مشکلات باتری‌های تلفن‌های هوشمند و خراب شدن آن‌ها جزء اصلی‌ترین دغدغه‌های کاربران این دستگاه‌ها هستند. اگر فکر می کنید بازدهی باتری تلفن هوشمندتان کاهش یافته، پس زمان آن رسیده تا آن را کالیبره کنید. امروز قصد داریم نحوه کالیبره کردن باتری تلفن‌های هوشمند اندرویدی را به روش‌های مختلف به شما آموزش دهیم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

چگونه بفهمیم باتری دستگاه با مشکل مواجه است؟

پیش از هرچیزی لازم است بفهمید که چرا بازدهی باتری تلفن هوشمندتان کاهش یافته: آیا مشکل از سیستم کالیبراسیون اندروید است و یا از باتری خود دستگاه نشأت می گیرد؟ بدین منظور می‌توانید سیستم کالیبراسیون را بررسی کرده و سپس به سراغ آسیب‌های وارده شده احتمالی به تلفن هوشمندتان بروید.
اگر موبایل شما دارای پوشش پشتی قابل جا‌به‌جایی است، آن را کنار زده و باتری را بررسی نمایید. برآمدگی‌ها و نشت‌های احتمالی می‌توانند شما را با مشکلات جدی رو‌به‌رو سازند. در تصویر زیر می‌توانید تلفن هوشمند گلگسی اس ۶ را مشاهده کنید که برآمدگی باتری، به پوشش ثابت پشت آن فشار وارد کرده و آن را با تغییراتی چند مواجه ساخته است.

پس از آن که هیچ‌گونه آسیب فیزیکی و مواردی از این دست در تلفن هوشمند خود پیدا نکردید، توصیه می‌کنیم به سراغ دیگر اقدامات ممکن بروید. اگر فکر می کنید دستگاه با مشکل مواجه است (در صورتی که مشکل پس از کالیبره کردن مجدد باتری برقرار بود)، آن را به یک تعمیرگاه رسمی برده و در اختیار افراد متخصص بگذارید.

پس از آن ممکن است به شما گفته شود که باید باتری موبایل‌تان را تعویض کنید. در این صورت می‌توانید باتری را با نمونه اصلی و یا موارد مشابه و قابل اطمینان شخص ثالث جایگزین نمایید. استفاده از یک باتری متفرقه نه تنها مشکل شما را حل نمی‌کند، بلکه در دراز‌مدت منجر به مشکلات بیشتری خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که عوامل بسیاری می‌توانند موجب نقص در عملکرد باتری تلفن هوشمند شما شوند. اگر موبایل‌تان شارژ نمی‌شود، پس ممکن است مشکل از درگاه شارژ آن باشد. اگر می‌خواهید بدانید در این مواقع چه کاری باید انجام دهید، توصیه‌های گفته شده در اینجا را مطالعه کنید.

اگر سیستم عامل دستگاه را به‌روزرسانی کرده اید، تخلیه غیرعادی باتری یک مشکل معمول به حساب می‌آید. پس شاید دلتان بخواهد برای رفع این مشکل Cache تلفن هوشمند خود را پاک کنید. خوشبختانه راه‌های زیادی برای این کار وجود دارند.

کالیبره کردن باتری به چه معناست؟

سیستم عامل اندروید دارای یک ویژگی به نام Battery Stats است. این قابلیت ظرفیت باتری شما را به هنگام پر و یا خالی بودن مانیتور کرده و در خود ذخیره می‌کند. مشکلی که وجود دارد این است که عملکرد Battery Stats پس از مدتی با مشکل مواجه می‌شود و پس از آن شروع به نشان دادن اطلاعات غیر واقعی می‌کند.
همین امر به‌عنوان مثال سبب می‌شود که سیستم عامل تلفن هوشمند را پیش از آن که‌میزان ظرفیت باتری آن به صفر درصد برسد، خاموش کند. کالیبره کردن باتری دستگاه موجب می‌شود تا این مشکل رفع شده و سیستم عامل بتواند مجدداً اطلاعات صحیح را نشان دهد.
این بسیار مهم است بدانید که عملاً قادر به کالیبره کردن باتری تلفن‌های هوشمند نیستید: تنها یک سلول است که قدرت مورد نیاز را درون خود ذخیره و پس از آن اقدام به تخیله آن می‌نماید. با این حال برخی از باتری‌های لیتیوم یونی، شامل یک تخته مدار چاپی (PCB) هستند. این تخته مدار چاپی به عنوان یک سوییچ حفاظت عمل کرده و از انفجار و یا تخلیه ناگهانی باتری جلوگیری می‌کند.

دلایل نرم‌افزاری مشکلات باتری

باتری‌های لیتیوم یون دارای حافظه نیستند و در مجموع زمانی که تلفن‌های هوشمند اندرویدی مشکلاتی را در خصوص باتری و ظرفیت حقیقی آن روی صفحه نمایش نشان می‌دهند، نمی‌توانید کار خاصی انجام دهید. اما پاک کردن فایل batterystats.bin  می‌تواند اقدامی‌جادویی در کالیبره کردن باتری تلفن هوشمندتان باشد.

به عبارت ساده‌تر، مشکل از باتری نیست؛ بلکه مشکل از جایی سرچشمه می‌گیرد که اندروید چگونه ظرفیت فعلی آن را خوانده و به نمایش می‌گذارد. این فایل (روی اکثر دستگاه‌ها) به سادگی می‌تواند داده‌هایی درباره فعالیت باتری را هنگامی‌که دستگاه به شارژر متصل نیست، در خود ذخیره کند. همچنین این مورد پس از شارژ شدن باتری و رسیدن آن به بالای ۸۰ درصد، مجدداً تنظیم شده و سپس قطع می‌شود.
فایل مذکور مسئول ردیابی میزان مصرف باتری در حین سیکل شارژ در اندروید است. وقتی که از کالیبره کردن باتری صحبت می‌کنیم، منظورمان در حقیقت نوار نمایش‌دهنده درصد باتری است که از تنظیم خارج شده و نیاز به تصحیح مجدد دارد.

چگونه بدون استفاده از دسترسی به روت، باتری یک تلفن هوشمند را کالیبره کنیم؟

روش قدیمی‌ تخلیه شارژ کامل باتری و سپس پر کردن مجدد آن یکی از راه‌های ساده برای کالیبراسیون مجدد باتری یک تلفن هوشمند اندرویدی است. مطمئناً باید بدانید که باتری‌های لیتیوم یونی در ولتاژ‌های پایین دچار مشکلاتی شده و تخلیه کامل این باتری‌ها اثرات منفی روی آن‌ها دارد که در دراز‌مدت موجب کاهش عمر آن‌ها می‌شود.
با این حال اگر باتری دستگاه دارای مشکلاتی جدی است، پذیرفتن این ریسک ارزشش را دارد.

روش اول:
شارژ باتری تلفن هوشمند خود را به صورت کامل تخلیه کنید تا خاموش شود.
آن را روشن کنید و بگذارید مجدداً به صورت خودکار خاموش شود.
تلفن هوشمند خود را به شارژر متصل کنید و تا کامل شدن میزان شارژ، آن را روشن نکنید.
شارژر خود را از تلفن هوشمندتان جدا نمایید.
پس از آن گجت را روشن کنید. ممکن است در نوار اعلان ببینید که باتری هنوز به طور کامل شارژ نشده. بنابراین بدون خاموش کردن تلفن هوشمند آن را به شارژر متصل کرده و بگذارید باتری مجدداً به صورت کامل شارژ شود تا با پیغام شارژ کامل مواجه شوید.
شارژر را از تلفن هوشمند خود جدا کرده و سپس آن را یک بار راه اندازی مجدد کنید. اگر دوباره با این حالت مواجه شدید، مرحله قبل را یک بار دیگر انجام دهید.
این کار را تا زمانی که با پیغام شارژ کامل مواجه نشده اید تکرار کنید.
پس از آن اجازه دهید باتری تلفن هوشمند شما به صورت کامل تخلیه شده و مجدداً خاموش شود.
باتری دستگاه خود را بدون وقفه و به صورت کامل شارژ کنید. با انجام این کار سیستم درصد باتری تلفن هوشمندتان باید به‌صورت مجدد تنظیم گردد.
توجه داشته باشید که انجام این کار در برهه‌های زمانی کوتاه به طور مرتب ابداً توصیه نمی‌شود. حتی زمانی که ظرفیت باتری به‌قدری کم شده که تلفن هوشمندتان روشن نمی‌شود، باتری به اندازه‌ای شارژ را در خود ذخیره می‌کند تا بدین وسیله از آسیب‌های احتمالی جلوگیری نماید.
این فرآیند را حداقل هر ۳ ماه بار انجام دهید. در صورتی که مشکل پا برجا بود، باید بدانید که با مشکل بزرگتری مواجه هستید. تخلیه کامل باتری برای آن ضرر دارد؛ در مقابل سعی در بیش از حد شارژ کردن باتری نیز برای آن بد است. خبر خوب آن که فرآیند شارژ باتری تلفن‌های هوشمند پس از کامل شدن و رسیدن به محدوده امن متوقف خواهد شد.
در نقطه مقابل نیز سیستم تلفن‌های هوشمند به نحوی عمل می‌کند که به هنگام خاموش شدن در اثر تخلیه باتری، همچنان مقدار کمی‌شارژ درون آن‌ها به صورت ذخیره باقی می‌ماند تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند. باز هم می‌گوییم که این کار را در مواقع ضروری انجام دهید، چرا که عمل فوق روی عمر باتری دستگاه اثرات منفی و مخرب خواهد داشت.

چگونه با استفاده از دسترسی به روت، باتری یک تلفن هوشمند را کالیبره کنیم؟

حتی اگر اعتقاد نداشته باشیم که پاک کردن فایل batterystats.bin می‌تواند چه تأثیراتی روی سیستم گزارش‌دهنده میزان باقی‌مانده باتری داشته باشد، هستند کسانی که حاضرند روی این روش قسم بخورند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا این روش را هم برای شما بازگو کنیم.
لازم به ذکر است که برای استفاده از این روش باید تلفن هوشمند خود را روت کنید.

روش دوم

شارژ باتری تلفن هوشمند خود را به صورت کامل تخلیه کنید تا خاموش شود.
آن را روشن کنید و بگذارید مجدداً به‌صورت خودکار خاموش شود.
دستگاه را به شارژر متصل کرده و تا کامل شدن میزان شارژ، آن را روشن نکنید.
شارژر خود را از تلفن هوشمندتان جدا نمایید.
پس از آن تلفن هوشمند خود را روشن کنید. در این هنگام ممکن است در نوار اعلان مشاهده کنید که باتری به‌صورت کامل شارژ نشده است. بنابراین بدون خاموش کردن تلفن هوشمند آن را به شارژر متصل کرده و بگذارید باتری مجدداً به‌صورت کامل شارژ شود تا با پیغام شارژ کامل مواجه شوید.
شارژر را از تلفن هوشمند خود جدا کرده و سپس آن را یک بار راه‌اندازی مجدد کنید. اگر دوباره با این حالت مواجه شدید، مرحله قبل را یک بار دیگر انجام دهید.
این کار را تا زمانی که با پیغام شارژ کامل مواجه نشده اید تکرار کنید.
حالا، اپلیکیشن Battery Calibration را دانلود و نصب نمایید. پیش از اجرا کردن آن مطمئن شوید که ظرفیت باتری تلفن هوشمندتان ۱۰۰ درصد است. پس از آن دستگاه خود را راه‌اندازی مجدد کنید.
بلافاصله پس از راه‌اندازی مجدد، اپلیکیشن مذکور را اجرا و اقدام به کالیبره کردن باتری نمایید.
با انجام مرحله بالا اجازه دهید تا باتری تلفن هوشمندتان به صورت کامل تخلیه و سپس خاموش شود.
باتری دستگاه خود را بدون وقفه و به‌صورت کامل شارژ کنید. با انجام این کار سیستم درصد باتری تلفن هوشمندتان باید به صورت مجدد تنظیم گردد.

شرکت ماهان نت

شرکت انتقال داده ماهان (ماهان نت) یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت در ایران است که در سال 1387 فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت در حال حاضر به عنوان یکی از پرسابقه‌ترین و موفق‌ترین عرضه‌کنندگان خدمات اینترنت پرسرعت، +ADSL2 ، TD-LTE و اینترنت گیمینگ در کشور شناخته می‌شود.

ماهان نت دارای پروانه سراسری ServCo از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است و خدمات خود را در سراسر کشور ارائه می‌دهد. این شرکت با بیش از 40000 مشترک، به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت در ایران شناخته می‌شود.

برخی از خدمات شرکت ماهان نت عبارتند از:

  • اینترنت پرسرعت: اینترنت پرسرعت ADSL2 و VDSL
  • اینترنت LTE: اینترنت بی سیم نسل چهارم
  • اینترنت گیمینگ: اینترنت پرسرعت با پینگ پایین برای بازی‌های آنلاین
  • خدمات مراکز تماس تحت شبکه (VoIP): راه اندازی مرکز تلفن تحت شبکه برای کسب و کارها
  • خدمات میزبانی وب: ارائه هاستینگ و سرور مجازی