در آینده‌ای نزدیک، در شبکه‌های اینترنت بی‌سیم از اشعه‌های مادون قرمز ساخته خواهد شد. این شبکه‌ها، تا ۱۰۰ برابر، از سیستم‌های فعلی متصل به اینترنت سریع‌تر خواهند بود.

در شبکه‌های بی‌سیم از اشعه‌های مادون قرمز استفاده خواهد شد

تحقیقات حاصل از دانشگاه فناوری آیندهوون نشان می‌دهد که محققان این دانشگاه روش نوینی برای اتصال به اینترنت طراحی کرده‌اند که متکی به آنت‌های نوری مرکزی است. این آنتن‌ها، با طیف‌های نوری مختلف، اشعه‌هایی به دستگاه‌های بی‌سیم ارسال می‌کنند. به این معنی که اگر چند دستگاه به شبکه متصل شوند، برقراری ارتباط دچار اختلال خواهد شد.

استفاده از این سیستم که لای‌فای Li-Fi نام دارد، شبکه‌های بی‌سیم را نیز امن‌تر می‌کند. برای این‌کار، شبکه اینترنتی، به اشعه‌های مستقیم نور LED اتکا دارند. از سمتی، به‌دلیل ثابت و بی‌حرکت بودن تمام بخش‌های آن، نیاز به الکتریسیته نیز وجود نخواهد بود. درنتیجه برای نگهداری از آن نیاز به انجام کاری نیست.

براساس این روش، چند آنتن نوری در منطفه مورد نظر احداث خواهد شد. هرکدام از این آنتن‌ها به دو شبکه مجهز هستند که نور را با طول موج و زاویه‌های مختلفی منتشر می‌کند. درنتیجه هنگامی که فرد در یک اتاق در حرکت است و از تلفن هوشمند خود استفاده می‌کند، در صورتیکه دسترسی مستقیم به اشعه اینترنت نداشته باشد، اشعه دیگری، اینترنت را برای او فراهم می‌کند و اتصال او قطع نخواهد شد.

لای‌فای، زیرمجموعه‌ای از ارتباطات بی‌سیم نوری محسوب می‌شود که مکملی برای ارتباطات فرکانس رادیویی نیز شناخته می‌شود. تفاوت لای‌فای با وای‌فای در این است که در لای‌فای برای انتقال اطلاعات از نور مرئی فروسرخ استفاده می شود، اما فناوری وای‌فای ار امواج رادیویی بهره می‌برد.

محققان بر این باور هستند که این فناوری تا پنج سال آینده، در اختیار عموم کاربران قرار خواهد گرفت.

0/5 (0 نظر)