت LTE را در موبایل‌های مجهز به مودم کوالکام، غیرفعال کند.

البته شاید در سال جاری ارائه نشدن فناوری مذکور از سمت شرکت اپل بی‌اهمیت باشد، چرا که مشخص نیست که اپراتورهای موبایل دقیقا کی موفق به عرضه اینترنت گیگابیتی در سطح وسیعی شوند و به‌همین دلیل داشتن موبایلی که از فناوری اینترنت LTE گیگابیتی پشتیبانی کند، تجربه چندان متفاوتی را برای کاربر رقم نمی‌زند.

 

منبع: bloomberg